200

Партнерство і цивільне право: Польща та Україна

— Polska

Варшавський Окружний Суд постановив, що особи однієї статі, які перебували в партнерських стосунках мають право на заключення договору найму в тій же квартирі після смерті партнера. Справа точилася в суді протягом декількох років.


Варшавський Окружний Суд постановив, що особи однієї статі, які перебували в партнерських стосунках мають право на заключення договору найму в тій же квартирі після смерті партнера. Справа точилася в суді протягом декількох років.

Можна привітати Helsińska Fundacja Praw Człowieka та Kampania Przeciw Homofobii, які допомогли поляку Адам К. довести в суді, що він 9 років перебував в партнерських стосунках з померлим та має право на оренду комунального помешкання. 

Відповідно до Цивільного Кодексу Польщі, близькі особи наймача, які постійно з ним мешкали, стають в момент його смерті наймачами приміщення. Стосується це тільки визначеного кола осіб: чоловіка або дружини, дітей, малолітніх онуків. В останній черговості згадана також "особа, яка залишалася фактично в спільному житті з наймачем". 

В 2010 році Європейський Трибунал з Прав Людини в Страсбурзі констатував одноголосно, що Польща порушила Європейську конвенцію про охорону прав людини і основних свобод, не даючи можливості "особам, що живуть в гомосексуальних стосунках вступати у взаємини наймання комунального приміщення по смерті партнера".

Що в Україні?

В законодавстві України спеціальним чином не встановлені вимоги до осіб, які проживали з наймачем.

Зокрема, згідно ч.2 ст.824 Цивільного Кодексу України у разі смерті наймача або вибуття його з житла наймачами можуть стати усі інші повнолітні особи, які постійно проживали з колинім наймачем, або, за погодженням з наймодавцем, одна або кілька з цих осіб. У цьому разі договір найму житла залишається чинним на попередніх умовах. 

Водночас, згідно ч.2 ст.3 Сімейного Кодексу України, сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. 

Крім того, Кримінально процесуальний Кодес України, уточнює "у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі". 

 

 

 


 

 

Рейтинг
5
Ваша оцінка
Підписуйтесь
на наші акаунти