364

Чому Латинська Америка йде в авангарді боротьби за права ЛҐБТ-спільноти


Незважаючи на чоловічий шовінізм і гомофобію, на континенті відбулися вражаючі зміни.

Чому Латинська Америка йде в авангарді боротьби за права ЛҐБТ-спільноти

Це як дві сторони однієї медалі. З одного боку, чоловічий шовінізм і гомофобія, що знаходить своє відображення в соціологічних опитуваннях, образливих заявах релігійних і політичних лідерів і великій кількості насильницьких дій щодо представників ЛҐБТ-спільноти: лесбійок, ґеїв, бісексуальних і трансгендерних людей. З іншого боку - вражаючі зміни.

На всьому континенті приймаються закони, що забороняють дискримінацію щодо ґеїв, а також закони, що дозволяють гомосексуальним людям нести військову службу. У ряді країн одностатеві пари можуть одружуватися та всиновлювати дітей. Вже приймаються закони щодо трансгендерних людей. Уругвай, Аргентина, Бразилія та Мексика набагато активніше борються за права ЛҐБТ-спільноти, ніж США і багато європейських країн.

Чим пояснити подібний парадокс? Як вийшло, що континент, відомий своїм чоловічим шовінізмом і гомофобією, опинився в авангарді боротьби за права ЛҐБТ-спільноти? Відповідь проста: завдяки винахідливості та наполегливості груп громадянського суспільства. Творча активність членів ЛҐБТ-спільноти наочно показала відсутність уяви і відносну самозаспокоєність всіх тих, хто докладає зусиль щодо захисту цивільних прав.

І не треба думати, що це просто. Майже у всіх латиноамериканських країнах більшість населення вважає одностатеві стосунки аморальними, а проблеми дискримінації все ще стоять досить гостро. Крім того, ЛҐБТ-спільнота стикається з потужною протидією Католицької церкви і протестантів. Тим не менше, ці перешкоди не злякали борців за права ЛҐБТ. Швидше навпаки, підштовхнули їх до створення нових форм боротьби. Перерахуємо п'ять з них:

Для боротьби проти статусу-кво потрібен статус-кво.

Групи ЛҐБТ зазвичай дотримуються лівих поглядів. Однак, на відміну від лівих радикалів, вони більше прагматики, ніж революціонери, і прагнуть не до конфронтації, а до домовленостей. Тому ретельно придивляються до членів політичних партій, які могли б їм допомогти, або до установ, з якими існує можливість співпраці. В Уругваї їм вдалося домогтися прийняття необхідних законів у союзі з проурядових Широким фронтом (Frente Amplio). Ініціативна група «Чорні вівці» (Ovejas Negras) домовилася з Міністерством охорони здоров'я про підготовку 1500 фахівців в області проблем здоров'я ЛҐБТ-спільноти. З цього випливає, що державні установи і партії слід розглядати не як ворогів, а в якості можливих союзників.

Глобалізації - так.

Рух ЛҐБТ використовує переваги глобалізації та науково-технічного прогресу. Зокрема, вони використовують нові цифрові платформи для контактів і активного обміну інформацією зі своїми колегами в інших країнах. Також висувається ідея успішного ринку ЛҐБТ, який могли б використати підприємці для отримання більшої вигоди. «Сенс цієї ініціативи досить ясний - говорить Хав'єр Корралес (Javier Corrales) - підтримка ґей-проектів - це теж хороший бізнес».

Бити ворога його ж зброєю.

Консервативні кола мають найбільший протидію розширенню прав ґеїв. Але деякі групи ЛҐБТ творчо підійшли до розробки способів боротьби з ними: відповідати на нападки консерваторів консервативними доводами. Тому вони кажуть про одностатеві шлюби як про спосіб зміцнення відносин між людьми, розвитку одношлюбності та посилення прав власності.

Мета - досягнення рівності.

ЛҐБТ-спільноти, як правило, нечисленні. І знають, що без підтримки інших верств суспільства їх голос навряд чи буде почутий. З цієї причини вони ведуть свою боротьбу під більш широкими, не настільки епатажними і важко піддаваними критиці гаслами, такими, наприклад, як рівність. Подібна тактика дозволила їм об'єднати зусилля з іншими рухами. В Еквадорі, наприклад, ЛҐБТ-спільнота об'єдналася з групами, які борються за права жінок і індіанців. В Аргентині вони об'єдналися з правозахисниками. Об'єднавшись, всі ці групи добилися перемог, яких ніколи не змогли б одержати поодинці.

Символ сучасного мислення.

У певних колах підтримка прав ЛҐБТ перестала бути чимось ганебним. Тепер подібна позиція не тільки зустрічає розуміння в суспільстві, але і є ознакою сучасного мислення і широти поглядів; свого роду спосіб заявити про себе, як про людину відкриту, толерантну, яка дотримуються прогресивних поглядів. Ця зміна в суспільних настроях є однією з найбільших перемог ЛҐБТ.

А результат виявився подібний сніжному кому: чим більше людей змінюють свої уявлення, тим швидше поширюється це нове колективне мислення і тим складніше повернути цей процес назад або боротися з ним.

ЛҐБТ-спільнота, таким чином, підносить цінний урок, який ми можемо використовувати для досягнення інших цілей. Дивно те, що ті зміни, до яких вони привели, були майже немислимі кілька років тому. Швидкість змін здивувала навіть самих членів руху, що нагадує відповідь відомого економіста Ларрі Саммерса тим, хто виступав з похмурими прогнозами: історія постійно показує нам, що перехід від немислимого до неминучого може відбутися надзвичайно швидко.

Оригінал публікації: Por qué Latinoamérica está en la vanguardia de la lucha LGBT

Переклад: Inosmi.ru

Підписуйтесь на аккаунт Національного ЛҐБТ-порталу України в ВКонтактеTwitter і Facebook: в одній стрічці - все найцікавіше з ЛҐБТ-життя України та світу.

Тепер, завдяки Aperio Lux, ЛГБТ-портал можна читати на iPhone та iPad або підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти