246

Кліпова гомофобія: український варіант


Ще років 10 назад, коли інтернет не був настільки популярним, основним джерелом, з якого можна було отримати інформацію про ЛГБТ був телевізор. Чи друковані мас-медіа. Здавалося б, що тоді було набагато простіше розпочинати антигейську кампанію, виставляючи гомофобні ідеї, як беззаперечну істину.

Кліпова гомофобія: український варіант

Але як би це не було дивно тепер, гомофобія початку 2000-х років була ледве помітною за товстим шаром всезагальної байдужості до цього питання. Поява геїв у телепередачах чи в газеті нагадувала пришестя прибульців, які ненадовго прилітали на наші терени і коли всі глядачі і читачі ними налюбуються, вони швидко покидали нашу темну реальність. І не буде ніяких антигейських провокацій, пікетів, родинних комітетів. Не було майже нічого. Зрідка геї з’являлись у музичних кліпах, фільмах, які крутили опівночі тощо. Всіх все ніби влаштовувало.

Тепер ж ми живемо в зовсім інший час. Коли питання сексуальної орієнтації не є чимось диковинним. А стало не лише питанням дискусії між тими хто «за» і тими, хто «проти», але й товаром, який можна продати і стати улюбленим співаком хоча б для якоїсь верстви населення.

На прикладі 5 кліпів, один з яких американський, а всі інші українські, ми вирішили показати вам, як відсторонено замовчуване питання ЛГБТ перетворилось у товар, на який можна повісити ярлик «гомофобія».

Ірина Білик «Ти ангел» (2002)

Знятий 12 років назад кліп ще тоді україномовної співачки Ірини Білик одним з перших продемонстрував геїв. У кліпі немає гомофобії. Героїня Білик зустрічає в метро хлопця, за яким слідує протягом усього відео, але він виявляється гомосексуалом і все закінчується тоді, коли хлопці цілуються, що залишилось за кадром. Як в старих радянських фільмах, де навіть гетеросексуальні поцілунки відбувались в темряві.

Ольга Горбачова і Арктика «Времени нет» (2006)

Вірна подруга Ірини Білик, колишня телеведуча Ольга Горбачова, теж вирішила не впустити шанс, показавши гей-поцілунок у своєму третьому кліпі. Хлопці в ділових костюмах декілька секунд цілуються, після чого співачка розчаровано опускає очі. Далі в ліфті гетеросексуальна пара займається коханням і більше геїв у цьому кліпі про те, що «время есть простить» не буде. Їх поява ніяким чином, окрім банального бажання епатувати публіку, не пояснена.

ТІК «Сірожине пірожине» (2009)

Кліп Алана Бадоєва про «зовні як мужик, а всередині жінка» Сергія Звєрєва – стильний, хоч і гомофобний, символічний кліп. В ньому більше натяків, а ніж конкретики і більше провокації, а ніж суті.

ЯрмаК «Пидарасия» (2011)

Цей репер назбирав в YouTube вже більше 6 млн. переглядів, можливо тому, що співає він в цій пісні не лише про Україну, але й про Росію і Білорусь. Текст пісні – суцільний гомофобний бенкет. Переказувати її зміст немає сенсу і краще просто почути, про що співає 22-річний ЯрмаК з Борисполя, в якого 24 травня в клубі «Зелений театр» відбудеться концерт. ЯрмаК саме піснею «Пидарасия» проклав собі шлях до слухачів.

Ну і на останок, для того, щоб проілюструвати латентну гомофобію в американському варіанті, можна переглянути кліп «Ти такий гей»(«Ur So Gay») співачки, першим хітом якої став лесбійський трек «Я поцілувала дівчину» («I Kissed A Girl»), Кеті Перрі. В тексті пісні є дуже багато гомофобних і стереотипних суджень. Хоча гомофобія цього кліпу більше наївні оплакування співачкою сексуальної різноманітності, в якій є місце манірним геям і це просто не до смаку Кеті Перрі.

Підписуйтесь на аккаунт Національного ЛГБТ-порталу України в ВКонтактеTwitter і Facebook: в одній стрічці - все найцікавіше з ЛГБТ-життя України та світу.

Тепер, завдяки Aperio Lux, ЛГБТ-портал можна читати на iPhone та iPad або підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти