529

5 дотепних книжок про сім'ю, кар'єру і секс


Інтернет-ресурс Wonderzine розповідаємо про книги, які популярно пояснюють основні положення фемінізму.

5 дотепних книжок про сім'ю, кар'єру і секс

Елісон Бехдель - «Цирк у мене вдома»

Fun Home, 2006

Комікс-автобіографія письменниці-карикатуристки Елісон Бехдель - відмінний спосіб дізнатися не про теоретичну, а про практичну сторону фемінізму. Бехдель - відкрита лесбійка, феміністка і авторка всім відомого «тесту Бехдель», індикатора гендерних забобонів в кіно чи мистецтві, заснованого на питанні про те, чи є у фільмі чи книзі хоча б дві героїні, які говорять одна з одною про будь що, крім чоловіків.

«Цирк у нас вдома» - це історія її родини, в якій серйозні і важкі теми на зразок життя і смерті батька авторки, його роботи в сімейному похоронному бізнесі, її дитинство і становлення як особистості, відкриття власної сексуальності, інтересу до літератури виведені в трагікомічних тонах , невід'ємною частиною сприйняття яких є графічний світ Бехдель.

Книга створювалася протягом семи років, у тому числі тому, що автор вкрай серйозно підходила до створення кожного зображення і фотографувала себе, щоб потім зобразити пози всіх персонажів. Три головні теми коміксу - сексуальність, гендерні стереотипи стосунки зі смертю - універсальні; головна ідея Бехдель- це не типова феміністська проповідь, а гуманістична думка: «Показати, що жінки, і не тільки лесбі1ки, - це просто люди».

Аманда Маркотт - «Там справжні джунглі»

It’s a Jungle Out There, 2008

Підзаголовок книги Аманди Маркотт «Керівництво по виживанню для феміністок, які опинилися в політично ворожому середовищі» ємко розкриває головну мету книги: дати напуття дівчатам і жінкам при зіткненні з множинними ситуаціями утиску їх прав і свобод, будь то очевидні прояви несправедливості. Таких як нерівної оплати праці або ж горезвісні питання про те, коли ж ви заведете сім'ю, займетеся дітьми, візьметеся за розум і т. д. Аманда Маркотт - відома блогерка, її книга читається в першу чергу як яскравий і цікавий блог, а значить, значно простіше і швидше, ніж звичайні книги. Безліч смішних ремарок і заміток структуровані за тематичним принципом, тому читачеві дуже легко зорієнтуватися і при бажанні вибрати, про що він чи вона хочуть дізнатися. Далеко не всі ситуації, описані Маркотт, звучать ново, але її текст добре балансує між керівництвом для неофітів і літературою для жінок, підкованих у питаннях фемінізму.

Еріка Йонг - «Страх польоту»

Fear of Flying, 1973

 

Американська письменниця, поетеса і есеїстка, захисниця ЛГБТ-спільноти та одностатевих шлюбів, сама чотири рази побувала заміже  Еріка Йонг прославилася своїм першим романом «Страх польоту» про душевні метаннях і сексуальних фантазіях молодої поетеси. Текст, написаний від першої особи, розповідає історію жінки, яка втомилася від шлюбу, обов'язків і умовностей, які їй нав'язують сім'я, суспільство і власне я. Героїня - Ізадор Зельда - живописно і з гумором описує свою подорож із США в Європу, відносини з чоловіком, з психоаналітиками (яких було сім, як гномів у Білосніжки), пригоди по дорозі і світ власних бажань. Одне з головних достоїнств книги - барвисті описи сексуальних фантазій, еротичних переживань і просто сексу, приємно балансують між прозою Генрі Міллера і «П'ятдесяти відтінків сірого».

Книга стала важливим етапом в історії фемінізму 70-х, а також є джерелом терміна «zipless fuck» (секс "на роспашку"), що став загальноприйнятим для опису сексу заради сексу, одиничного акту, бажано між незнайомими людьми, які більше не зустрінуться. Такий секс - мрія головної героїні, яка на виявляється саме фантазією, а не чимось бажаним в реальності. Окремо варто згадати кумедні віньєтки на зразок класифікації туалетів світу, еротичних віршів героїні і заміток про те, як іноді непросто розуміти відтінки флірту з іноземцями.

Кейтлін Моран - «Бути жінкою. Одкровення запеклої феміністки»

How to Be a Woman, 2011

У шістнадцяти главах і епілозі автобіографічного маніфесту Кейтлін Моран, успішної журналістки, телеведучої та письменниці, є все: секс, сімейне життя, діти, пологи, аборт, старіння, мода, рольові моделі. Неймовірно весело і життєрадісно британка розповідає про найважчих періодах свого життя, про самі неприємні ситуації, з якими стикається сучасна жінка, про нерівність. Моран не схожа на феміністку, якою її представляли б люди, далекі від питання: вона любить чоловіків, любить рожевий колір, вона сексуальна і в неї дійсно відмінне почуття гумору.

Книга Моран не виглядає як набір установок, а швидше нагадує досвід спілкування з по-справжньому розумною і цікавою подругою. Проте всі піднімаються теми і те, в чому вона бачить проблеми сучасного суспільства, показують, чому для неї так важливо поняття «фемінізм» і те, що за ним стоїть: бажання жінок, щоб з ними не зверталися попросту як з лайном. З одного боку, книгу можна розтягнути на смішні цитати, з іншого - опис важких багатоденних пологів по-справжньому лякає і змушує інакше поглянути на свої щоденні проблеми (заради чого про це і пише автор). Крім того, книга наповнена не вимученими і не навмисними порадами для жінок будь-якого віку: від того, як сприймати своє відображення в дзеркалі і чи варто витрачати гроші на повну епіляцію лобка, до того, як же зрозуміти, феміністка ви і навіщо це вам потрібно.

Авторка: Александра Баженова-Сорокіна

Джерело: Wonderzine.com

Підписуйтесь на аккаунт Національного ЛГБТ-порталу України в ВКонтактеTwitter і Facebook: в одній стрічці - все найцікавіше з ЛГБТ-життя України та світу.

 

 

 

 

Тепер, завдяки Aperio Lux, ЛГБТ-портал можна читати на iPhone та iPad або підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти