467

Кохання: “один плюс один” ?

— Георгій Гачев

Поліамурність як життєва філософія інтимних стосунків одночасно з більш ніж однією людиною


Мабуть кожна мисляча людина з часом розуміє, що кохання не можна змусити прямувати, чи не прямувати в якомусь конкретному напрямку. Соціологи стверджують, що на сьогодні, насамперед в заможних західних суспільствах, стають дедалі більш поширеними практики поліамурності (буквально – багато любовей).

Поліамурність ( грец. poly – багато чи множинні і лат. amor – любов) – філософія та практика близьких, любовних стосунків одночасно з більш ніж однією людиною. Інше поширене визначення – відповідальна, етична та свідома не-моногамія.

Поліамурність акцентує на свідомому виборі кількості партнер(ок)ів, з якими особа хоче контактувати, замість прийняття соціальних норм, що приписують любити одночасно лише одну людину. Акцент на коханні/любові, а не випадковому сексі, на чесних та рівноправних (і бажано прилюдних, а не таємних) стосунках водночас із кількома людьми, за взаємної згоди усіх сторін, робить поліамурність унікальною практикою, відмінною від наявних доти форм не-моногамії.

Поліамурність слід відрізняти від інших форм не-моногамії – полігамії (полігінії та поліандрії) як традиційних форм шлюбу, проміскуїтету та ад’юльтеру, котрі є радше зворотною стороною моногамії, свінгерства, основою якого є рекреативний секс із суворою забороною на емоційні контакти за межами пари, “free love” чи “спортивного сексу” без емоційних прив’язок й зобов’язань.

Полігамія – шлюбний союз більше, ніж двох партнерів; шлюб між одним чоловіком і кількома жінками (полігінія), або між однією жінкою і кількома чоловіками (поліандрія).

Проміскуїтет (від лат. promiscuus – змішаний, спільний) – нічим не обмежена свобода статевих зносин.

Ад’юльтер (франц. adultère) – любовний зв’язок поза своєю сім’єю, подружня невірність, перелюбство.

Свінг,  свінгерство (англ. swing – качатися, перескакувати; амер. swing  – “обмінюватись сексуальним партнером”) – нерегулярний, короткочасний взаємоузгоджений обмін партнерами для сексу.

Вільне кохання (англ. Free love) – у вузькому сенсі позашлюбний секс, статеві зносини між особами, які не перебувають у шлюбі одне з одним. У більш широкому сенсі – світогляд, популярний для багатьох молодіжних рухів, що полягає в ставленні до сексу як до чогось окремого від постійних офіційно зареєстрованих відносин.

За останні два-три десятиліття як на Заході, так і у нас набуває дедалі більшого поширення, особливо серед молоді, так званий феномен співжиття, або конкубінат.

Конкубінат (від лат. “con” – разом і “cubo” – лежу; лежимо разом) – спільне проживання чоловіка і жінки, які мають статеві стосунки, а також можуть мати спільних дітей, але при цьому офіційний шлюб не укладають. Якщо в офіційному шлюбі партнери називаються подружжям, то тут – співмешканцями.

Співжиття стало широко практикуватися в студентському середовищі. Здійснені у США дослідження показують, що близько однієї чверті студентів живуть там із партнерами, з якими перебувають у сексуальних стосунках протягом певного періоду навчання в коледжі або університеті. Соціологи доводять, що в Україні більшість молодих людей ставляться до співжиття як до “пробного шлюбу”.

 Відкритість поліамурних стосунків до різних типів інтимності розмиває межі між платонічним і тілесним коханням, а також між любов’ю і дружбою. Дослідники зазначають, що у поліамурних стосунках дружба сприймається серйозно та може вимагати стільки ж емоцій, уваги та відданості, як і сексуальні стосунки. При цьому давня дружба може переходити у любовні стосунки, сексуальний інтерес може трансформуватись у платонічну дружбу тощо. Подібна відсутність кордонів спонукає також поширенню різних типів зв’язків між людьми однієї статі.

Рейтинг
4.2222222222222
Ваша оцінка
Підписуйтесь
на наші акаунти