14526

Веселковий прапор ЛГБТ: історія виникнення


Веселковий прапор є символом лесбійок, геїв, бісексуалів і трансгендерів (ЛГБТ) і громадських ЛГБТ-рухів, та використовується із 70-х років минулого сторіччя. Кольори відображають різноманітність ЛГБТ-спільноти, а прапор часто використовується як символ гей-параду в маршах рівності за права ЛГБТ. Вперше прапор з’явився в Каліфорнії, але на даний час він використовується в усьому світі.

Веселковий прапор ЛГБТ: історія виникнення

Автор прапору

Батькові найзнаменитішого символу ЛГБТ-спільноти не дісталось такої популярності, як іншим публічним активістам. Ім’я художника Гілберта Бейкера, на відміну від Елтона Джона чи Еллен ДеДженерес, знають одиниці. Народжений він був у 1951 році в Канзасі. Гілберт Бейкер служив в армії США в період з 1970 до 1972 року. Він перебував більшу частину своєї короткої військової служби у Сан-Франциско,в той час, коли рух ЛГБТ лише готувався до свого вибуху.

За декілька днів до початку Gay Freedom Day Parade 25 червня 1978 року, Гарві Мілк зателефонував до свого приятеля Гілберта Бейкера і сказав йому, що подія потребує логотипу. Бейкер відповів, що таким логотипом може стати прапор.

Гілберт Бейкер

Набір кольорів зазнав декілька змін. Деякі спочатку видаляли, а інші додавали у зв'язку з неможливістю віднайти потрібні матеріали для забарвлення тканини. На сьогодні, найпоширеніший варіант складається з шести смуг: червоної, помаранчевої, жовтої, зеленої, синьої і фіолетової. Стрічки зазвичай є горизонтальними, з червоною смугою вгорі, так, як це є у справжньої веселки.

Досить повільно цей символ ставав основним атрибутом ЛГБТ, витісняючи більш узагальнюючий прапор із рожевим трикутником. Сьогодні ЛГБТ-стяг визнаний Міжнародним конгресом виробників прапорів і охоплює усі ЛГБТ-марші в світі.

У 1994 році Гілберт Бейкер переїхав до Нью-Йорку, де створив прапор в довжину з одну милю до 25-річчя Стоунволлського бунту 1969 року. Цей прапор увійшов в книгу рекордів Гінесса як найбільший. Після його демонстрації, прапор був розрізаний на шматки і відправлений по всьому світу ЛГБТ-активістам.

Гілберт Бейкер долучався до створення атрибутів для біографічного фільму «Мілк», який був присвячений постаті Гарві Мілка. Бейкер і на даний момент мешкає в Сан-Франциско, виготовляючи прапори.

Попередники веселкового прапора

Колір з давніх часів відіграє важливу роль у вираженні громадської експресії під час прайдів. У вікторіанській Англії, наприклад, зелений колір асоціювався із гомосексуальністю. Пурпуровий колір (а точніше - лавандовий) почав набирати популярності в якості символу гордості у кінці 60-х років минулого сторіччя. Часто після Стоунволлу гей-спільноту називали "Пурпурова сила".

Рожевий трикутник. Поява рожевого трикутника пов’язана із трагічними подіями Другої світової війни, коли євреям чіпляли на пальто зірку Давида, а на форму гомосексуалів, яких також страчували в концтаборах, чіпляли рожеві трикутники. З 1977 року «рожевий трикутник» був прийнятий ЛГБТ-спільнотою, як символ боротьби проти гноблення і почав активно використовуватись серед спільноти. «Рожевий трикутник» в якості гей-ікони, отримав широке поширення на початку 80-х років. Сьогодні він є символом гордості, так як раніше він був пов’язаний із переслідуванням людей за їх сексуальною орієнтацією.

Чорний трикутник. Ще один символ, який походить від нацистської Німеччини. Він використовувався задля позначення лесбіянок і повій у концентраційних таборах. Чорний трикутник сьогодні вдягають для того, щоб вшанувати жінок, які зазнали кримінального переслідування і ув’язнення.

Знак Лямбда – 11-та буква грецького алфавіту. Лямбда стала символом ЛГБТ-спільноти у 70-х роках, коли активісти гей-спільноти обрали грецьку букву «L» для позначення «звільнення» (в оригіналі Liberation).

Історія створення веселкового прапора.

Веселковий прапор був розроблений на заклик місцевих активістів ЛГБТ-спільноти, яким був потрібен символ (це трапилось до того, як рожевий трикутник почав широко використовувався, як символ гордості) Подейкують, що до створення ідеї прапора Бейкера надихнув спів Джуді Гарланд у композиції "Over The Rainbow" і заворушення Стоунволл, які трапились за декілька днів після її трагічної загибелі. Є також легенда, що прапор нагадував стрічки, які зображені на медалі Перемоги в Першій світовій війні, або існує припущення, що веселковий прапор виник тому, що в кампусах коледжів у 60-х, студенти демонстрували мир в усьому світі шляхом проведення Flag of the Races (також названих Flag of the Human Race) з п'ятьма горизонтальними смугами (зверху вниз були червона, чорна, коричнева, жовта, біла).

Бейкер розробив прапор з вісьмома смугами: рожевою, червоною, помаранчевою, жовтою, зеленою, синьою, бірюзовою і фіолетовою. Бейкер не просто використав кольори, а вклав у них символічний зміст: рожевий - сексуальність, червоний - життя, помаранчевий – здоров’я, жовтий - сонце, зелений - природа, бірюзовий - мистецтво, синій - гармонія і фіолетовий – сила духу. Бейкер самостійно забарвлював і шив матеріал для першого прапора - в дусі Бетсі Росс, яка так само декілька століть назад вишила прапор США. Незабаром Бейкер почав переговори з компанією «Парамаунт» в Сан-Франциско, яка займалась виготовленням прапорів. Але на жаль, так як Бейкер забарвлював прапор вручну і «яскраво-рожевого» відтінку не було у їх виробництві, цей восьмисмужний прапор скоротили до семи кольорів.

В листопаді 1978 року року гей-ком’юніті Сан-Франциско, приголомшена вбивством першого відкритого гея-політика Гарві Мілка, бажаючи продемонструвати силу і солідарність внаслідок цієї трагедії, вирішила під час гей-прайду 1979 року використовувати прапор авторства Бейкера. Комітет заходу прибрав зі стягу бірюзовий колір, тому що бажав розділити прапор на дві рівнозначні половини по маршруту прайду: три смуги з одного боку і три з іншого боку вулиці. Незабаром шестиколірна версія стала популярною і визнаною Міжнародним конгресом виробників прапорів.

У Сан-Франциско веселковий прапор скрізь: його можна бачити на вікнах квартир по всьому місту (впершу чергу в районі Кастро), на місцевих кафе і барах, також банери з прапором висять на ліхтарних стовбах на головному проспекті Сан-Франциско - Маркет-стріт, під час проведення прайду.

У 1989 року веселковий прапор був в центрі уваги в США, після того, як громадянин Джон Стаут виграв суд проти власників будинку, які забороняли йому вивішувати ЛГБТ-стяг на балкон квартири.

Хоча веселковий прапор спочатку використовувався лише як символ ЛГБТ в Сан-Франциско, він отримав величезну промоцію за останні роки. Сьогодні він є дуже популярним атрибутом в кожному місті світу. Веселковий прапор нагадує нам, що ми є яскравою спільнотою, яка складається з людей із різними індивідуальними смаками, і ними усіма ми можемо пишатися.

Тепер, завдяки Aperio Lux, ЛГБТ-портал можна читати на iPhone та iPad або підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти