2096
ЛГБТ-спільнота - це індикатор готовності суспільства вийти на сонце

ЛГБТ-спільнота - це індикатор готовності суспільства вийти на сонце

— Катерина Лук’янова

Екс-нардеп, яка відома ЛГБТ-спільноті, як співавторка законопроекту про заборону пропаганди гомосексуальності, а тепер співавторка законопроекту про цивільні партнерства, розповіла про свій шлях до прийняття

ЛГБТ-спільнота - це індикатор готовності суспільства вийти на сонце

Якщо звернутися до ваших попередніх інтерв’ю, то важко повірити, що тепер ви підтримуєте ЛГБТ, і, більше того, пишете проект закону про цивільні партнерства. Як відбулась така зміна думок, і що стало причиною?

В нас відбувся Євромайдан - це була певна крапка, яка для одних була кінцем, а для інших початком, незалежно від їхнього ставлення. Для мене це став початок думок про сенс життя і про мої погляди. Я категорична в одну, або іншу сторону. Я свято вірила в те, що я говорила раніше, і я не відмовляюся від своїх слів, просто в один момент я розширила свої горизонти та прийшла до прийняття.

Також, важливо було зайти у Парламент, а потім звідти вийти - це ще один крок в житті та можливість зрозуміти більше. Паралельно змінюється світ, це відбувається дуже динамічно і ти змінюєшся разом з ним, або залишаєшся в минулому.

Але все-таки, як вам вдалося прийти до прийняття та розуміння, через що це стало можливим?

Для того, щоб прийшло розуміння, що геї - такі точно люди, як інші, потрібно більше спілкуватися. ЛГБТ-спільнота дуже закрита, я розумію чому вона закрите, але точно так закрита спільнота тих, хто проти. Тобто, існують два світи, які живуть паралельно один від одного, але якщо подивитися на них, то це ті самі люди, ті самі проблеми та потреби, просто одні не сприймають інших.

Це несприйняття виникає через страх та нерозуміння, яке призводить до агресії, тому єдиний шлях - це діалог.

От зараз ми всі кажемо: країна крокує в Європу, але що це - ніхто не знає. Наприклад, людина все життя живе в підвалі, вона не отримує достатню кількість сонця і в неї є маленьке віконце - вона знає, що туди треба, бо там краще, але вона ніколи не бачила свіжого повітря, сонця та сонячних опіків.

Добре, відкрили двері, там справді краще, є свіже повітря, але в людини виникають опіки від сонця, а вона не знає, що з цим робити. Так само наше суспільство: воно сидить в підвалі і хоче на сонце. От якраз ЛГБТ-спільнота - це індикатор готовності суспільства вийти на сонце.

Ви не боїтесь негативної реакції ЛГБТ-спільноти, адже вони вас знають за іншим законопроектом?

Ні, я не боюся, чого тут боятися? Я хочу жити теперішнім, і закликаю робити інших так само. Знаєте "Москва сльозам не вірить", але вона вірить справам. Я написала законопроект, нехай він не ідеальний, але це мій крок вперед. Я закинула м'яч на вашу половину поля і що з ним робити - це ваше рішення, але я хочу зводити суспільство і шукати діалогу, бо ми його потребуємо.

А як подолати страхи, щодо ЛГБТ?

Кожен приходить до цього сам і на це потрібен час. Безперечно суспільство боїться, воно не має розуміння. Влада пояснювати не збирається, бо для того, щоб пояснити, потрібно розуміти, а з цим важко.

Те ж саме з гей-прайдами. Моя подруга ніколи не сприймала таких заходів, а потім була в Стокгольмі і стала свідком гей-прайду. Говорить, йдуть чоловіки по п'ятдесят, сорок років і цілуються, причому поряд ідуть самі звичайні люди, подружжя з дітьми - для неї це був шок і безперечно зламало стереотип.

В чому саме полягає функція ЛГБТ-спільноти, на вашу думку?

Європа - це не тільки економіка - вона приходить згодом. Європа - це спосіб співжиття людей і закони, які це регулюють.

Коли суспільство зрозуміє, що немає окремих законів для ЛГБТ, немає окремих потреб ЛГБТ, а є ті самі люди, просто всі люди різні і це нормально - тоді суспільство буде готове вийти на сонце.

Я з чоловіком об’їздила всю Європу і була в різних країнах, містах і селах. Тоді я дійшла висновку, що європейці живуть добре тому, що в них є правила, і всі їх виконують. Коли суспільство прагне змін - влада повинна їх почути, інакше починають горіти автомобілі, але спочатку суспільство говорить з владою, і вона не доводить все до критичної точки.

Написати проект закону про цивільні партнерства - це сміливий крок, як ви на нього наважилися?

По-перше, я не зацікавлена в рейтингу. По-друге, напевно я винна, в мене є мета зводити суспільство, нехай це буде точково, але ми повинні шукати шляхи до діалогу. Не буде в Україні громадянського суспільства, поки воно не почне розмову між собою. Влада нас не єднає і якщо ми хочемо змін, ми повинні об’єднатися. Суспільство повинне об’єднатися не заради дешевого авто, чи заробітку, а заради цінностей, а ЛГБТ-спільнота є індикатором дотримання і розуміння цінностей прав людини.

Щодо закону, то він гендерно нейтральний і писався для всіх громадян - це чудова альтернатива гей-шлюбам, проти яких виступає церква. І тут варто додати, що в країнах Європи оподатковується не одна людина, а господарство (сім’я), яка веде спільне господарювання. Україна, також, буде рухатися від оподаткування однієї людини до оподаткування господарства і проблема урегулювання майнових прав нікуди не зникне.

Як ви оцінюєте ініціативу Уряду про створення Уповноваженого з питань сім’ї?

В нас створюють посади під когось, наприклад, під Стеця створили Мінстець.

Також, я не розумію, для чого існує Міністерство культури. Під час Януковича про питання сім’ї взагалі забули і до нього не повернулися, але Уповноважений не має жодної компетенції, тому цим питанням повинне займатися Міністерство і Уповноважений нам не потрібен.

Ви не боїтесь, що ваші колеги, партнери чи рідні відвернуться від вас, через публічну підтримку ЛГБТ-спільноти?

Скажімо так, не всі сприймають, але це не означає, що ми перестаємо бути рідними чи друзями. Є ті, хто задає багато питань, вони хочуть розібратися, а є хто просто не говорить на цю тему, але це їх право. З одним другом, ми говорили на цю тему дуже агресивно, але я його питаю: якщо ти знаєш, що біля тебе виросла дитина і вона виросла такою, за що її бити чи різати, що вона не має прав? Він відповів, що має.

Ви плануєте повернутися у політику?

Я не планую повертатися в політику, більше того, я не бачу з ким йти.

Нагадаємо, раніше в Києві презентували Проект закону про цивільні партнерства.

Розмовляв Левчук Тимур

Тепер, завдяки Aperio Lux, ЛГБТ-портал можна читати на iPhone та iPad або підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти