803
«Про права ЛГБТ говорять іноземні організації, тому здається, що проблема є зовнішньою, а не внутрішньою»

«Про права ЛГБТ говорять іноземні організації, тому здається, що проблема є зовнішньою, а не внутрішньою»

— Саймон Вільямс

17 березня міжнародна організація Британська Рада у партнерстві з Британським інститутом кіно відкрила глобальний онлайн-фестиваль ЛГБТ-кіно під назвою #fiveFilms4Freedom, який пропагує ідею любові та рівності.

«Про права ЛГБТ говорять іноземні організації, тому здається, що проблема є зовнішньою, а не внутрішньою»

Фестиваль вже вдруге підтримала Британська Рада в Україні. Ми поспілкувалися із Саймоном Вільямсом, директором Ради, про те, як сформувалося його власне ставлення до ЛГБТ, чому важлива рівність на робочому місці і як #fiveFilms4Freedom вплине на українське суспільство.

Ви жили в Україні в 2001 році, а тепер повернулися у 2015-му, які зміни відбулися за цей час?

Дві революції, які відбулися у країні – це величезні зміни: Україна стала більш європейською та інтегрованою до Європи.

Якщо говорити про візуальні зміни, то, наприклад, зросла кількість кав’ярень. Звісно, це дрібниця, але вона означає, що люди хочуть більше часу проводити в публічних місцях. Це символічна зміна, яка характеризує українців як європейців і віддаляє від колишньої «радянської» людини.

Після Євромайдану активізувалося громадянське суспільство, відбувається багато дискусій про цінності, національну ідентичність, а також стало більше дискусій про гендерну рівність. Люди починають оперувати складнішими термінами. Вони стають більш відкритими світу і обговорюють те, що обговорює увесь світ – це демонструє інтегрованість українців.

Саймон, як сформувалося ваше ставлення до ЛГБТ?

Я відкритий гей, тому із цим прийшло і моє розуміння ЛГБТ. Я народився у Великобританії і там бачив процес зміни суспільної думки. Зараз це допомагає мені розуміти те, що відбувається в Україні. Я усвідомлюю, що для того, аби розмова про ЛГБТ в Україні стала більш відкритою, потрібно пройти довгий та непростий шлях. Проте вже є молоде покоління та лідери громадської думки, які дивляться на питання ЛГБТ більш відкрито і не дивуються йому. Так само і з одностатевими шлюбами: раніше вони викликали подив і нерозуміння у нас в Великобританії, але тепер стали більш звичним і менш дискусійним явищем.

Середньостатистичний житель ЄС знає про Україну досить мало, і часто ці уявлення не відображають дійсність. Як, на вашу думку, потрібно говорити про Україну в ЄС та у світі?

Україну потрібно презентувати такою, якою вона є, адже це найкращий спосіб подолати стереотипи. Не менш важливо говорити про те, якою Україна хоче бути. Потрібно відкрито заявляти про наміри, плани і виклики, які стоять перед вами.

Дуже важливий культурний діалог та розмови віч-на-віч, важливий культурний обмін. Також потрібно використовувати сучасні інструменти, наприклад, соціальні мережі.

Дуже важливо, щоб українці подорожували світом, а люди з усього світу відвідували Україну. Потрібно зробити все для того, щоб спростити візовий режим. Це допоможе різним організаціям, наприклад організаціям зі студентського обміну.

Говорячи про культурний діалог, логічно згадати про фестиваль ЛГБТ-кіно FiveFilms4freedom – другу спробу Британської Ради та Британського кіноінституту провести глобальний цифровий фестиваль кіно про права людини. Чи може український фільм потрапити на фестиваль?

Так, звісно може. Цьогорічні п’ять фільмів вже відібрані, але наступного року ми знову оголосимо відбір і чекатимемо фільму з України. Я радий тому, що є такий фестиваль, адже він доступний кожному та кожній. Його можна побачити навіть у тих країнах, які не є надто толерантними, адже він доступний в Інтернеті. Фільми будуть безкоштовними, таким чином це один із найдоступніших кінофестивалів. Сподіваюся, що кіно допоможе подолати існуючі стереотипи та наблизити нас до відкритого суспільства.

Яка була реакція на минулорічний фестиваль з боку клієнтів Британської Ради?

Все було чудово, ми не побачили негативної реакції, але це може бути пов’язано з тим, що Британська Рада має прогресивну аудиторію. Тоді фестиваль проходив у 135 країнах, і реакція на нього була чудова, навіть у тих країнах, де є проблеми із захистом прав ЛГБТ.

Звичайно, були люди, яким важко сприймати тему прав ЛГБТ, але ми як організація, що пропагує культуру, вважаємо, що потрібно задавати важкі питання, аби відповідати на сучасні виклики, але також потрібно розуміти, що люди різні і їх сприйняття цих важких викликів теж буває різним у часі.

Українські митці часто показують Україну досить однобоко, а про права ЛГБТ чи інші складні теми говорять іноземні організації, тому здається, що проблема є зовнішньою, а не внутрішньою.

Річ у тім, що міжнародні організації мають можливість ділитися інформацією та досвідом. Наприклад, у Британської Ради є спеціальні стипендії, за якими українські митці можуть вивчати англійську мову. Це дасть їм можливість спілкуватися, отримувати новий досвід і робити ще кращі мистецькі проекти, які, наприклад, будуть говорити про проблеми дискримінації.

Що робити з тією частиною українців, які не прийдуть на виставку, не підуть на кінофестиваль, а будуть дома дивитися телебачення?

Така ситуація не тільки в Україні, але мені відразу спадає на думку FiveFilms4freedom. Цей фестиваль може достукатися до кожного, адже він створений для того, щоб побачити якісне кіно не виходячи з квартири.

Із 16 по 27 березня 2016 року в Лондоні відбудеться BFI Flare – фестиваль ЛГБТ-кіно. В цей час ви і люди у всьому світі зможуть переглянути п'ять фільмів, які будуть безкоштовно транслюватися через caйт BFI. (http://player.bfi.org.uk/)

Минулого року Британська Рада взяла участь в Українському індексі корпоративної рівності, чим обумовлене таке рішення?

Рівність на робочому місці є дуже важливою, адже коли працівники почувають себе більш вільно і їх відмінності сприймаються як позитив, вони працюють ефективніше. Британська Рада – це культурна організація, тому ми повинні не тільки говорити про культурні цінності, різноманіття, а і впроваджувати їх у себе в колективі.

У Великобританії існує аналогічний індекс, який створила організація Stonewall. Британська Рада бере в ньому участь і завжди посідає високі місця серед компаній, які забезпечують рівні права на робочому місці.

Розмовляв Левчук Тимур

Тепер, завдяки Aperio Lux, ЛГБТ-портал можна читати на iPhone та iPad або підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти