3982
Ми розраховуємо, що в цьому році на Марш Рівності зможе вийти тисяча людей

Ми розраховуємо, що в цьому році на Марш Рівності зможе вийти тисяча людей

— Руслана Панухник

Ми розраховуємо, що в цьому році на Марш Рівності зможе вийти тисяча людей

12 червня в Києві відбудеться Марш Рівності. У минулому році він був затьмарений нападом праворадикальних груп. Цього разу організатори роблять все можливе, щоб це не повторилося, але повністю гарантувати безпеку не можуть.

"Національний ЛГБТ-портал" поговорив з головою департаменту Маршу Русланою Панухник про те, чому про дату проведення Маршу Рівності повідомили за два місяці, чому головним меседжем захода є безпека, як проходить підготовка до прайду, як змінилися взаємовідносини з владою і про багато іншого.

“Ми хочемо зробити Марш відкритим”

Про дату проведення Маршу Рівності потрібно попереджати заздалегідь. У минулому році це було за місяць. Як на мене, немає великої різниці: місяць або два, опоненти можуть зібратися і за три години. Я не думаю, що вони будуть довго і якісно готуватися, як це робимо ми.

Мені здається, що Прайд повинен створювати якусь дискусію в громадському дискурсі. Якщо ми вже готові про це говорити, то чому ми і не почати робити це заздалегідь, щоб підготувати публіку і розповісти більше, ніж ми могли б розповісти за місяць?

Нам хочеться зробити Марш відкритим, але в тій ситуації, в якій ми знаходимося зараз - важко щось прогнозувати. Однак ми виходимо з того факту, що хочемо провести відкритий Марш. У минулому році сталася така ситуація, що бажаючих було півтисячі людей, а прийшли - триста. Багато людей недоотримали смски, не хотіли або не змогли зареєструватися, ми відсіювали тих, кого ми не знали, тому не всі бажаючі прийшли на Марш.

Роблячи відкритий Марш - ми робимо тільки плюс собі.

Буде більше людей, які хочуть підтримати рівність, підтримати права людини. Як сказали нам представники правоохоронних органів, їм все одно - охороняти десять чоловік або тисячу. Це один і той же протокол і вимагає майже такої ж кількості поліції.

У минулому році нас критикували за те, що ми не робимо Марш інклюзивним. Інклюзивність передбачає те, що люди будуть знати про Марш і зможуть прийти, коли захочуть. Важливо розуміти, що коли ми говоримо про відкритий Марші - це не той марш, який проходить в Мюнхені або Нью-Йорку. Відкритий передбачає те, що учасники та учасниці будуть заздалегідь знати про місце і час проведення заходу. Але все одно будуть підвищені заходи безпеки - оточення поліцією, тільки кілька точок входу і одна точка виходу. Поки що ми не можемо розраховувати на те, що все буде добре і не буде інцидентів, які спровоковані радикалами.

Ми розраховуємо, що в цьому році на Марш Рівності зможе вийти тисяча людей. Але це просто цифра, яка екстрапольована з наших попередніх Маршів.

Ми позиціонуємо Марш, як відкриту вуличну акцію, в якій може взяти участь будь-який або будь-яка, які будуть відповідати правилам безпеки - прийдуть без зброї, не вестимуть себе агресивно і тд.

Про взаємодію із владою і поліцією

Ми готуємо волонтерів безпеки для того, щоб вони могли підказати і допомогти людям в екстрених ситуаціях. Ми розмовляємо з нашою владою для того, щоб вони гарантували безпеку проведення цього заходу. Ми робимо інструкції і готуємо це все під відкритий захід з великою кількістю людей. Ми спілкуємося з поліцією з метою налагодити контакт і діалог в плані того, щоб ми разом розробили плани відходу і тд, щоб уникнути торішніх інцидентів. 

Не можу сказати, що в спілкуванні з владою і поліцією все гладко і ідеально. Але я бачу зрушення в позитивну сторону. Звичайно, ніхто не приймає нас радо і з розпростертими обіймами, але вже немає цієї риторики: "та ви що з глузду з'їхали? Ні в якому разі це проводити не можна".

Вони вже приймають той факт, що Марш відбудеться.

Для мене це явний плюс, тому що в минулому році ми витратили близько місяця часу просто переконуючи міліцію в тому, що ми не скасуємо Марш. У нас є вже прогрес в сторону позитивного сприймання ситуації.

“Ми намагаємося зробити все, щоб всі бажаючі, які можуть прийти на Марш - прийшли”

Ми відстежуємо риторику і дискурс навколо теми Маршу Рівності. Ми розуміємо, що в минулому році велика кількість людей, навіть не зі спільноти, були позитивно налаштовані і хотіли приєднатися, частина і приєдналася. Ми ведемо медіа-роботу, роботу в соціальних мережах про те, щоб проінформувати, що буде такий захід, що ми будемо тільки раді, якщо люди прийдуть і підтримають нас. До того ж, багато людей, хто був в минулому році, говорили, що було круто і що багато їх знайомих прийшли б, якби це все було відкрито. 

Система закритого Маршу передбачає відбір учасників і учасниць. В анкеті були пункти, де потрібно було вказати когось із спільноти, хто міг бути рекомендувати цю людину, щоб перевірити його ідентичність. Багато людей нікого не знають. Це велика частина населення, якій вхід на Марш був закритий. Ми намагаємося зробити все, щоб всі бажаючі, які можуть прийти на Марш - прийшли.

Про гасло “За вашу і нашу безпеку”

Безпека є однією з базових потреб людини.

Якщо людина не відчуває себе в безпеці - ні про що інше говорити не можна.

Зараз така ситуація, що мало хто себе почуває в безпеці. Якщо ми говоримо про вразливі групи (ЛГБТ, представники етнічних меншин, біженці), вони відчувають на собі потрійну стигму та через це їх життя стає більш небезпечним. Тому ми вибрали таку тему, щоб продемонструвати, якщо безпека забезпечується людям з уразливих груп, то і все суспільство буде відчувати себе в безпеці. А якщо людина відчуває, що можна видихнути і займатися чимось далі, то він або вона займається саморозвитком, розвитком суспільства, держави. Це все взаємопов'язано.

Багато людей задавали нам питання, чому ми саме так вирішили сформулювати наше гасло - це алюзія на відоме в правозахисних колах гасло, який використовується вже років двісті: "За вашу і нашу свободу".

“Це не безпечна акція”

Ми готуємося, розглядаємо всі варіанти, прораховуємо всі ризики, але ті заходи безпеки і підготовки, які ми приймаємо в цьому році, дозволяють мені говорити про те, що ми робимо максимум. Це не безпечна акція.

Всі учасники та учасниці повинні знати, що організаційний комітет робить максимум того, що ми можемо зробити.

Ми сподіваємося, що також максимум зроблять правоохоронні органи і я сподіваюся, що у них є сили, здібності і політична воля все це робити. Однак все повинні бути готові до того, що щось може піти не так. Це один з аргументів критики в нашу сторону з минулого року, що організатори не забезпечили безпеку. Ми не можемо цього зробити просто тому, що ми не можемо.

У опонентів теж є право прийти і протестувати. Єдине, що вони завжди використовують агресію і насильство, тому ми намагаємося донести це до влади, до учасників. У нас є волонтери безпеки, які добре підготовлені, у них є всі необхідні знання для того, щоб знизити ризики. Є поліція, з якою ми працюємо з березня і намагаємося прорахувати всі свої кроки для того, щоб це було максимально безпечно, але 100% ніхто не може нічого гарантувати. Це вибір кожного учасника або учасниці - йти чи не йти. Я, звичайно, буду дуже рада і вдячна, якщо всі зважаться прийти і показати свою підтримку нам, але якщо людина не усвідомлює, що це небезпечно - то їй краще не приходити.

Кожен і кожна в нашому суспільстві повинні розуміти, що жити в небезпеці - це практично не жити.

Ніхто не знає, що буде завтра і хто завтра буде вразливою групою. Я за те, щоб Марш Рівності в цьому році був ще більш інклюзивним та був представлений різними групами людей, щоб прийшли всі, хто готовий підтримати ЛГБТ-спільноту і наш меседж про безпеку, тому що якщо держава взяла на себе зобов'язання захищати права людини для всіх, то нехай це і виконує.

Спілкувався Олексій Сімончук

Підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти