62

Оккупай-педофіляй, оккупай-геронтофіляй: нові монстри, уявні загрози та оправдання насильства проти гомосексуалів


На відміну від кампаній за моральну чистоту початку 1990-х, на-правлених проти порнографії, проституції та епідемії ВІЛ/СНІДу, мішенню сучасних сексуальних панік стають гомосексуальність та педофілія.

Оккупай-педофіляй, оккупай-геронтофіляй: нові монстри, уявні загрози та оправдання насильства проти гомосексуалів

За останні кілька років гомофобних новинарних заголовків, просімейних карнавалів та законодавчих ініціатив з криміналізації т. зв. «пропаганди гомосексуалізму» утвердилася нова ідеологія, згідно з якою гомосексуальність являє собою гостру сус- пільну загрозу, з якою необхідно активно боротися.

Лесбійки та геї конструюються як збоченці чи потолоч, а одностатеві стосунки – як нездорові, деградуючі, лякаючі та розпусно-шкідливі не лише для тих, хто їх практикує, але і для всього суспільства й нації вцілому.

Приміром, Всеукраїнська Рада Церков заявляє про те, що релігійні організації не можуть стояти осторонь питання одностатевих стосунків, оскільки «все суспільство страждає від зла, яке чинять окремі його представники», а визнання одностатевих шлюбів неодмінно призводить до суспільної катастрофи аж до зникнення населення цілих країн.  Відтак, репресії проти гомосексуальних людей розглядаються як необхідний гігієнічний засіб, як обґрунтоване суспільне чи державне втручання.

Сучасна право-консервативна гомофобна позиція вибудовується вздовж тих самих логік, якими послуговувалися моралі затори під час введення «сухого закону» в Сполучених Штатах в 1920-х: буцімто ці «пороки» призводять до злочинів, і тому мають бути викорінені, а люди, залучені в ці практики, є ненормальними, відтак їх треба захистити від саморуйнування.

Засудження гомосексуальності як злочинної робить геїв морально беззахисними та легітимізує насильство, направлене проти них. Молоді чоловіки вмістах підстерігають геїв біля під’їздів, на плєшках та коло гей- барів, знаючи, що побиття та навіть вбивства гомосексуалів їм зій­ дуть з рук.

Рухи Окупай-педофіляй та Окупай-геронтофіляй, започатковані в Росії та підхоплені в Україні, є новими формами ор- ганізованого переслідування та насильства над гомосексуальними чоловіками та підлітками. Мейнстрімний медійний та політичний дискурс нерідко проводить паралелі між чоловічою гомосексуальністю та педофілією; в діяльності та риториці «борців з педофілією» межа між насильницькою сексуальною агресією та нелегальними, але добровільними діями, остаточно розмивається.

Як зазначає Ґейл Рубін, сучасна сексуальна стратифікація суспільства, що встановлює межу між «хорошим», нормальним, природним та благословенним сексом та «поганим», ненормальним і протиприродним, трактує практики, пов’язані з грошима, неповнолітніми та не гетеросексуальністю, як однозначно огидні, злочинні та небезпечні.

Для «борців проти педофілії», по суті, центральне місце з цього переліку посідає гомосексуальність: Окупай- педофіляй та Окупай-геронтофіляй зосереджуються на цькуванні саме гомосексуальних чоловіків та підлітків, при цьому розглядаючи аналогічні гетеросексуальні крос-генераційні комерційні контакти як більш допустимі та незагрозливі.

Апеляція до «захисту дітей», що протягом останнього століття зарекомендувала себе найдієвішим механізмом для розпалювання сексуальних панік, надає суспільну респектабельність та схвалення дійсно злочинним організованим практикам приниження та переслідування геїв.

Відсутність законодавчого захисту від дискримінації, ефективних механізмів у боротьбі зі злочинами на ґрунті ненависті, наявність законів про статутне зґвалтування та широкомасштабна кампанія, направлена проти гомосексуальності та педофілії, роблять спротив з боку гомосексуальних чоловіків та підлітків майже неможливим.

Боротьба з геями як новими монстрами, які становлять уявну суспільну загрозу, наочно демонструє, яким чином легітимна, обґрунтована занепокоєність про сексуальне благополуччя молодих людей на практиці функціонує як засіб ізоляції молодого покоління від «сексуальних єретиків» та стає інструментом для впровадження політики, наслідки якої значно перевищують її заявлені цілі і нерідко наносять шкоду молодим людям, яких вона буцімто прагне захистити.

Автор: Галина Ярманова / Galina Yarmanova (Україна)

Джерело: Гендер, сексуальність і влада: квіруючи нормативності. Матеріали Міжнародної конференції (Харків, 2-4 травня 2014 р.)

Підписуйтесь на аккаунт Національного ЛГБТ-порталу України в ВКонтактеTwitter і Facebook: в одній стрічці - все найцікавіше з ЛГБТ-життя України та світу. 

Тепер, завдяки Aperio Lux, ЛГБТ-портал можна читати на iPhone та iPad або підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти