3856

"Говорить Україна": геї, лесбійки, бісексуали, трансгендери і інтерсексуали на екрані


Днями відомий український і російський телеведучий Олексій Суханов заявив, що звільняється з російського телеканалу «Рен-ТВ» і переїздить в Україну. Його місцем роботи як і раніше залишиться телеканал «Україна», де він вже декілька років є ведучим резонансного ток-шоу «Говорить Україна». Ця програма є однією з небагатьох, яка досить часто піднімає питання ЛГБТІ-людей в Україні. Важливо відзначити, що в «Говорить Україна» завжди зберігався толерантний рівень дискусій і багато в чому саме через адекватне ставлення до цих питань ведучого Олексія Суханова. Ми вирішили вибрати найкращі епізоди про ЛГБТІ в шоу «Говорить Україна» за всю історію програми.

"Говорить Україна": геї, лесбійки, бісексуали, трансгендери і інтерсексуали на екрані

«Ганьба сім'ї або право бути вільним?» 5 жовтня 2012 року

Програма була присвячена так званим андрогінам. Людям, які зберігають первинні статеві ознаки, але не ідентифікують себе як чоловіки чи жінки. Вони не підходять під визначення ні маскулінної, ні фемінної гендерної ролі, що сформувалася в тому суспільстві, де вони знаходяться. Гостями студії стали два андрогіни із Луганська: Левон і Вадим. Гості студії з самого початку піддали їх критиці, вимагаючи від них ідентифікувати себе в якості чоловіків. З залу лунали некоректні вислови в бік андрогінів, які є гендерними стереотипами. Наприклад Левону закидали те, що в нього «не чоловіча поведінка», запитували чи зможе він зробити «чоловічий вчинок». Гостя серед експертів, дизайнерка Юлія Айсіна сказала, що боїться за те, щоб її 12-річний син «став мужиком, а не ось таким чимось середнім». Ще один гість шоумен Петро Мага розповів, що «з кумом Зібровим домовилися, що якщо всі навколо стануть гомосексуалістами, то ми застрелимо один одного». Мати Левона – Олена, яку теж запросили на програму, сказала, що підтримає сина у будь-якому його самовираженні: «Я його прийму, яким би він не був: андрогіном, гомосексуалістом, шахтарем, металургом, будь-яким. Він мій син».

«Міцна чоловіча сім'я» 15 лютого 2013 року

Гостями програми стали представники двох гей-пар, які довгий час перебувають в стосунках. До них наприкінці шоу приєдналась лесбі-пара двох дівчат, одна з яких зробила камін-аут перед батьками. З залу лунали прямопротилежні думки, більшість з яких були гомофобними. «Я категорично проти одностатевих шлюбів, як і вся аудиторія (після цього пролунали аплодисменти). Народжуваність в Україні падає», - сказав один із глядачів, вкотре проспекулювавши на відомому міфі про те, що гомосексуальні стосунки впливають на демографію. Представник організації «Любов проти гомосексуалізму» назвав гомосексуальність «хворобою», хоча ще в 1990 році весь прогресивний світ визнав, що це не є відхиленням від норми. Запрошена у студію екс-нардепка Лілія Григорович, яка була однією із ініціаторок скандального гомофобного закону про так звану «пропаганду гомосексуалізму» сказала, що цей випуск «Говорить Україна» потрібно показувати не о 19 вечора, а пізніше. На її думку «світ припинить своє існування, коли зникне традиційна сім’я». Коли в Григорович закінчились аргументи, вона дістала міні-біблію і сказала: «Я тут сьогодні не сама. Я з Богом». Григорович також зазначила, що вона виступає проти так званого «набутого» гомосексуалізму, хоча наукових підтверджень цьому немає. Екс-нардепка також повідомила, що вона виступає проти всиновлення гей-парами дітей. Незважаючи на всі гомофобні коментарі, цей випуск «Говорить Україна» можна вважати одним з найбільш толерантних і прогресивних щодо питання одностатевих шлюбів чи партнерств в Україні.

«В трансі» 5 квітня 2013 року

Перша героїня програми – жінка Наталія Ужакова, яка до 24 років вважала себе хлопцем і в радянські часи отримала дозвіл на зміну статі. Але після того, як її мати трагічно покінчила життя самогубством, однією з причин якого було те, що її дитина є трансгендером, Наталія переборола в собі бажання бути чоловіком і під тиском соціуму, богомольності і стереотипів залишилась жінкою. Її опонентами стали три щасливі трансгендерні жінки, які в різні роки змінили стать. Протягом усієї програми, кількість трансфобних коментарів була мінімальною. Лише один із гостей з залу агресивно звернувся до трансгендерки Жанни Вільде: «Навіщо Ви це зробили? Вас створив Бог чоловіком. У нього на Вас був план. Якщо через 30 років всі стануть трансвеститами, хто буде дітей народжувати?»

«Вдень – чоловік, вночі – жінка» 20 вересня 2013 року

На програму були запрошені травесті-артисти з Одеси і Києва, які розповіли про те, чому вони перевдягаються в жінок. Одна із гостей програми, керівник громадської молодіжної організації «Новий світ» Вікторія Мурич, висловлювала різко негативну оцінку щодо усіх травесті-героїв програми. Постійно трансфобно і гомофобно говорила про «кризу інституту чоловіків», «порушення сексуальної ідентичності», «травесті - це не чоловіча праця», «вдягнути сукню – це піти шляхом найменшого супротиву» тощо. Бодібілдер Роман Ющенко теж висловився негативно щодо трансвестизму, так як на його думку «чоловік має лишатись завжди чоловіком».

«Мої батьки – геї» 25 вересня 2013 року

В програмі обговорювали питання всиновлення дітей одностатевими парами в Україні. Як приклад, була запрошена щаслива гей-пара двох німців, які виховують темношкірих хлопця і дівчину. Серед гостей програми був відомий гомофоб, активний організатор акцій «Любов проти гомосексуалізму» Руслан Кухарчук, правозахисниця Тетяна Монтян і травесті-діва Монро. Кухарчук вважає, що діти, які виросли в гомосексуальних сім’ях можуть ставити під сумнів свою сексорієнтацію. Він також сказав, що з його спостережень гомосексуалами стають ті хто вийшов з інтернатів, ті хто не мав батька і хто зазнавав сексуального насилля.

«Я не знаю, якої я статі» 12 травня 2014 року

Історія інтерсексуальної 23-річної людини, народженої в Кривому Розі, від якої відмовилась матір. В студії, вперше після народження інтерсексуала, мати і дитина зустрілись на живо.

Підготував Максим Івануха

Підписуйтесь на аккаунт Національного ЛГБТ-порталу України в ВКонтактеTwitter і Facebook: в одній стрічці - все найцікавіше з ЛГБТ-життя України та світу. 

Тепер, завдяки Aperio Lux, ЛГБТ-портал можна читати на iPhone та iPad або підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти