2161
“Лікарі часто не знають, що таке ЛГБТ”

“Лікарі часто не знають, що таке ЛГБТ”

— Роман Івасій

“Лікарі часто не знають, що таке ЛГБТ”

Роман Івасій - лікар-консультант з питань ВІЛ-інфекції сервісу Friendly Doctor. В інтерв`ю “Національному ЛГБТ-порталу” він розповів про гомофобію та стигматизацію в медичних університетах України, про переваги FD над іншими закладами, а також про те, як і хто підіймає ЛГБТ-тему у медичному середовищі. 

Про гомофобію в медичних університетах України

Таке трапляється на стандартизованих екзаменах, без яких людина не може стати медичним працівником і отримати ліцензію. Там є дуже багато стигматизованих запитань і завдань, які стосуються ЛГБТ. Наприклад, у завданнях говориться про якісь особливості чоловіка - дані його анамнезу, аналізи і там також вказується такий аспект, як “гомосексуальна поведінка” або “секс з чоловіками”.

Це вже йде як фактор для постановки діагнозу ВІЛ-інфекції або СНІДу. У нас були пари, коли нас змушували ці питання читати вголос і хором. Коли починали читати про “пацієнта гомосексуальної поведінки”, то усі зразу ж відповідали, що у нього СНІД. 

Також в університетах дуже мало відкритих студентів та викладачів гомосексуалів. Наприклад, Львівщина і так дуже консервативний регіон, а медична спільнота там ще більш консервативна. Якщо людина відкрито позиціонує себе, як ЛГБТ, то це може значно відбитися на кар’єрі. 

Окремих предметів чи лекцій про ЛГБТ в медичних університетах немає.

Єдиний момент, коли згадується ЛГБТ - це як окрема група ризику щодо інфекцій.

Особливих моментів консультування, або на що потрібно звертати увагу при лікуванні, не розповідають. Це, звичайно, негативний момент. Адже ЛГБТ для деяких лікарів є основною частиною пацієнтів. Не згадувати про неї - це вже ігнорування того, що є. 

Ігнорування пов`язано із недостатком знань. Також відіграє свою роль і відношення до сексуальних меншин, це не сприймається як норма у більшості випадків. Стигматизація вже проявляється тим, що ця тема не є розкритою. 

Щоб це змінити необхідно обмінюватися досвідом, проводити тренінги та лекції для студентів. 

Які переваги сервісу Friendly Doctor перед іншими медичними закладами? Чому клієнти ходять саме туди? 

По-перше, у нас відсутня стигматизація при прийомі клієнта та немає дискримінації під час консультації. Спільнота розуміє, що це місце, куди вони можуть прийти і почувати себе вільно, розповідати про свої ризики, не приховуючи важливі моменти свого сексуального життя. 

По-друге, це його ізольованість. Ніхто ні з ким не контактує. Немає медсестри на реєстрації, немає черги, реєстрація та запис проходять через інтернет. 

В більшості медичних закладів люди бояться говорити про свою сексуальну орієнтацію. Але, наприклад, у СНІД-центрах люди розкриваються частіше, ніж в інших спеціалістів, тому що у них сталася стресова ситуація і в цей момент людина більше відкривається і описує свої ризики. 

Всі медики все ж таки мають певний рівень толерантності в умовах своєї роботи. ЛГБТ-пацієнти це не найпроблематичніша категорія людей, з якими приходиться перетинатися лікарям. Але є питання комфорту. Наприклад, на прийомі у лікаря може дуже часто заходити медсестра або взагалі там сидіти весь час за сусіднім столом. Або дуже великі черги. 

До нас часто приходять пацієнти зі своїми партнерами. Їм так зручніше, присутність близької людини допомагає, для багатьох з нею легше пройти цей момент. Інколи навіть просто з друзями приходять. 

Відгуки клієнтів Friendly Doctor 

“Це космос”, - колись написали і це мені найбільше запам’яталося. Пишуть, що вони комфортно себе почувають, адже цей період стресу під час проходження тесту на ВІЧ завжди є. Навіть у людей, які приходять раз на рік і точно знають, що у них немає ніякого ризику, але завжди є цей момент напруження. Клієнти помічають, що у нас цей момент мінімальний, нам вдається якимось розмовами або заспокоюваннями знизити стрес. Якщо результат позитивний, то стресову ситуацію також трохи здається зняти. Ти бачиш пацієнта і розумієш, що він у ступорі і не реагує на зовнішні подразники, на все погоджується. У процесі консультування ти пояснюєш, що з цим не по якості, не по тривалості життя немає обмежень і людина починає потроху реагувати.

Головне - знайти індивідуальний підхід до кожного. 

Що кажуть про Friendly Doctor  інші лікарі? 

Негативного нічого не кажуть, але багато хто зазначає, що приналежність до якоїсь меншини не дає привілеїв. Вони вважають, що FD - це привілей для ЛГБТ, але наша політика говорить, що ми приймаємо усіх клієнтів, незалежно від сексуальної орієнтації. 

Чи змінилося відношення лікарів до ЛГБТ за останні декілька років? 

Ця тема стала більше підніматися, вона вже є на слуху. Вона вже не викидає лікаря з колії. Це стає сприйматися нормально. На наших тренінгах лікарі нам розповідають про своїх ЛГБТ-пацієнтів і говорять, що не змінюють до них свого відношення до них через сексуальну орієнтацію. 

Звичайно, є складність у тому, щоб зробити для людини комфортне середовище, щоб вона сама про усе розповіла. 

Як саме підіймається тема ЛГБТ? 

Friendly Doctor проводить тренінги по всій Україні.

Лікарі часто не знають, що таке ЛГБТ, вони йдуть на тренінги, бо їх скерувала адміністрація і вже в процесі вони дізнаються, що це таке. 

Хто не може з цим справитися - вони просто йдуть, але, як правило, всім цікаво, вони вступають у дискусії, їм цікаво послухати клінічні випадки, особливості ЛГБТ, узнати нові терміни. 

Більшість приходить на тренінги толерантні тільки по роботі. Їм треба попрацювати з пацієнтом - вони це роблять і максимально холоднокровно до нього ставляться. Але після тренінгу, коли вони оцінюють свій рівень толерантності, він стає вищим. Ми показуємо їм позитивні приклади, показуємо наскільки може бути травмуючою дискримінація ЛГБТ. 

Прогноз на розвиток теми ЛГБТ у медичній сфері

У нас медицина завжди спрямована на те, щоб прийняти досвід західних країн. Впроваджувати їхній досвід, досягнення, методи роботи із пацієнтами. Тому я вважаю, що є усі передумови для того, щоб ЛГБТ-тема більше розвивалася у медичній сфері. 

Розмовляв Олексій Сімончук 

 

Тепер, завдяки Aperio Lux, ЛГБТ-портал можна читати на iPhone та iPad або підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти