1391
Софія Лапіна: "Одна з легенд українського шоу-бізу хоче стати обличчям цьогорічного "КиївПрайду"

Софія Лапіна: "Одна з легенд українського шоу-бізу хоче стати обличчям цьогорічного "КиївПрайду"

Софія Лапіна - правозахисниця, експертка правозахисного центру “Наш світ” і членкиня оргкомітету “КиївПрайд” 2018 року, розповіла про підготовку активістів за права ЛҐБТ до Маршу рівності і активізацію представників ультраправих угруповань в Україні

Софія Лапіна: "Одна з легенд українського шоу-бізу хоче стати обличчям цьогорічного "КиївПрайду"

Поговоримо про дуже сумні речі, які відбулися у березні цього року майже підряд. Це напади на події, пов’язані з ЛҐБТ-рухом, в Ужгороді та Вінниці. Що мало відбутися в Ужгороді, хто прийшов і чому перешкоджали події?

В Ужгороді мав відбутися вже звичний для нас круглий стіл, присвячений питанням протидії злочинам на ґрунті ненависті і дискримінації. Ми в цьому році провели сім круглих столів в різних регіонах. В Ужгороді захід на жаль не відбувся. Ті, з ким я контактувала щодо організаційних питань, вже коли я була на місці, перед подією, попросили мене надіслати програму заходу… Тут я зрозуміла, що вже є проблеми. Я запитала: “Навіщо?”. Вони відповіли: “Ну щоб подивитися, коли вам що подавати”. Відсилаю їм програму і десь через години-дві, в момент, коли я продзвонювала гостей - представників місцевої влади, поліції, правозахисників, ОБСЄ, мені надходить лист від цього готелю “Олд Континент”, що на площі, де вони знаходяться йдуть ремонтні роботи і вони, ймовірно, будуть дуже заважати у проведенні заходу. І через це вони змушені відмовити нам у проведенні заходу.

Навіть участь місцевої влади не вплинула на рішення готелю?

Так. Але далі було найцікавіше. Я ж розумію у чому справа і вирішила їм прямо пояснити. Кажу їм, що я, напевно, розумію в чому справа. Кажу: "Ви не переживайте стосовно безпеки чи ще чогось, адже на цьому круглому столі будуть посадовці, влада вашого міста". На що вони мені: “Ну, так, але ви знаєте у нас ідуть ремонтні роботи”... Врешті-решт вони попросили надіслати список запрошених, але через деякий час знову надіслали відмову.

Готелю хтось погрожував? В них була причина так зробити?

Паралельно з моїми переговорами з готелем, мені телефонували представники поліції у Закарпатській області. Окремо телефонували патрульні і окремо представники Головного управління Нацполіції у Закарпатській області. З патрульною поліцією ми нормально розмовляли, домовлялися про забезпечення порядку. А ось голова превентивної діяльності у Нацполіції Закарпаття пояснював мені, що в Ужгороді будуть відзначати 79-ту річницю Карпатської України і що туди будуть стягувати “побратимів” з усієї України, він назвав мені усі ці нам відомі назви ультраправих організацій. Він казав, що поліція кидає всі сили туди і нам нічим допомогти не зможе. Тобто він “дуже рекомендував” захід перенести або скасувати.

Мені здається цей пан не зрозумів усієї серйозності заходу, тому що він зателефонував і каже: “А ви можете свою акцію перенести?”. На що мені треба було нормально часу поснити, що це не акція, що це ось такий серйозний захід.

Можемо трішки змінити географію. В Ужгороді, незважаючи на те, що нібито нічого не відбулося, сталося дуже багато. А ось у Вінниці все було більш гаряче і навіть театралізовано.

У Вінниці непрофесійно спрацювали місцеві ЗМІ. Я їм надіслала прес-анонс і запрошення на захід. На що вони навмисно чи ні опублікували цю інформацію на своїх інформаційних платформах, включно з часом і місцем проведення. Цікаво, що в Харкові і Дніпрі, коли ми ці заходи проводили, то вони там анонсувалися досить широко, але ніяких провокацій там не було.

Чи можна звідси зробити висновок, що у 2017 році і протягом 2018 року робота тих, хто не дуже бажає, щоб пов’язані з темою правозахисту події відбувалися, стала більш видимою і більш агресивною. Щось змінилося саме цього року?

Наші опоненти слідкують за законодавством також. Так як в минулому і цьому році гостро активізувалася проблема злочинів на ґрунті ненависті, я думаю, що вони за цим всім теж слідкували і розуміють цю специфіку, що сам злочин важко довести. Вони розуміють, що з боку поліції ми не завжди захищені, розуміють ось ці всі ризики, які ми маємо і відчувають в цьому свою силу. І це їм розв’язує руки. Особливо в тих регіонах, де ми не мали ще жодної співпраці. Тому що якщо це якісь регіони, де були якісь прецеденти, наприклад, як у мене в Чернівцях, поліція дуже шкидко виправляється. Я не знаю з чим це пов’язано: чи їм дають запотиличник зверху чи вони самі чимось вмотивовані, але одразу після першого гучного інциденту все стає на своє місця.

Чи можна цей досвід перенести на виклики, що стоять перед оргкомітетом “КиївПрайду-2018”. В Києві теж стали помітніші спроби нападати на правозахисні середовища. Не лише на ЛҐБТ, але й на події пов’язані з правами жінок. Що як членкиня оргкомітету ви можете про це сказати?

Так, коло діяльності ультраправих організацій все розширюється і розширюється, тому що вони об’єднують це все в щось одне. В Ужгороді напали на акцію за права жінок, виправдовуючи це тим, що одна з учасниць є активісткою руху за права ЛҐБТ. Чого очікувати особисто я не знаю, тому що ми розуміємо, що наші опоненти теж вчаться і вони подекуди набагато краще теми і новин, ніж ми самі. Знаючи роботу столичної поліції, думаю, поліція не буде упережденою до прайду і цього року, але що чекати від опонентів - не знаю.

Ще один виклик “КиївПрайду”, який щороку з’являється - це комунікація з публікою, широкою аудиторією. Чи важко знайти нових адвокатів і адвокаток прав ЛҐБТ?

Я більш орієнтована на співпрацю з не ЛҐБТ, тому що я бачу силу у френдлі-людях, які можуть підтягнути більше людей з числа не ЛҐБТ, які далі будуть лобіювати твої права на побутовому рівні. У нас зараз вже є співпраця з однією з легенд українського шоу-бізнесу. Ім’я я не можу розголошувати. Зірка хоче бути обличчям “КиївПрайду” і хоче це усіляко публічно підтримувати. Я бачу це великим плюсом, тому що на моїй пам’яті - це перший подібний випадок.
Зараз готуємо справді щось дуже цікаве і такого ще не було. Я бачу, що в цьому році прайд буде набагато більш масштабним, ніж у попередньому.

Розмову вела Ірина Славінська

Проект "Територія кохання" реалізується за підтримки Internews.

Міжнародна некомерційна організація в галузі розвитку засобів масової інформації з адміністративними центрами в Каліфорнії, Вашингтоні та Лондоні.

Місія полягає в тому, щоб шляхом зміцнення місцевих засобів масової інформації по всьому світу, дати людям новини та інформацію, яких вони потребують, створити можливості залучення ресурсів та громадян для того, щоб їхні голоси були почуті.

Починаючи з 1993 року, Представництво Internews працює в Україні з журналістами, представниками влади та активістами задля підвищення якості та зміцнення успішних незалежних засобів масової інформації.

https://internews.in.ua/uk/who-we-are/

 

Тепер, завдяки Aperio Lux, ЛГБТ-портал можна читати на iPhone та iPad або підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти