576

16-та річниця кривавого гомофобного нападу на підлітка Метью Шепарда


Цього року американцеві Метью Шепарду виповнилося б 38 років. Але його життя обірвалося раніше, ставши одним з найбільш печальних символів дискримінації ЛГБТ у світі, і зокрема у США.

16-та річниця кривавого гомофобного нападу на підлітка Метью Шепарда

Молодий хлопець з повної сім’ї, який знав декілька іноземних мов вступив у 1998 році в на бакалаврат з політолої і міжнародних відносин Університету Вайомінгу. Всі, хто знали Метью відгукуваласт про нього як про відкриту, щиру людину, яка завжди готова прийти на допомогу. Інтереси Метью були дуже різнобічними: він грав в театральних постановках в школі і коледжі, займався футболом, плаванням, бігом, лижним спортом і танцями.

Не приховуючи особливо свою гомосексуальну орієнтацію, Метью декілька разів ставав жертвою гомофобного свавілля. Він був досить довірливим і міг запросто розповісти малознайомій людині про себе.

6 жовтня 1998 року члени університетського ЛГБТ-альянсу зібралися, щоб розробити план заходів на наступний тиждень, головним з яких мала стати дискусія на тему «Наскільки безпечно бути відкритим геєм у Вайомінгу». Після зустрічі з товаришами Метью Шепард вирішив відправитися в місцевий бар. Він запрошував друзів піти з ними, але ті відмовилися. Незабаром після опівночі 7 жовтня Меттью познайомився в барі з 21-річним Расселлом Гендерсоном і 22-річним Аароном Мак-Кінні. Хлопці здалися Шепарду приємними, і він зробив перед ними камін-аут. У відповідь на це хлопці сказали, що вони і самі геї. Будучи напідпитку Метью попросив хлопців відвезти його до себе додому. В автомобілі хлопці вдарили Метью пістолетом по голові. Зловмисники відвезли Меттью за місто, в безлюдне місце, де прив'язали його до огорожі, сильно побили, пограбували і залишили помирати на холоді.

Закривавленого Шепарда знайшли майже через добу. Метью був ще живий, але настільки понівечений, що чоловік спочатку прийняв його тіло за неживий предмет. Від отриманих травм хлопець помер 12 жовтня на 22 році життя.

Розслідування цього вбивства проходило в атмосфері тиску з боку гей-активістів, які вимагали, щоб злочин кваліфікували як скоєний на грунті ненависті, і з боку релігійних сект, які виходили з транспарантами “Бог ненавидить геїв”. Пара гетеросексуальних вбивць намагались отримати алібі, але їх спроби були марними. Коли вони зізнались у злочині, вони пояснювали, що скоїли його через так званий стан “гей-паніки”. Вбивцям загрожувала смертна кара, але вони її оминули через те, що щиросердно зізнались у скоєному. Цікаво, що батьки Шепарда проявили гуманність щодо обох злочинців, заявивши, що вони проти смертної кари в пам’ять про сина. За життя Метью батьки не прийняли остаточно його гомосексуальність, а після його смерті стали активістами за права ЛГБТ.

Расселл Гендерсон і Аарон Мак-Кінні були засуджені судом присяжних до двох довічних ув'язнень без права на дострокове звільнення.

Гомофобне вбивство Шепарда стала поштовхом для ЛГБТ-активістів у питанні захисту спільноти від дискримінації. Тодішній президент США Білл Клінтон намагався включити “сексуальну орієнтацію” і “гендерну ідентичність” в перелік ознак за якими заборонена дискримінація, але його не підтримали конгресмени. Новий виток боротьби з гомофобією і трансфобією став можливим за часів президентства Барака Обами. У 2009 він підписав «Акт Меттью Шепарда і Джеймса Берда-молодшого», який прирівнює гомофобію, трансфобію і сексизм до расизму і націоналізму, як мотивів для нападів.

Історія Метью Шепарда на жаль є прикладом того, що гомофобія і нетерпиме ставлення до ЛГБТ може мати місце не лише у вигляді словесних образ, негативних думок чи замовчування. Іноді, ЛГБТ стають жертвами жорстокого, нелюдського ставлення саме через свою "інакшість", через те, що вони є більш вразливими членами суспільства, будучи на маргінезі між "нормальною" більшістю і всіма решта. На жаль особливо жорстокі випадки мали місце і в Україні, тільки тут ці ситуації завжди були потрактовані як звичайні злочини, тому що ні рідні, ні близькі, ні друзі, ні знайомі, ні просто сторонні активісти не намагались довести, що той чи інший злочин був скоєний на грунті саме ненависті до гомосексуальності чи трансгендерності.

Українські політики продовжують дивуватися запитанням про дискримінацію ЛГБТ, про гомофобію і ненависть, мабуть очікуючи, щоб "історія Метью Шепарда" повторилась в українських реаліях?

Підготував Максим Івануха

Підписуйтесь на аккаунт Національного ЛГБТ-порталу України в ВКонтакте, Twitter і Facebook: в одній стрічці - все найцікавіше з ЛГБТ-життя України та світу.  

Тепер, завдяки Aperio Lux, ЛГБТ-портал можна читати на iPhone та iPad або підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти