191

Як побороти гомофобію?


Кожна людина, яка стикалася із агресією, щодо її сексуального самовиразу, рано чи пізно задавалась питанням: як побороти гомофобні і трансфобні настрої інших людей? Як домогтися розуміння і поваги до своєї сексуальності? Як жити вільно, незважаючи на те, ким ти є?

Як побороти гомофобію?

Ми вирішили опитати людей (стилістика їх відповідей збережена), які мали б в декількох реченнях описати своє бачення боротьби із гомофобією. Адже вже завтра весь світ у міжнародний день боротьби з гомофобією і трансфобією буде задаватись питанням: як їх побороти? Більшість відповідей, які ми отримали можна було погрупувати по категоріям, з яких в майбутньому можна буде вибудувати орієнтири для вдосконалення нашого суспільства і викорінення агресії, ненависті, які і є складовою гомофобії. 

Отже, гомофобію можна побороти...

Просвітою

«Максимально підняти загальний рівень освіченості і культури населення, наблизити їх до прекрасного. І заодно повністю очистити його від залишків совку в головах і повсякденному житті» Юлія, 24, IT спеціалістка

«Якби гомофобію можна було побороти у двох реченнях, то її б вже давно побороли. Чесно кажучи, не знаю. Тут точно нема універсальних рецептів. Гомофобія існує зі страху, а страх з’являється через незнання. От з людським незнанням і треба працювати.» Тарас, 23 роки, студент.

«Досвід Нідерландів. Правда, наука, гуманізм. Уявіть, ви - мама. Звичайно, вам хочеться, щоб ваш син або дочка були щасливими. Якщо зрозуміти, що гомосексуалізм від природи, а не від "хочу бути гомиком", то, вже якщо так вийшло, що ваша дитина щасливою з протилежною статтю бути не може, "робити" з нього гетеросексуала - насильство над природою і злочин проти щастя і правди. Краще бути щасливим геєм, ніж нещасним, брехуном-натуралом. Зростати в атмосфері правди. Боротися з вульгарністю. На голландському ТБ зараз крутять рекламу: розкажіть своїй дитині про секс самі, поки він не побачив його в інтернеті. Формувати чесне, неупереджене уявлення про те, що таке секс і любов. Критерії: правда і щастя. Гомофобія - від незнання та егоїзму. Чому більшість має бути щасливою від того, що меншість загнана в підпілля і позбавлена права на щастя. Ми всі народжені, щоб бути щасливими. Не заважайте один одному бути людьми. Це по-людськи». Владислав, 49, історик

«Читати більше хороших книг і дивитися більше хороших фільмів. Гомофобія від невігластва» Кіріл Серєбрєнніков, 44, російський кінорежисер (на фото)

«Вважаю, що коли людина відкрита до розуміння, вона не буде схильна до ксенофобії, зокрема, гомофобії. А найпростіше відкрити сприйняття: читати добру літературу і мандрувати". Тарас, 23, перекладач.

Вихованням толерантності в дітей

«Вважаю, що, по-перше, толерантність має бути задекларована офіційно, на рівні держави, як того вимагає від нас Європа. На жаль, сьогодні нашим законотворцям не вистачає на це волі. По-друге, колосальну роль повинні відігравати проекти з просвіти - як на рівні держави, так і на рівні громадської ініціативи. Важливо, аби в школах відбувалися уроки толерантності (в широкому значенні - щодо представників інших релігій, національностей та рас, сексуальної орієнтації тощо). Важливо також, аби й митці приєднувалися до цього руху: вихід якісних, популярних українських кіно- або літературних творів також був би добрим кроком до цивілізаного суспільства. Бачу вихід лише в еволюції, вихованні, культурі, просвіті і поступовому прогресі в свідомості громадян». Інетта, 39, культуролог, кінокритик, журналіст.

«Як побороти? Розмовами з дитиною про сексуальність. У 8 років у дитини починають з'являтися перші ознаки сексуальної самоідентифікації. Діти до того, як потрапили в великий світ, не знають ненависті. Для них все нормально і природно, а потім їх навчають ненавидіти. Єдине, що треба - навчити дітей поважати думку іншого і пояснити, що сексуальність буває різною. І нічого поганого в цьому немає. Просто не треба ламати природне сприйняття людей - всі однакові». Олександр 32, контент-менеджер.

«Гомофобію побороти легко - потрібно привчати людей з дитинства, що є секс, є пристрасть і почуття. І що в кожного є право вибору, з ким саме займатися такою класною штукою. Всі мають поважати цей вибір і шанувати приватність чужого життя». Ольга, 29 років, дизайнер та актриса.

«Вихованням. З дитинства вчать, що не любити людей за колір шкіри - ознака поганого тону. Якби було так само і з приводу орієнтації - :-)» Роман, 26, програміст.

Спілкуванням з ЛГБТ

«З власного спостереження, людям важко ненавидіти когось, кого вони знають особисто. Більшість гомофобів ніколи не говорили і навіть не були знайомі з гомосексуальними людьми. Тобто, з одного боку, чим більше гомофобії, тим менше відкритих ЛГБТ, але з іншого, чим більше відкритих ЛГБТ - тим складніше їх дегуманізувати і ненавидіти». Ганна, 29, аспірантка.

«Мати особистий досвід, близьких людей нетрадиційної орієнтації, котрих ти в будь-якому випадку хочеш зрозуміти. За відсутності таких людей, намагатись зрозуміти, що особисте життя кожного - це його право на вираження почуттів у будь-якому вигляді. Тому не варто лізти до когось в ліжко і обговорювати його партнерів». Мирослава, 24, журналістка.

«Гомофобію, як і будь-яку іншу фобію, побороти неможливо. Можемо працювати над зменшенням її проявів. Першочергове завданя для цього: перетворення ЛГБТ-спільноти в уявленні звичайних людей з фрікових образів шоубіза на колегу по роботі, сусідку по під'їзду, племінника. ЛГБТ-спільнота має показати свої обличчя у повсякденному житті і тим самим перестати бути примарами із "розбещенного Заходу". Назарій, 25, правозахисник.

Підняттям самосвідомості

«Коли люди почувають себе повноцінними особистостями, тоді таких питаннь не виникає. Національний комплекс неповноцінності та меншовартості - основне джерело загострення конфліктів». Іван, 26, музикант.

Активним обговоренням і залучененням публічних ЛГБТ-людей

«Мені саме формулювання не подобається "побороти гомофобію", це як боротись з вітряками. Треба від contra переходити до "створення альтернативного сталення до цієї теми" - за любов до всіх людей, за рівні права, за людське обличчя представників(ць) ЛГБТ та їх видимість у суспільстві. Це неможливо без активної участі та подолання страху з боку самої ЛГБТ-спільноти. Водночас у суспільному дискурсі вартувало б перестати говорити про сексуальну орієнтацію, як про клеймо чи визначальну ознаку особистості (це дві крайнощі). Сексуальна орієнтація не важливіша, ніж колір волосся чи довжина пальців». Ольга, 27, продюсерка.

«Найдієвіший спосіб боротьби, як на мене - це не загострювати увагу на різниці між гетеросексуалами і гомосексуалами. Чим голосніше у нас ті ж політики кричать про дискримінацію, то вища хвиля здіймається у суспільстві і навпаки плодиться більше гомофобії. У нормальному суспільстві дискурс щодо цього є, але його не підіймають на рівень: "Або ми або вони". На особистому рівні гомофобії насправді набагато менше, ніж на суспільному». Катерина, 22, редактор сайту

"Гомофобію можна побороти, якщо почати з базової освіти і виховання поваги до прав людини та принципів всезагальної рівності на рівні початкової школи. Також важливо міняти публічний дискурс і заохочувати публічних людей, активніше висловлюватися на підтримку ЛГБТ. Пересічна людина повинна розуміти, що гомофобія - це не круто". Надія, 28, культурологиня і кураторка.

Гомофобія проникла і в цей матеріал

«На мою думку, представникам нетрадиційної орієнтації потрібно перестати “кричати” про те, що їхня особливість — норма і вимагати до себе надуваги. Обрати іншу політику задля поширення толерантності, не змінювати суспільство на свою користь, а інтегруватися у нього, тим самим розвіюючи міфи про себе, бо теперішня політика, я вважаю, аж надто агресивна і тому зустрічає спротив у нашому ортодоксальному суспільстві». Христина, 24, редактор

«Геї повинні показати, що вони частина цього суспільства. Коли в країні жо*а, більшість населення живе за межею бідності, боротьба за анальні шлюби виглядає просто насмішкою над людьми. Щоб боротися за наступні щаблі в ієрархії загальнолюдських цінностей, треба задовольнити базові потреби. Що ми і бачимо на Заході, гейправа приходять з повноцінним середнім класом і адекватним рівнем життя. Тому зараз геї разом з іншими повинні відкрито виступати проти корупції, пи***ця в податковому та трудовому законодавстві... У країні третього світу (а Україна такою об'єктивно є) не до гейправ, коли у всіх немає прав». Максим, 26, фотограф.

Ірена Карпа :-)

«Кожному гомофобу я кажу завжди, що різке неприйняття чогось - ознака латентності. І хай ліпше боїться себе і своїх прихованих бажань, свого бревна в оці, а не смітинки в оці іншого. Мене часто питають: "А якби ваші діти?" На шо я: "Та за щастя! Аби то був іх вільний вибір і вони жили в гармонії. Любов або є, або її нема, і стать тут ні до чого".

Підписуйтесь на аккаунт Національного ЛГБТ-порталу України в ВКонтактеTwitter і Facebook: в одній стрічці - все найцікавіше з ЛГБТ-життя України та світу.

Підготував Максим Івануха

Тепер, завдяки Aperio Lux, ЛГБТ-портал можна читати на iPhone та iPad або підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти