7259
“Марш рівності показує, що ЛГБТ-спільнота існує і є питання, які її турбують”

“Марш рівності показує, що ЛГБТ-спільнота існує і є питання, які її турбують”

— Руслана Панухник

Виконавча директорка ГО "КиївПрайд", членкиня оргкомітету КиївПрайд2018 Руслана Панухник у програмі LGBT Talk з Іриною Славінською

“Марш рівності показує, що ЛГБТ-спільнота існує і є питання, які її турбують”

Що таке “КиївПрайд”?

“КиївПрайд” – це найбільша і найбільш видима ЛГБТ-акція в Україні, яка складається з декількох частин: прайд-тижня, який наповнений різноманітними освітніми, культурними заходами і Маршу рівності, який закінчує цей прайд-тиждень, – мирної демонстрації за права ЛГБТ.

Перед “КиївПрайдом” завжди виникає тема безпеки. Як змінилися безпекові виклики за роки проведення Маршу рівності?

Я думаю, що ми пройшли від точки якогось нуля, тому що до 2013 року у нас не було подібних акцій, в нас не було прайдів. Методом спотикань ми прийшли до того, що у нас прекрасна комунікація і співпраця з поліцією, з міською владою. Марші рівності проходять у центрі міста. Ми все ще міряємо метри (скільки пройшли - ред.), але це вже кілометри. Кожного року ми намагаємось зробити маршрут довшим і будемо намагатися робити якісь кроки вперед, для того щоб врешті-решт Марш рівності і “КиївПрайд” були максимально безпечними. І щоб для цього ми не застосовували такої великої кількості поліції і інших, додаткових заходів безпеки.

Чим безпека Маршу рівності відрізняється від безпеки для будь-якого мітингу?

Думаю, нічим, окрім того, що ризики і загрози, які ми прораховуємо, для нас є достатньо реальними і їх набагато більше.

Як відбувається підготовка до Маршу рівності 2018 року?

Зміни у комунікації з поліцією відчутні. Якщо у 2016 році, коли ми намагалися все змінити, була певна недовіра до поліції і я не розуміла, чи правда те, що мені говорять, чи буде так, тепер вже після двох років успішних маршів у нас великий рівень довіри один до одного. Поліція також не сильно довіряла нам у 2016 році. Наразі у нас повне порозуміння, хороша комунікація. І я на 100 відсотків довіряю, що поліція зробить максимум заради забезпечення порядку і безпеки на Марші рівності.

Марш рівності пройде 17 червня. Сам прайд-тиждень почнеться 8 червня і відбуватиметься до 16-го включно.

Що очікувати протягом прайд-тижня?

З 8 по 10 червня у нас відбуватиметься "Прайд-кіно" – кінопрограма, яка вже, здається, другий рік відкриває прайд-тиждень. Наразі ми ще шукаємо локації. З 12 по 16 червня буде серія різноманітних освітніх, культурних заходів, які відбуватимуться на одній локації. Я сподіваюся, що програма найближчим часом буде доступна для усіх в соцмережах, на сайтах. Тому можна буде вибирати заходи, які вас найбільше зацікавлять.

Чи готові ви до якихось провокаційних подій чи вчинків, коли минулого року ще під час проведення Маршу рівності почалася дискусія щодо плакатів, які були присутні.

“КиївПрайд” і Марш рівності не має на меті цензурувати будь-які погляди. Ми, звичайно, закликаємо людей, котрі хочуть підтримати нас приходити зі своїми плакатами, проте в нас є тема, яку ми вибрали не просто так. Звичайно, цензурою і цензуруванням ми не будемо займатися ніколи. Провокації можливі. Я не розумію сенсу подібних вчинків, проте в нас є плани подолання всіляких кризових ситуацій. Ми прораховуємо усілякі ризики і будемо дивитися по ситуації.

Ми щороку намагаємось бути максимально інклюзивними, розширювати наш оргкомітет. Цього року ми зробили публічне голосування на тему прайду і методом цього публічного голосування вибрали тему відкритості, видимості і, я думаю, що це достатньо актуальна тема, тому що щороку прайд стає все більшим і більш видимим. І ЛГБТ-спільнота стає все більшою і більш видимою.

Навіщо виходити на вулиці? 

“КиївПрайд” є найбільшим і найбільш видимим заходом, який стосується ЛГБТ-питань в Україні за цілий рік. Це є надзвичайно важливо, тому що коли я приходила в поліцію в 2013-2014 роках, мені казали: “Так, а де ви (ЛГБТ)? Вас немає. Ніхто не жаліється. Хто вас дискримінує? Ніхто не дискримінує”. Марш рівності показує, що ЛГБТ-спільнота існує, що є питання, які не вирішені і які турбують спільноту, та й не тільки її. Також важливо те, що відповідно до досліджень, лише 5 відстоків українців знають особисто ЛГБТ. Лише 5 відсотків. І, звичайно, прайд не може гарантувати того, що людина зробить камінаут, вийде з шафи. Проте прайд пропонує людям безпечний простір, де можна бути собою. І це є тим поштовхом для людей в розумінні того, що їхня сексуальна орієнтація чи гендерна ідентичність – це не те, що потрібно ховати.

Проект "LGBT talk" реалізується за підтримки Internews.

Міжнародна некомерційна організація в галузі розвитку засобів масової інформації з адміністративними центрами в Каліфорнії, Вашингтоні та Лондоні.

Місія полягає в тому, щоб шляхом зміцнення місцевих засобів масової інформації по всьому світу, дати людям новини та інформацію, яких вони потребують, створити можливості залучення ресурсів та громадян для того, щоб їхні голоси були почуті.

Починаючи з 1993 року, Представництво Internews працює в Україні з журналістами, представниками влади та активістами задля підвищення якості та зміцнення успішних незалежних засобів масової інформації.

 https://internews.in.ua/uk/who-we-are/

Підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти