411

Український Омбудсмен і питання прав ЛГБТ


Інститут Уповноваженого Верховної Ради з прав людини працює в Україні з 1998 року. За цей тривалий час посаду Омбудсмена обіймало лише двоє людей. Першою була Ніна Карпачова, яка займала цей високий пост протягом 14 років. Її наступниця Валерія Лутковська стала Омбудсменом під час президенства Януковича у 2012 році. І, як не дивно, за останні два роки зробила більше для ЛГБТ-спільноти України, ніж Карпачова, яка «пережила» трьох президентів.

Український Омбудсмен і питання прав ЛГБТ

Питання рівних прав і дискримінації ЛГБТ – одне з найбільш замовчуваних в Україні і не в останню чергу саме через «активну» діяльність в цьому напрямку Уповноваженої ВРУ з прав людини Ніни Карпачової. За майже 15-річне перебування на посаді вона не спромоглась стати захисником ЛГБТ, постійно оминаючи або ж висвітлюючи гомофобно це питання.

За Ніну Карпачову висловлювались іноземні гості. У 2008 році під час міжнародної конференції, присвяченої 60-й річниці Загальної декларації прав людини і 10-й річниці інституту Омбудсмена України екс-Комісар Ради Європи з прав людини Томас Хаммарберг з трибуни ВРУ висловився і щодо питання ЛГБТ в нашій державі: «Люди зазнають дискримінації за ознакою сексуальної орієнтації, і мало хто готовий виступати проти гомофобії».

Але попри це, питання ЛГБТ вкотре було проігнороване в щорічній доповіді Омбудсмена за 2008-2009 роки. Хоча там є дуже цікаві натяки: «16 грудня 2008 р. ВРЦіРО та Національною експертною комісією опубліковано спільне звернення до державних і громадських організацій, ЗМІ та усіх громадян України, в якому наголошено на неприйнятності нав’язуваних нашому народові псевдоцінностей на зразок “вільного кохання”, легалізації розпусти, сексуальних збочень, наркотиків, культивування наживи, нетерпимості, невігластва, антисемітизму, ксенофобії, неповаги до національних та релігійних святинь».

У спеціальній доповіді «Стан дотримання та захисту прав дитини в Україні» (2010) Омбудсмен оприлюднює цілу гомофобну історію: «До Уповноваженого з прав людини надійшов лист від Іллі Левітаса – президента Ради національних товариств України, президента Єврейської ради України щодо запровадження в Україні так званої програми толерантності, розробленої на замовлення Посольства Нідерландів в Україні. Зміст окремих запитань, ілюстрацій, карикатур, що містяться у зазначеній програмі, містить, на думку автора звернення, “негативну інформацію про єврейську етнічну спільноту” та акцентує увагу на питаннях про гомосексуалізм, одностатеві шлюби. Розцінюючи згадані матеріали як «образливі для євреїв» і такі, що “створюють передумови для національної і міжконфесійної ворожнечі”, вважає неприпустимим їх впровадження у навчально-виховний процес загальноосвітніх закладів України. Всупереч застереженням громадських організацій національних меншин України матеріалам надано гриф “схвалено Міністерством освіти і науки України для використання у загальноосвітніх навчальних закладах” (протокол №5 від 14 грудня 2008 р.).Поділяючи висловлене І.Левітасом занепокоєння щодо змістової частини пропонованих матеріалів, Уповноваженим з прав людини направлено звернення до міністра освіти і науки України щодо вжиття заходів відповідно до законодавства з метою недопущення будь-яких проявів дискримінації за національною ознакою».

У щорічній доповіді за 2011 рік Ніна Карпачова відкрито заявляє гомофобні позиції, прирівнюючи вечірки «сексуальних меншин» до «окультно-містичних послуг»: «На думку Уповноваженого, суспільство потребує адекватного захисту від негативного впливу тотальної інформації про окультно-містичні послуги, у тому числі астрологів і екстрасенсів, а також від популяризації у ЗМІ клубних вечірок представників сексуальних меншин» чи лякає сурогатним материнством: «В умовах бідності існує реальна загроза поширення в Україні сурогатного материнства передусім з метою задоволення потреб іноземних громадян, зокрема тих, хто перебуває в одностатевих шлюбах».

Але, після закінчення чергового терміну перебування на посаді, Карпачова, не маючи підтримки у тодішньої владної вертикалі Януковича, втрачає свій довгостроковий мандат Омбудсмена. На зміну їй приходить аполітична Валерія Лутковська, яка розпочинає відновлювати довіру до офісу Уповноваженого ВРУ з прав людини не гучними політичними заявами, а кропіткою роботу з усіма без виключення верствами населення.

З обранням Омбудсменом Лутковської ситуація з видимістю проблем ЛГБТ-спільноти кардинально змінюється. Доповідь за 2012 року вперше містила згадки про ЛГБТ. Новий Уповноважений ВРУ з прав людини першою серед решти державних посадовців, які займались підтримкою і популяризацією гомофобії, надала питанню утисків ЛГБТ належної уваги. У доповіді за 2012 рік, зокрема, йдеться: «Уповноважений з прав людини привертає увагу до того факту, що останнім часом почастішали випадки відверто зухвалих нападів і вчинення фізичного насильства над представниками сексуальних меншин, зокрема ЛГБТ-активістів».

У 2014 році вперше за час існування інституту Омбудсмена у щорічній доповіді за минулий рік з’явився спеціальний підрозділ «Дискримінація за ознакою сексуальної орієнтації та ґендерної ідентичності». В цьому підрозділі надана вичерпна інформація про стан дискримінації за ознаками сексорієнтації і ґендерної ідентичності у 2013 році, який за висновками офісу Омбудсмена в порівнянні з 2012 роком «помітно не змінився».

Омбудсмен перераховує усі законодавчі ініціативи щодо протидії дискримінації і усі гомофобні законопроекти; нагадує про труднощі, з якими стикались ЛГБТ-активісти у 2013 році під час організації Форуму-фестивалю ЛГБТ «КиївПрайд – 2013» тощо.

«Протягом 2013 р. безпосередньо до Уповноваженого не надходило звернень з питань дискримінації представників ЛГБТ-спільноти. Водночас зусиллями правозахисних і ЛГБТ-організацій протягом року було зафіксовано кілька десятків індивідуальних випадків порушень прав осіб у зв’язку з їхньою сексуальною орієнтацією або ґендерною ідентичністю», - повідомляється у щорічній доповіді.

Значну увагу у своїй роботі в 2013 році Омбудсмен приділила питанню нормативно-правового регулювання процедури зміни статі трансгендерами. До цього жодного разу питання трансгендерів не було озвучене попередницею Лутковської.

Підготував Максим Івануха

Підписуйтесь на аккаунт Національного ЛГБТ-порталу України в ВКонтактеTwitter і Facebook: в одній стрічці - все найцікавіше з ЛГБТ-життя України та світу.

Тепер, завдяки Aperio Lux, ЛГБТ-портал можна читати на iPhone та iPad або підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти