10323
Роман Івасій: «З терапією людина з ВІЛ може прожити повноцінне життя»

Роман Івасій: «З терапією людина з ВІЛ може прожити повноцінне життя»

У програмі радіо «Київ» відбулася розмова ведучого, психолога Івана Сторчака і керівника напрямку охорони здоров'я у “Точка Опори” Романа Івасія та спеціаліст з тестування у мережі Дружній лікар, яка працює за підтримки Elton John AIDS Foundation та французького фонду Sidaction.

Роман Івасій: «З терапією людина з ВІЛ може прожити повноцінне життя»

Часто ЗМІ плутають ВІЛ і СНІД. Поясність в чому різниця

Не лише ЗМІ, але й більшість людей. Зазвичай дві абревіатури сприймають, як дві окремі інфекції, проте це абсолютно різні речі. ВІЛ – вірус імунодефіциту людини – це збудник, який спричиняє ВІЛ-інфекцію і безпосередньо вражає організм людини. Дана інфекція перебігає у кілька стадій і останньою із них є СНІД – Синдром набутого імунодефіциту – котра може передувати смерті, якщо не приймати лікування проти ВІЛ – інфекції. Проте в сучасних умовах розвиток даного стану неможливий, якщо людина приймає лікування проти ВІЛ, котре називається Антиретровірусна терапія (АРТ).

Які є способи профілактики і лікування ВІЛ в Україні?

Один єдиний і ефективний спосіб профілактики ВІЛ – це зменшення ступеня ризикованості поведінки і включає в себе кілька шляхів досягнення цього. Найбільш універсальним та ефективним із них є використання бар’єрних контрацептивів – презервативів при всіх видах статевого контакту. Більш новим є доконтактна профілактика, більш відома як ПрЕП – це коли люди, котрі мають ризики підхопити ВІЛ від своїх сексуальних партнерів чи партнерок або під час вживання ін’єкційних наркотиків, постійно приймають пігулки, котрі унеможливлюють інфікування, навіть якщо ВІЛ потрапляє в організм. Є ще також постконтактна профілакта, коли прийом препаратів здійснюється впродовж трьох місяців після незахищеного контакту, щоб попередити ВІЛ-інфекцію, котра могла потрапити в організм людини. Спосіб лікування один єдиний – це прийом антиретровірусної терапії на постійній основі (1 пігулка в день) і тоді людина може прожити повноцінне життя і навіть народжувати здорових дітей.

Чи потрібно боятися ВІЛ і ВІЛ-позитивних людей?

Абсолютно ні. На сьогоднішній день наука досягла значних успіхів у лікуванні ВІЛ-інфекції і люди, котрі приймають лікування, мають змогу знизити концентрацію вірусу в своєму тілі до максимально низьких рівнів, котрі не фіксуються сучасними методами діагностики. Це називається «невизначене» вірусне навантаження. В такому стані людина не може передавати вірус іншим людям, навіть своїм дітям під час зачаття та вагітності. Але додаткові засоби профілактики (презерватив) повинні бути присутніми, так як такий стан може зникати після неправильного прийому препарату або пропусків прийому. Але навіть якщо людина не приймає лікування, вона є безпечною в побуті для своїх близьких та оточення, окрім незахищеного статевого контакту). Спокійно можна спільно користуватися спільними санвузлами, кухонними приборами, цілуватися, обійматися, спати в одному ліжку, тобто жити і працювати в одному просторі.

Які способи передачі ВІЛ є найбільш частими

В Україні, як і у всьому світі, домінує незахищений статевий контакт між чоловіком та жінкою. На другому місці є спільне використання матеріалів для ін’єкцій наркотичних речовин, на третьому – незахищений статевий контакт між двома чоловіками. Далі йде передача від матері до дитини, якщо матір не приймає АРТ.

Наскільки доступними є ліки для ВІЛ-позитивних в Україні

Ліки проти ВІЛ в Україні є абсолютно безкоштовним та доступними в регіональних центрах профілактики та боротьби з ВІЛ/СНІДом. Видаються вони після реєстрації в центрі та становленні на облік і зашифровування особистої інформації. Також безкоштовним є проходження всіх аналізів та огляди суміжних спеціалістів, якщо в таких є потреба за станом здоров’я, навіть не пов’язаними з ВІЛ-інфекцією.

Проект "Територія кохання" реалізується за підтримки Internews.

Міжнародна некомерційна організація в галузі розвитку засобів масової інформації з адміністративними центрами в Каліфорнії, Вашингтоні та Лондоні.

Місія полягає в тому, щоб шляхом зміцнення місцевих засобів масової інформації по всьому світу, дати людям новини та інформацію, яких вони потребують, створити можливості залучення ресурсів та громадян для того, щоб їхні голоси були почуті.

Починаючи з 1993 року, Представництво Internews працює в Україні з журналістами, представниками влади та активістами задля підвищення якості та зміцнення успішних незалежних засобів масової інформації.

https://internews.in.ua/uk/who-we-are/

Підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти