186
Лесбійська пара піклується про мою дитину, коли дружина на роботі

Лесбійська пара піклується про мою дитину, коли дружина на роботі

— Джим Фіцджеральд

З 10 по 12 березня в Києві перебував голова відділення з адвокації у правозахисній організації Equal Rights Trust - Джим Фіцджеральд, який провів триденний воркшоп українським правозахисникам з метою більш ширшого їх ознайомлення з історією і реаліями питання дискримінації, а також з необхідністю допомогти у розробці ЛГБТ-активістами стратегії лобіювання антидискримінаційного законопроекту у ВРУ. Джим Фіцджеральд був протягом усіх трьох днів тренінгів відкритим для спілкування і незадовго до від’їзду відповів на декілька запитань Національного ЛГБТ-порталу України.

Лесбійська пара піклується про мою дитину, коли дружина на роботі

Якою була причина того, що Ви почали займатися правозахисною діяльністю? Можливо на це були якісь особисті причини?

Я завжди мав пристрасть до прав людини та соціальної справедливості. Я закінчив університет зі ступенем по юриспруденції. Але я не хотів займатися приватною юридичною практикою. Мені хотілося щось змінити у сферах життя. Моїм першим кар'єрним кроком була робота в політичній партії протягом 4 років у різних ролях. Партія була ліберально-демократичного спрямування з більшим ухилом до громадянських свобод і прав людини. І я працював там з 2005 по 2009 рік. У 2009 році я вирішив залишити цю діяльність з двох причин. Однією з причин була моя участь у місцевих виборах, що забороняло законодавство, відповідно до моєї посади на той час, а також з'явилась можливість працювати у «Equality Rights Trust», використовуючи мої навики і вміння переконувати людей в іншому напрямку, до чого я відчував значний хист. Я завжди був дуже стурбований дискримінацією, забобонами і стигмою, через що люди втрачали права та мали їх обмежений вибір. Метою «Equality Rights Trust» було працювати з усіма цими питаннями. Це особливо важливо було для мене, тому що насправді я з групи людей, яка зазвичай не зазнає дискримінації у Великобританії. Я – білий, британець, чоловік, гетеросексуал, належу до середнього класу, маю гарну освіту. Я людина, яка є дискримінатором, а не тим, кого піддають дискримінації. Працювати в організації, яка займається всіма аспектами дискримінації особливо важливо для мене, тому що я відчуваю себе дуже комфортно в наданні свого особистого досвіду тим, кого піддають дискримінації.

Ви згадали про те, що Ви – гетеросексуал. Цікаво в даному ключі дізнатися Вашу особисту історію, як ви минули цей етап від гомофобного ставлення, яке притаманне молодим людям гетеросексуальної орієнтації і до толерантного ставлення, та навіть активної боротьби за ЛГБТ-рівність?

Боюся, у мене не було такої історії, тому що для мене упередженне ставлення до когось через сексуальну орієнтацію є настільки ж небажаним, як і утиски прав людини через її стать. Насправді це один з уроків історії, що порушення прав людини виправдовують інтересами самої людини. Конституція США каже, що всі люди рівні в суспільстві, але всеодно зберігається поневолення людини людиною. І те ж саме відбувається в багатьох частинах світу через расу, стать або релігію в суспільстві, існує група людей, яка не має прав і не має претензії на ці права. Існує група людей, до якої послідовно по всьому світу сьогодні мають несправедливе ставлення і ця група – ЛГБТ. Я не кажу, що вони страждають найгірше, але їхні проблеми широко обговорюються в багатьох країнах. Правові обмеження, гомофобія, насильство і дискримінація у всіх сферах життя, як і раніше залишаються в багатьох країнах. Отже, історії у мене не було і йшла мова про те, що дискримінація через нетрадиційні сексуальні практики, через те, що є нашою другою натурою не має ніякого сенсу для мене. Однак, працюючи в цій сфері, працючи з ЛГБТ-організаціями в усьому світі я відчув, що проблеми ЛГБТ-людей захоплюють мене як найважливіші проблеми.

Порівнюючи Україну з іншими країнами, які ви відвідали в якості консультанта з питань толерування прав рівності, які ви побачили схожі проблеми і відмінності?

За час своєї роботи в QRT, я працював в Україні, Білорусі, Молдові і Боснії. Я думаю, що ситуація усюди ідентична. За виключеням Білорусі через її унікальну політичну ситуацію. Я бачу інші країни, оскільки вони знаходяться на шляху до європейської інтеграції. Хорватія в даний час є членом ЄС, Боснія знаходиться на шляху до членства. Молдова знаходиться десь в дорозі. Україна можливо піде туди, а можливо в інший бік (авт. Інтерв’ю було записане до підписання угоди про асоціацію). Процес інтеграції в ЄС означає, що закони, які забороняють дискримінацію за ознакою сексуальної орієнтації чи гендерної ідентичності були прийняті в цих країнах. У Молдові він має обмежену форму. В Україні процес інтеграції надає можливість і виклик, щоб прийняти цей закон. І тому я думаю, що різниця у проблемі, яка існує в Україні пояснюється тим, що думка уряду і громадськісті більш-менш розділена щодо того, варто йти в ЄС чи ні. Насправді ви можете бачити, що різні сили прийшли в сферу прав ЛГБТ. Взагалі я думаю, що законодавство є менш важливим, бо сьогодні має значення громадська думка. У кожній країні, де я працював з питань захисту прав ЛГБТ, громадська думка формується також і через релігійні організації, християнські церкви, в деяких випадках з боку ісламських церков, в плані того на що можуть претендувати ЛГБТ-люди, які висловлюючи свою сексуальність всеодно піддаються дискримінації і насильству. Навіть у Хорватії, де у них є антидискримінаційне законодавство, тому що ЄС закликали його прийняти. Торік був референдум з питань одностатевих шлюбів, і більшість людей була проти запровадження одностатевих шлюбів. Це доводить той факт , що громадська думка залишається серйозною проблемою. У цьому відношенні Україна стикається з тими ж проблемами. Я бачу ту ж схему, хоча й не хочу узагальнювати. Кожна країна має свої особливості.
Маючи ті ж проблеми, як і в багатьох інших країнах, в яких покращенню життя ЛГБТ не надто допомогли правові положення з питань ЛГБТ, гомофобія і ворожість у Великобританії не зменшилася надзвичайно. У мене є друзі - гей-пара. Вони жили в самому центрі Лондона протягом багатьох років. І ось нещодавно вони переїхали в передмістя на відстані близько 5 миль. Вони кажуть, що відбулося помітне розходження в тому, як люди стали реагувати на них. Хоча це просто передмістя Лондона в порівнянні з центром Лондона. Насправді, тут ми можемо жити в ЛГБТ-утопії. Є багато ЛГБТ. Один з моїх колег є геєм. Лесбійська пара піклується про мою дитину, коли моя дружина на роботі. І я знаю багато інших людей, які зазвичай повноцінно працюють, і вони оточені розумінням і повним прийняттям. Але якщо ви переїхали в декілька миль звідси, ставлення змінюється надзвичайно, ви бачите інший світ. Така ситуація існує і в багатьох інших країнах.

З вашого досвіду і спостережень, наскільки британські ЛГБТ активно користуються своїми правами?

З моїх спостережень, геї і лесбіянки дуже активно користуються своїми правами тепер. У них є цивільні шлюби, деякі використовують можливість укладати одностатеві шлюби, вони усиновлюють дітей. Всі ці люди покладаються на закон, інакше вони не змогли б організувати своє життя так, як вони це зробили. Вони можуть подавати справи до суду, оскільки законодавство передбачає захист від дискримінації, тому що політика і практика рівні. У цьому відношенні у нас є критична генерація законів, які містять зобов'язання держави, де прописано, що органи держави сприяють рівності, забороняючи дискримінацію.

У ЗМІ досить часто з’являться інформація, що той чи інший відомий світовий діяч здійснив камін-аут. На ваш погляд, чи можуть ці зізнання мати позитивний вплив на рух за рівність прав в Україні?

Так, я абсолютно переконаний, що вони абсолютно позитивно впливають на людей і їх думки. Але ще більш ефективним є ті випадки, коли гетеросексуальні люди висловлюють свою підтримку ЛГБТ. Коли хтось за межами ЛГБТ-спільноти бореться за рівні права ЛГБТ, сказавши, що ЛГБТ-права є універсальними правами людини. І це працює.

Розмовляли Олена Глоба і Максим Івануха

Тепер, завдяки Aperio Lux, ЛГБТ-портал можна читати на iPhone та iPad або підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти