2497
ВІЛ стосується всіх, ми всі повинні дбати про себе і про тих, кого ми любимо

ВІЛ стосується всіх, ми всі повинні дбати про себе і про тих, кого ми любимо

— Тетяна Хімченко

Заступниця керівника програми профілактики ВІЛ/СНІДу GIZ в Україні Тетяна Хімченко розповіла про планиорганізації на 2016 рік та шляхи подолання ВІЛ\СНІДу в Україні, про роль батьківської ініціативи "ТЕРГО"

ВІЛ стосується всіх, ми всі повинні дбати про себе і про тих, кого ми любимо

Як ви почали працювати у сфері профілактики ВІЛ\СНІД, адже це досить складана тема, яка сприймається українським суспільством неоднозначно?

На початку 90-х років Німеччина зіткнулася з одніею із найскладніших епідемій ВІЛ в Європі. Страх і помилкові стереотипи про ВІЛ переважають в кожному суспільстві, де СНІД сприймається як питання деяких маргінальних груп ризику, а не суспільства в цілому. У боротьбі з ВІЛ та СНІДом Німеччина пройшла довгий шлях: від зосередження на уразливих групах населення до роботи з суспільством в цілому. Було зроблено найважливіший висновок – тільки інформаційна кампанія «Не дай СНІДу шанс!», спрямована на всю країну, виявилась дійсно успішною.

Ми працюємо в Україні з 2008 року і зосереджуємося на первинній профілактиці серед загального населення. З 2009 року за дорученням уряду Німеччини компанія Deutsche Gesellschaft für Internationale (GIZ) разом з українськими партнерами здійснює в рамках проекту з профілактики ВІЛ-інфекції в Україні всеукраїнську інформаційну кампанію "Не дай СНІДу шанс!", в якій враховано німецький досвід.

У жовтні Deutsche Gesellschaft für internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH підписала чотирьохсторонній меморандум, який передбачає профілактику ВІЛ серед загального населення – це означає, що ЧСЧ перестають бути групою, яка була у вашому фокусі?

Загальна чисельність населення в Україні включає в себе ЛГБТ-спільноту. Тому чоловіки, які мають статеві контакти з чоловіками, як і раніше, в центрі нашої уваги. Крім того, проект підтримує «Ініціативу батьків TЕРГО».

Основна увага в нашій роботі приділяється первинній профілактиці серед широкої громадськості. І це дуже важливо, тому що тільки разом - за підтримки держави, зусиллями громадянського суспільства та міжнародних організацій, спільно з населенням - ми можемо реально вплинути на епідемію ВІЛ. ВІЛ -це проблема, яка стосується всіх і має розглядатися комплексно.

Ми працюємо із широкою громадськістю з метою підвищення загального рівня толерантності до будь-якої групи, яка може бути дискримінована. І ми намагаємось сприяти поліпшенню ситуації з правами людини в Україні, в тому числі з правами ЛГБТ спільноти.

Які цілі Deutsche Gesellschaft für internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH ставе собі на 2016 рік у сфері профілактики ВІЛ серед ЧСЧ? (Якщо виділяєте ЧСЧ).

Наша нова хвиля кампанії буде здійснюватися комплексно, всеосяжно і зосередиться на 2-х напрямах. Одним з них є заохочування відповідальної поведінки та використання презервативів, інший – популяризація ранньої діагностики і піклування про своє здоров'я. Оскільки ВІЛ стосується всіх, ми всі повинні дбати про себе і про тих, кого ми любимо.

В Україні існує проблема недовіри до СНІД-центрів, ЗМІ постійно повідомляють про проблеми з купівлею ліків – ці речі лякають людей, чи передбачає меморандум або ваша програмна діяльність вирішення цих проблем?

Недовіра існує там, де є брак інформації і для вирішення цієї проблеми ми працюємо в напрямку підвищення рівня інформування, в тому числі щодо лікування, важливості своєчаснoї діагностики та індивідуального захисту.

Сучасні ліки дозволять жити ВІЛ-позитивним людям довго і щасливо, і їх лякає реакція суспільства, а не сама хвороба. Як з цим боряться у Німеччині і чи можливо такий досвід застосувати в Україні?

Німецький досвід показав, що лише об'єднавши зусилля багатьох секторів – державних, неурядових, комерційних компаній - ми можемо успішно боротися з епідемією ВІЛ і пов'язаними з нею стигмами.

Останнім часом почали говорити про проблему гепатитів, чи є у Deutsche Gesellschaft für internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH плани діяльності у цій сфері?

Хоча наша робота сконцентрована на профілактиці ВІЛ та СНІД, ми також намагаємось не залишити поза увагою питання вірусного гепатиту В і С. Тому в 2015 році тестування, присвячене Всесвітньому дню боротьби зі СНІДом, проводилося із використанням мультифункціональної системи діагностики, яка включала в себе не тільки тести на ВІЛ 1 та ВІЛ 2, але й на гепатит В ,С та сифіліс.

В последнее время стали говорить о проблеме гепатитов, есть ли у Deutsche Gesellschaft für internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH планы деятельности в этой сфере?

Хотя наша работа сконцентрирована на профилактике ВИЧ и СПИД, мы также стремимся не обойти вниманием вопросы вирусного гепатита В и С. Поэтому в 2015 году тестирование, посвященное Всемирному дню борьбы со СПИДом, проводилось с использованием мультифункциональных систем диагностики, которая включала в себя не только тесты на ВИЧ 1 и 2, но и на гепатит В, С и сифилис.

Ви тривалий час підтримуєте «Батьківську ініціативу «ТЕРГО», яку роль вона відіграэ, як ви вбачиєте? Як бачите вашу подальшу співпрацю?

Ми підтримували цю організацію з самого її створення в 2013 році, коли вона складалась з невеликої кількості матерів ЛГБТ дітей. А тепер зареєстрована ініціатива TЕРГО яка об'єднує понад 50 не тільки матерів, але й батьків, братів, сестер і друзів ЛГБТ людей. Це унікальна можливість підвищити рівень толерантності у суспільстві. Наша успішна співпраця триватиме.

В Україні є ініціатива «Індекс корпоративної рівності» (cei.org.ua), в якому прийняв участь ваш партнер – торгова мережа «Ашан». Чи планує Deutsche Gesellschaft für internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH пройти тест і продемонструвати лідерство у забезпеченні недискримінації на робочому місці?

Дуже гарна ініціатива, ми залюбки долучимось до неї.

 

 

Підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти