1823
"Єдина причина упередженого ставлення до ЛГБТ - відсутність розуміння"

"Єдина причина упередженого ставлення до ЛГБТ - відсутність розуміння"

— Маріам Найєм

Художниця з філософськими образами, культорологиня та феміністка, чудова спікерка, яке пускає слухачів в особистий простір аби зробити суспільство більш гендерно чутливим та подолати гендерні стереотипи

"Єдина причина упередженого ставлення до ЛГБТ - відсутність розуміння"

Розкажи для початку, хто або що підштовхнуло тебе розпочати говорити про проблему гендерних стереотипів?

Все досить типово - власний досвід. В якийсь момент я для себе зрозуміла, що треба дозволити собі бути собою, і від цього життя почало змінюватись. Своїми думками почала ділитися з друзями, і там вже почався процес, який від мене не залежав.

Чи бачиш ти зв'язок між гендерною рівністю і правами ЛГБТ? Якщо так, то як на твою думку можна зкомунікувати аби два окремі рухи підсилювали один одного, а їхні меседжі не суперечили?

Зв’язок звісно є. Як на мене сексизм, расизм та гомофобія корелюють. З проблемами расизму я зіштовхнулась ще в дитинстві і кожен раз запитувала себе: «За що? Я ж не винна в тому, що народилась такою?». З часом зрозуміла, що кожен хто постає перед проблемою стереотипів задає собі такі ж питання.

Для об’єднання рухів потрібні чіткі прописані ідеї та їх урегулювання, бо зазвичай відмежовування спричиняється звичайним непорозумінням.

В своїх картинах, ти звертаєшся до теми війни та миру, якої мети ти переслідуш?

Дивись, це як з темами лекцій, які я обираю. Я хочу звернути увагу на те, що люди не хочуть, або не волють помічати. Will the war ever end - суть була у тому, що ми в буденності забуваємо, що війна усюди. Це не тільки про нашу країну, просто вона усюди, а ми продовжуємо жити і проходити повз.

Багато хто каже, що питання прав людини, а тим більше гендерна рівність та права ЛГБТ наразі неактуальні через війну, економічні проблеми тощо. Чому є така дискусія, і як з нею боротися?

Якщо подивитися статистику злочинів проти прав людини під час війни, то такі питання не будуть з’являтися. Взагалі, на мою думку, «не час, бо війна» - це дуже зручна позиція для бездіяльності. З таким ставленням після закінчення війни буде абсолютна порожнеча, бо було не до того. На мою думку, наявність війни і є причиною, чому треба змінювати більшу частину нашого життя.

Ми бачимо, що суспільство стало розвинутішим і бажає змін в сфері прав людини, гендерної рівності. Чи можна це сказати про держслужбовців, бізнес?

Якась частина суспільства стала більш розвиненою в цій темі, так, але не вся система. Тому, звичайно, казати, що такі зміни є усюди – буде неправдою. Думаю, що для того, щоб ці ідеї влились в систему, треба їх прийняти на законодавчому рівні.

Яким чином ти прийшла до того, що ЛГБТ - це нормально? Чому, на твою думку, до цього не можуть прийти навіть деякі ЛГБТ з відомих селебріті?

Мої батьки психологи, тому для мене це ніколи не було питанням норми. Так буває, як буває інший колір шкіри, інші музичні вподобання і так далі.

На мою думку, єдина причина, яка може пояснити упередження ставлення до представників ЛГБТ – це відсутність розуміння що це (з психологічної та біологічної точки зору).

Чи не вважаєш ти проведення Феміністичного маршу, а згодом Маршу Рівності, який часто плутають з гей-парадом, суперечним в наших реаліях?

Якщо бути відвертою, я вважаю, що на даний момент в наших реаліях слово «фемінізм» викликає скоріше агресивну реакцію і це знову ж таки пов’язано з:
а) неправильним трактуванням
б) діями більш радикальних представників руху, через що люди прирівнюють та узагальнюють всіх діячів до цих винятків.

До 8 березня, одна із організацій відправила депутатам листівки з вульвою, ти поділяєш таку ідею? 

Ось саме про таке я і кажу. Подібні дії не можуть викликати у людей позитивного ставлення, бо не зрозуміло навіщо це зробили і яка була ідея. Подібні вчинки викликають агресивну реакцію, а не бажання зрозуміти ідеї фемінізму та рівності прав.

Чи можеш ти назвати якісь позитивні моменти минулого року, які тебе надихають боротися далі?

На жаль, маю відмітити свою суб’єктивність в цьому плані: мене надихають зміни, які я бачу серед свого кола спілкування. Як кола на воді, вони стають все більші і більші. Ось так і у мене.

Фото Facebook Маріам Найєм 

Розмовляв Левчук Тимур

Тепер, завдяки Aperio Lux, ЛГБТ-портал можна читати на iPhone та iPad або підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти