98

Як дозвіл гей-шлюбів з радикльної ідеї став нормою


Чергова теорія всесвітньої змови на перевірку виявилася містифікацією. Хоча і доволі корисною, пише Єгор Стружкін.

Як дозвіл гей-шлюбів з радикльної ідеї став нормою

На конспірологічні теорії теж існує своя мода. На зміну «планам Даллеса» прийшла «шахова дошка Бжезинського», на рубежі тисячоліть останнім віянням вважалися «кольорові перевороти Шарпа». Сьогоднішній писк конспірологічної моди — «вікна Овертона», проголошені любителями всесвітньої змови універсальною надтехнологією з обробки масової свідомості.

Як стверджують дослідники світового закулісся, саме на основі «вікон Овертона» геям і лесбіянкам вдалося нав’язати суспільству свої цінності. А технологія, мовляв, настільки здійснена, що дозволяє легалізувати і канібалізм, і педофілію — та причому так, що незгодні з таким «розширенням прав людини» будуть оголошені ворогами свободи. Не дивно, що «істинною» причиною і Євромайдану, і подальшого протистояння в Україні було оголошено вплив цієї самої технології — як про це відкрито заявив, наприклад, Віктор Янукович-молодший.

Все би добре, але до реального Джозефа Овертона все це має доволі віддалене відношення.

Прозова теорія

Юрист Джозеф Овертон трудився в Макінакському центрі публічної політики (Mackinac Center for Public Policy), штат Мічиган, з 1990 р. до своєї загибелі в авіакатастрофі в 2003-му. Цей самий центр — типовий американський неурядовий неприбутковий think tank. «Інформаційними війнами» і «зомбуванням» Центр ніколи і не займався, сфера його інтересів — економіка та соціалка: податки, бюджет, освіта, страхова медицина, працевлаштування та адміністрування. Ідеологія — неоконсерватизм з лібертаріанським ухилом: чим менша держава, тим краще. Список всіх робіт Овертона, до речі, доступний на сайті центру — і жодна з них не присвячена ніяким «вікнам».


Звідки ж узявся термін? Після загибелі Овертона його колеги, і, перш за все, Джозеф Леман, який очолив «мозковий трест», згадували, що Овертон любив використовувати метафору «вікно можливостей» стосовно політики. Саме на честь покійного і була названа теорія, оформлена і озвучена вже після смерті самого Овертона.

Але що ж це за «вікна»? Все гранично практично і знову ж таки, не має відношення ні до революцій, ні до геїв.
Йдеться про те, що ступінь втручання держави в ту чи іншу сферу можна зобразити у вигляді своєрідної шкали. Припустимо, мова йде про право власності: крайньою точкою «несвободи» в такому випадку буде існування тільки державної власності, крайньою точкою «свободи» — повна її відсутність. Але між ними існуватиме ряд проміжних стадій, наприклад, таких: 1) існує нелегальна приватна власність; 2) існує т. зв. особиста власність; 3) існує колективна власність; 4) приватна власність обмежена і не поширюється на засоби виробництва тощо.

Так от, ті форми власності (точніше, межі втручання держави в право власності), які суспільство вважає для себе прийнятними, і потрапляють в «вікно політичних можливостей». Знати, де проходять межі «вікна», в першу чергу важливо політикам — адже перемогти на виборах зможе той, хто пропонуватиме те, що більшість виборців вважає нормою. Наприклад, в Україні, повне скасування приватної власності у «вікно Овертона» не потрапляє, тому комуністи (навіть якщо пробачити їм всі гріхи) вибори не виграють. З іншого боку, нічим і ніяк не обмежена купівля-продаж земель сільгосппризначення теж не потрапляє в «вікно Овертона».

Такі шкали з відзначеними на них «вікнами можливостей» — щодо медицини і освіти, ринку праці та адміністративних послуг — дуже корисна і наочна річ для політиків і вдумливих виборців.

Але головний і справді вкрай важливий висновок у тому, що «вікна» за шкалою прийнятності рухають і розширюють не політики (за дуже рідкісним винятком). Зрушення або розширення меж «вікна» відбуваються не тоді, коли ідеї змінюються серед політиків, а тоді, коли вони змінюються в суспільстві, яке голосує за цих політиків.

Простіше кажучи, якщо виборці масово голосують за умовного радикала, який закликає всадити вила в пузо чиновникам або олігархам, то відбувається це не від того, що суспільство заразилося цією ідеєю, а від того що радикал вловив, що «вила в пузо» потрапили в «вікно Овертона» для цього суспільства.

Апокаліптичний бестселер

Так звідки ж узялися «овертонівські геї-канібали»? Майже випадково. В США є дуже відомий і дуже епатажний публіцист, письменник, радіо- і телеведучий Глен Бек. Він — затятий консерватор, справжній «обаманенависник» і великий любитель... викривати змови.

У 2008 році в одній з передач зустрілися Глен Бек і Джозеф Леман. Останній розповів про «вікно можливостей». Бек буквально заразився ідеєю про те, що «вікно» можна зрушувати по шкалі цінностей. У 2010 році Бек видав роман-трилер під назвою... «Вікна Овертона». Сюжет роману крутиться навколо викриття змови проти Америки, причому головний негативний персонаж-змовник використовує теорію «вікон Овертона» (у викладі Бека)​​. Роман мав успіх, про теорію заговорили по обидві сторони Атлантики.

Так от, на пострадянський простір потрапила вже, так би мовити, теорія «вікон Бека-Овертона». І виглядає вона тепер в дещо перевернутому вигляді: інтерес прикутий не до самих цінностей, а до відношення суспільства до них. Якщо колег Овертона цікавили конкретні шкали свободи-несвободи, то в тому гібриді, який дійшов до нас, вся увага прикута до шкали «терпимості», до того, як оцінює суспільство ту чи іншу ідею. А ступені прийняття виглядають таким чином: немислиме — радикальне — прийнятне — розумне — популярне — політична норма.

Геї — дійсно вдалий приклад. Колись укладення одностатевих шлюбів видавалось просто немислимим. Потім ця ідея була озвучена, але сприймалася як радикальна. Пізніше суспільство погодилося з тим, що в принципі таке можливо — нехай лише в теорії, та не тут і не зараз. Ще пізніше були знайдені розумні доводи на користь гей-шлюбів (питання успадкування, спільного володіння майном). Нарешті, ідею було популяризовано (серед зірок поп-культури — безліч геїв). У фіналі політики прийняли відповідні закони та «вікно» змістилося настільки, що в багатьох країнах думка про заборону гей-шлюбів сама перейшла в розряд радикальних.
Секс із динозавром

«Ага, — скажуть конспірологи. — Але ж це працює!». І будуть неправі. Первинним все одно залишається суспільство, а не «вікно» і ті, хто намагається його «рухати» чи «розширювати». Гей-шлюби стали можливими тому, що в суспільстві існує певна кількість зацікавлених у цьому геїв (а не геї з’явилися тому, що змінювалося ставлення до гей-шлюбів). Зворотний приклад: скільки не намагайся рухати «вікно Овертона» для впровадження ідеї про прийнятність шлюбів із інопланетянами або динозаврами — нічого не вийде. Через брак інопланетян і динозаврів.

З канібалізмом — аналогічно. За умови осортименту продовольства ідея не знайде достатньої кількості прихильників, але якщо суспільство помістити в умови блокадного Ленінграда, то зміщення «вікна» відбудеться і без всякої пропаганди. Не складніше спростувати страшилку про те, що педофілія стане нормою: батьків, особисто зацікавлених у знищенні педофілів, завжди буде більше, ніж самих педофілів: «вікно» і не прочиниться.

Ну а самі технології популяризації ідей були відкриті задовго до Овертона та Бека. Стадії «актуалізації теми», які приписують технології «вікон»: вкидання ідеї радикалами, обговорення ідеї експертами, емоційна обробка ідеї (застосування евфемізмів), апеляція до вищих цінностей і раціональне обґрунтування, популяризація засобами шоу-бізнесу та ЗМІ — усі вони були відомі та вивчені ще в XX столітті. А «вікна Овертона» — дійсно зручна та практична форма для аналізу суспільних настроїв.

Показово, до речі, що конспірологи, які паплюжили «руйнівні інформаційні технології», зовсім не замислюються про те, що технологія тим і хороша, що її можна використовувати з будь-якою метою — у тому числі, з благою. Наприклад, було б цікаво визначити на шкалі «вікон» прийнятність ідеї громадянського миру в Україні.

Джерело: Comments.ua

Підписуйтесь на аккаунт Національного ЛГБТ-порталу України в ВКонтактеTwitter і Facebook: в одній стрічці - все найцікавіше з ЛГБТ-життя України та світу

Тепер, завдяки Aperio Lux, ЛГБТ-портал можна читати на iPhone та iPad або підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти