11117

Трансгендери: питання та відповіді


Трансгендери: питання та відповіді

Що означає слово “трансгендер”?

Трансгендер, або транс, – термін для людей, чия гендерна ідентичність чи самовираження відрізняється від тих, які приписані їм від народження (наприклад, стать, зазначена у свідоцтві про народження). І навпаки, цисгендер, або цис, – це термін на позначення тих людей, чия гендерна ідентичність та її вираження співпадає із статтю, приписаною їм при народженні.

Що таке гендерна ідентичність та гендерне вираження?

Гендерна ідентичність стосується внутрішнього, глибокого відчуття психологічної ідентифікації себе як чоловіка, жінки чи іншого гендеру. Гендерне вираження позначає зовнішню маніфестацію гендерної ідентичності людини, що може як співпадати, так і не співпадати із соціально визначеною поведінкою та характеристиками, що зазвичай приписуються як жіночі або чоловічі.

У чому різниця між статтю та гендером?

Стать – це визначення людини при надодженні як чоловіка або жінки згідно їх анатомічних (первинні та вторинні статеві ознаки) та/або їх біології (гормони). Гендер стосується традиційних чи стереотипних ролей, поведінки, занять та атрибутів, які у певному суспільстві вважаються притаманними чоловікам і жінкам.

Що означає перехід (транзиція)?

Транзиція – це процес, через який проходять деякі трансгендерні люди для того, аби почати жити у тому гендері, із яким вони себе ідентифікують, а не у рамках тієї статі, яка приписана їм при народженні. Це може включати (або не включати) гормональну терапію, операцію із зміни статі та інші медичні процедури.

Що означають абревіатури FTM та MTF?

FTM є скороченням терміну ‘female­to­male’ і стосується людини, яка народилася жінкою, проте ідентифікує та виражає себе як чоловік. Багато FTM описують себе терміном “трансмен”. MTF – це термін male­to­female, що позначає когось, хто був визначений при народженні як чоловік, проте у свідомому віці ідентифікує та виражає себе як жінка. Багато MTF використовують термін “трансвуман” для позначення своєї гендерної ролі.

Яка різниця між трансгендером та геєм?

Понятття “трансгендер” стосується чиєїсь гендерної ідентичності, в той час як термін “гей” означає сексуальні вподобання людини, тобто потяг до людей своєї, протилежної або обох статей. Гендерна ідентичність та сексуальна орієнтація – дві різні речі.

Чи є різниця між крос­дресерами та трансгендерами?

Так, крос­дресінг (перевдягання) стосується тих людей, які одягаються та або використовують макіяж та аксесуари, які традиційно не асоціюються з їх біологічною статтю. Багато тих, хто перевдяється, відчувають себе комфортно у своїй приписній статі і зазвичай не бажають її змінювати. Перевдягання є формою гендерного вираження і не обов’язково виражає гендерну ідентичність чи сексуальну орієнацію людини.

Чи є трансгендерність психічною хворобою?

Ні, проте це є досить поширеним стереотипом стосовно трансгендерів. Трансгендерна ідентичність не є психічним захворюванням, яке піддається лікуванню. Проте, трансгендерні люди частіше зазнають стійкого і первинного відчуження між статтю, приписаною їм за народження та внутрішнього відчуття власної сутності. Ця розбіжність визначається медиками як “гендерна дисфорія”, оскільки вона може викликати необгрунтований біль та повторний стрес у житті трансгендерних людей. У грудні 2012 Американська психіатрична асоціація представила останню версію Діагностичного і статистичного посібника психічних хвороб, у якому було відсутнє поняття “розладу гендерної ідентичності”. Переглянутий посібник замінив “розлад генерної ідентичності” нейтральним терміном “незадоволеність своїм гендером”.

Чи усі люди, що зазнають переходу, роблять операцію?

Ні, багато трансгендерних людей можуть успішно змінити стать без хірургічного втручання. Дехто з них не хоче зазнавати операцій чи медичного втручання. Водночас, багато трансгендерів не можуть дозволити медичні маніпуляції або не мають
до них доступу. У світлі цієї несправедливості дуже важливо, аби громаянські права і гарантії було поширено на усіх трансгендерів, незалежно від їх медичних історій. Необхідно також продовжувати адвокаційну кампанію для забезпечення повного доступу до медичного обслуговування.

Якими займенниками послуговуватись?

Трансгендерні люди повинні ідентифікуватися у тій статі, яку вони вважають підходящою для себе. Часто це займенник тієї статі, із якою вони себе ідентифікують. Якщо ви не впевнені, можна шанобливо перепитати, як вони хочуть, щоб до них звертались. Деякі люди прагнуть використовувати гендерно нейтральні займенники, що не є типово жіночими чи чоловічими.

Чи може людина бути звільненою через свою трансгендерність?

Наразі 32 штати Америки не мають законодавства, яке б захищало трансгендерів від звільнення через їх сутність. Лише 18 штатів та Вашингтон забороняють дискримінацію через гендерну ідентичність. У 2011 за дослідженням про національну трансгендерну дискримінацію, 47% респондентів повідомили, що пережили негативну реакцію на роботі – звільнення, відсутність підвищення на роботі, чи відмову у преміях – через їх трансгендерність чи гендерну неконформність.

Підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти