73

Який зв'язок може бути між ЛГБТ-рухом, виступами громадян проти тієї чи іншої незаконної забудови і допомогою волонтерів у ліквідації пожежі на нафтобазі?


Все це - складові фундаменту, на якому грунтується політична програма європейських «зелених». Тетяна Урбанська, Костянтин Гончаров для УНІАН.Екологія

Який зв'язок може бути між ЛГБТ-рухом, виступами громадян проти тієї чи іншої незаконної забудови і допомогою волонтерів у ліквідації пожежі на нафтобазі?

Цілком імовірно, і навіть, швидше за все, більшість виборців в українському суспільстві вважають ідеї «зелених» партій не важливими. У всякому разі, не важливими, в порівнянні з тоннами «правильних» обіцянок інших політичних сил. І мало хто звертає увагу, що на будь-яких виборах в Україні перемагає той, хто пообіцяє виборцю всього і побільше «тут і зараз», тобто, відразу після голосування. Втім, традиційно, ні наступного дня, ні через тиждень, а, інший раз, і роками, «покращення» для пересічного українця не настає. І, тим не менш, він, раз за разом, йде і голосує за «економічну стабільність», «долар по 8», «високі зарплати і пенсії вже завтра» і т.д.

В той же час, політичні програми «зелених» у всьому світі - це програми довгострокового розвитку, так би мовити, на майбутнє. Так, німецький політик, член політради Союз90 / Партія Зелених і співголова фракції Зелені / Європейський вільний альянс в Європарламенті Ребекка Хармс розповіла УНІАН, що, наприклад, «зелені» в Німеччині були і залишаються «єдиною партією, яка поєднує в собі екологічні питання, включаючи лейтмотив вичерпності ресурсів нашої планети, і питання справедливості». «Сталий розвиток - основна ідея політичної програми «Зелених». У Німеччині суспільні рухи, екологічні рухи, антиядерні руху, руху за мир, феміністичний рух, рух ЛГБТ, а також рух представників країн третього світу - всі вони разом - створили фундамент для успіху «Зелених» як політичної партії », - переконана політик.

Хармс: сталий розвиток - основна ідея політичної програми «Зелених» / Фото УНІАН

В інших країнах ЄС, де «зелені» також сьогодні є успішними, часто фокусуються на трохи інших проблемах. Але зв'язок між протестними рухами і політичних партій зелених є об'єднуючою особливістю. «Усі європейські країни, у тому числі і Франція, стикаються зі страшним недоліком інтересу до політики, - розповіла УНІАН одна з наймолодших євродепутатів, член французької політичної партії «Європа Екологія Зелені» та член фракції «Зелені / Європейський вільний альянс» Європарламенту Каріма Делі. - Люди більше не довіряють, не вірять політичним партіям. ХХІ століття, як і попередні століття, сповнений викликами: зміна клімату, економічні кризи, глобалізація, бідність і безробіття, імміграція і т.д. Вони можуть бути легко сприйняті як погрози, якщо політичні керівники не займаються цими викликами належним чином. А це саме те, що відбувається».

Каріма Делі вважає, що люди більше не вірять політичним партіям /facebook.com/karima.delli

На її думку, виборці просто не вірять у те, що політичним лідерам під силу вплинути на такі виклики, в те, що вони можуть якимось чином змінити ситуацію, і, як наслідок, вони приймають рішення або зовсім не голосувати на виборах, або віддають свою підтримку екстремістським партіям. «Франція - це прекрасний приклад недовіри до політиків та підвищення євроскептицизму. Але я дійсно вірю, що «Зелені» пропонують актуальну і послідовну альтернативу «Business as usual», присутньому практично у всіх політичних схемах. Політика, яку ми («Зелені») пропонуємо, в поєднанні з викликами ХХІ століття, спрямована на те, щоб сформувати модель суспільства, яке має сенс», - зазначила вона.

Природна еволюція «зеленого» руху

За словами Карім Делі, «зелені» рухи намагаються використати інший, відмінний від інших партій, спосіб займатися політикою: «Наприклад, ми не прагнемо до того, щоб нашу партію становила виключно політична еліта. І ви можете це помітити, наприклад, в Європейському парламенті, де наша політична група складається з багатьох жінок, молоді, представників нацменшин, і т.д».

Таким чином, політична вага «зелені» рухи, найчастіше, отримують саме тоді, коли виборець розчаровується в інших партіях, а також на тлі різних, в тому числі, техногенних, катастроф.

На думку Ребеки Хармс, це - природна еволюція «зеленого» руху, оскільки саме партії «зелених» є флагманами антиядерних програм, або об'єднують зусилля інших політичних сил, наприклад, з метою збільшення підтримки у ліквідації наслідків катастрофи на Чорнобильській АЕС в Україні. «Я думаю, що будь-яка ситуація, в умовах кризи, породжує потребу в нових і життєздатних ідеях. Україна в даний час знаходиться в глибокій кризі, і всі реформи та інвестиції державних коштів повинні бути засновані на критеріях сталого розвитку», - вважає депутат Європарламенту.

За її словами, хорошим прикладом у цьому сенсі є енергетичний сектор, «де економія електроенергії та ефективність мають першорядне значення». «Політика європейських «зелених» у цій галузі полягає в переході до поділу енергетичних компаній (демонополізації енергетичного ринку) і створенні нових стимулів для різкого скорочення споживання енергії. В результаті, залежність від імпорту енергоносіїв з Росії буде знижена при створенні безлічі робочих місць і захисту навколишнього середовища. Це було б хорошим прикладом для політичного проекту «Зелених» в Україні», - впевнена Ребекка Хармс.

З такою думкою згодна і Каріма Делі: «Думаю, що досягнення енергетичної незалежності має бути пріоритетом для України з тим, щоб забезпечити цілісність своєї території і суверенітет. Відновлювана енергія має всі шанси на те, щоб бути перспективним сектором для української економіки». Враховуючи ж, що «зелені» партії в Європі пов'язані не тільки з темами енергії, а займаються економікою, соціальними, демократичними, культурними та демографічними питаннями - цікавими і актуальними для кожної країни - українські «зелені» також мають шанси на успіх на політичному поприщі. «У глобальному світі проблеми, з якими ми стикаємося, як правило, скрізь однакові», - підкреслила євродепутат.

BÜNDNIS 90/DIE GRÜNEN закликає Ірландію проголосувати за одностатеві щлюби.

Дійсно, «зелені» в ЄС, разом з більшістю членів Європейського парламенту, неодноразово критикували анексію Криму і навмисну ​​довгострокову дестабілізацію ситуації в Україні (війну в Донбасі), відзначає Ребекка Хармс. «З самого початку ми голосно протестували проти того, що Україна була втягнута у військову агресію, підтримувану Росією. Україна має право на самовизначення і на самооборону. Європейський Союз повинен чинити більший тиск на Росію, щоб досягти реалізації всіх умов Мінських угод. Економічні санкції, які ми підтримуємо, повинні бути пов'язані з виконанням угоди», - пояснила вона.

У свою чергу, Каріма Делі нагадує, що «зелені» в Європарламенті, грунтуючись на праві кожної людини на свободу вибору, засудили вторгнення Росії до Криму. «Ми підтримуємо безпосередньо всіх українських демократів, а також прихильні єдності і цілісності країни ... Ми закликаємо до деескалації насильства на сході України ... Ми вважаємо, що ЄС відіграє важливу роль у запобіганні того, щоб Росія нав'язувала свою волю в регіоні. І ми засуджуємо Росію за скорочення поставок газу для України, бо не вважаємо, що енергопостачання може бути використано в якості загрози. Таким чином, ми підтримуємо перехід України на альтернативні види енергетики, як один із способів бути незалежним від Росії», - резюмувала євродепутат.

Проблеми України

Власне, ідеї «зелених» Європи поділяють і в Україні. А от з їх реалізацією ситуація поки плачевна. «В цілому, «зелені» усього світу бачать своє існування в тому, що пропонують ідеї, не тільки сприяють довгостроковому розвитку своїх держав, а й передбачають економічне зростання, що позитивно позначається на населенні. Але це - в цивілізованих правових державах. Україна, на жаль, таким поки не є. І в найближчі 5-10 років таким не стане», - вважає співголова Асоціації зелених України Олександр Щербань.

За його словами, той факт, що базові права і свободи громадян, які для тих же європейців є чимось непорушним, якоюсь точкою відліку для подальшого розвитку, прописані в Конституції України, це зовсім не означає, що українці користуються ними повною мірою. «Саме тому основний принцип українських «зелених», зокрема, нашої Асоціації, полягає не стільки в пропозиції ідей, аналогічних європейським або світовим, скільки у відстоюванні прав громадян України, закріплених законодавчо», - зазначив він.

Польська "Партія Зелених" на щорічному Прайді рівності ЛҐБТ у Варшаві

Зокрема, мова йде про трьох базових принципах. По-перше, українські «зелені» справедливо вважають, що громадяни країни повинні бути інформовані про всі екологічні проблеми, що існують в Україні. «Доступ до будь-якого екологічного питання повинен бути в українців, буквально, онлайн. Щоб у будь-який момент будь-який громадянин мав можливість бачити і знати, що відбувається », - пояснив експерт.

По-друге, думка громад має враховуватися під час прийняття рішень з будь-яких питань, що зачіпають екологію як окремо взятого регіону, так і держави в цілому. «Громадськість має право і зобов'язана брати участь у прийнятті рішень з будь-яких питань, що зачіпають екологію. Наприклад, якщо інвестор має намір побудувати підприємство, робота якого, так чи інакше, зачіпає екологічну тематику, громадяни регіону, де намічається будівництво, зобов'язані знати про цю проблему, - розповів Олександр Щербань. - Якщо ж говорити про державу, в цілому, то, наприклад, рішення по будівництву Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП), яке нібито абсолютно безпечно, має прийматися не по липовому опитуванням жителів трьох сіл, проведеним у 2008 році, а за участю всіх громадян України. Оскільки таке питання стосується всіх».

«У сусідній Білорусі це, до слова, закріплене на законодавчому рівні, а в Україні - ні», - поскаржився експерт.

Тому, якщо у суспільства немає законодавчої можливості брати участь у подібних проектах, то має бути хоча б право консультативного, дорадчого голосу, вважають екологи.

І, по-третє, будь-яке таке рішення повинно супроводжуватися обов'язкову професійну екологічною експертизою. Причому, із залученням до цього не тільки держави, а вітчизняних громадських організацій та європейських інституцій.

«Тільки після виконання цих принципів, можна буде говорити, що« зелені »ідеї в Україні почали працювати», - підсумував експерт.

Джерело: УНІАН

Подписывайтесь на аккаунт Национального ЛГБТ-портала Украины в ВКонтактеTwitter и Facebook : в одной ленте - все самое интересное из ЛГБТ-жизни Украины и мира.

Тепер, завдяки Aperio Lux, ЛГБТ-портал можна читати на iPhone та iPad або підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти