309

Дочка кубинського лідера Маріелла Кастро: «Гомофобія завжди йде рука об руку з ксенофобією і неонацизмом»


Маріелла Кастро про те, чому чоловіки намагаються домінувати над жінками, гетеросексуальна більшість - над секс-меншинами, одна країна - над іншою. І про ленінського підході до гомосексуальної орієнтації

Дочка кубинського лідера Маріелла Кастро: «Гомофобія завжди йде рука об руку з ксенофобією і неонацизмом»

Докторка з філософії Маріелла Кастро - головна інтрига і вищий пілотаж кубинської зовнішньої політики. Дочка видатної революціонерки Вільми Еспін і глави держави Рауля Кастро, Маріелла після смерті матері фактично є першою леді країни. Але в самій країні ставлення до неї неоднозначне.

Маріелла Кастро - директорка Національного центру сексуальної освіти «Сенесекс» і активний борець за права сексуальних меншин. З її ініціативи в травні на Кубі відзначається день боротьби з гомофобією. Під її ж патронатом в Гавані регулярно проходять ґей-паради. У країні тотального дефіциту і продуктових карток дочка Головнокомандувача домоглася для кубинців доступності високотехнологічних операцій транссексуальним людям за державний рахунок. Потрібна лише довідка від дільничного лікаря. Вона також ініціює поправки до сімейного кодексу країни з урахуванням прав ЛҐБТ і з дозволом реєструвати одностатеві шлюби.

В очах більшості кубинців з багатовіковими цінностями справжніх мачо і з середнім доходом 35 доларів інновації освіченої Маріелли виглядають у кращому випадку примхами. Як рідний надійний ром, розведений сумнівним шнапс.

А ось на міжнародному рівні Маріелла Кастро змішала всі карти. І начебто кубинський уряд офіційно не декларує занадто ліберальні цінності дочки глави держави. Але й не заперечує. Так, діяльність Маріелли Кастро «за замовчуванням» зараз стає позицією країни і інструментом впливу Куби на прийняття важливих рішень на міжнародному рівні. При настільки витонченому формуванні нової кубинської репутації її основні революційні завоювання не загубилися. Не втрачає їх і красуня Маріелла, постійно підкреслюючи значимість ідей Фіделя і марксизму-ленінізму. В результаті за межами Острова Свободи стали вирішуватися багато його проблеми навіть в умовах ембарго, а світова спільнота через дочку Рауля починає все наполегливіше впливати на позицію США.

З Маріелли Кастро ми поспілкувалися в перерві Міжнародного конгресу ВООЗ, на якому директор «Сенесекс» представляла національну програму «Сексуальна освіта і здоров'я».

У чому ви бачите суспільну місію «Сенесекса»? Адже пересічний кубинець набагато більше потребує повноцінного обіді, а не в транссексуальній операції.

У першу чергу це освітня місія. Освіта - головний засіб для зміни свідомості людини і розширення його культурних кордонів. Ми, кубинці, на освіту робимо величезну ставку, особливо це важливо зараз - на етапі переходу нашого суспільства до соціалізму. І сексуальну освіта, і культура населення в становленні соціалізму відіграють важливу роль. Соціалізм з усіма його культурними перетвореннями, але без сексуального аспекту будувати неможливо!

Поясніть, яку роль сексуальні відносини відіграють у будівництві соціалізму.

Це концентроване вираження всіх інших суспільних відносин. Вже у спадок, на підсвідомому рівні людина отримує певні правила гри в суспільстві, і вони частіше засновані на домінантних відносинах. Тобто коли один домінує над іншим. Чоловік над жінкою, багатий над бідним, один регіон над іншим, одна нація чи одна релігія над іншою. У цьому сенсі соціалізм можна порівняти з жіночою емансипацією. Рух до нього - це виправлення домінантних відносин і всього свідомості людини.

Робота з сексуальною культурою - це лише один з інструментів, який ми використовуємо для зміни свідомості людини та оздоровлення всього суспільства. У суспільстві, де працюють універсальні принципи людинолюбства, де до ґеїв ставляться з тією ж повагою, що і до «натуралів», там буде менше дискримінації взагалі, на будь-якому рівні. Соціальному, економічному, національному, релігійному. У такому суспільстві не будуть дискримінувати хворого на туберкульоз або СНІД, людей з іншим кольором шкіри, мусульманина чи християнина. При цьому у людей з'являється більше відповідальності один за одного і за прийняття власних рішень, за своє життя. Це і є соціалізм і справжня свобода. Ми вважаємо, що кубинська національна програма сексуальної освіти працює в повному ідеологічному відповідно цьому переходу до соціалізму. І це зовсім не наш місцевий винахід, а ленінське розуміння принципів соціалістичного ладу. Я можу тільки порекомендувати росіянам повертатися до ленінському способу мислення. Це був геній світової історії.

Сталін - теж геній світової історії?

Сталін - ні. У нього було занадто багато фатальних помилок. І він багато чого перекрутив або переплутав в ленінському вченні. Хоча у світовій історії саме він прокладав перший соціалістичний досвід, і головне - звільнив світ від фашизму. Я впевнена, що саме ця ваша радянська спроба створити суспільство рівних так заважала спочатку західному світу. І зараз Захід знову атакує Росію, щоб не дати розвиватися соціалістичному мисленню.

Що явно об'єднує росіян і кубинців - це установка на «мачізм», коли чоловік повинен все-таки домінувати, а жінка залишатися прекрасною і слабкою. У Росії ідеї сексуальної толерантності прищеплюються погано. А у вас?

На цьому протиріччі зараз роз'єднані весь світ. Тому що всі культури спочатку патріархальні. Але сама жінка спочатку, за своєю природою - дуже сильна революційна креативна людина. Вона відігравала велику роль у виживанні людства у всі часи. З цієї причини в певні моменти історії чоловіки прагнули домінувати над жінками. Іншими словами - над світовими багатствами.

Сексуальна освіта на Кубі - це  історичний аналіз. Люди повинні розуміти справжню природу будь-яких відносин і чому чоловіки завжди намагалися домінувати над жінками або, наприклад, гетеросексуальна більшість - над секс-меншинами, одна країна - над іншою. У цьому і полягає мета сексуальної освіти на Кубі - розширити світогляд людини за межі укорінених соціальних кліше, допомогти йому приймати у своєму особистому житті найбільш справедливі рішення з точки зору глобального осмислення. Я, наприклад, не лесбійка, і вже навряд чи нею стану. Але якщо мої діти виберуть свій сексуальний шлях, я поставлюся до цього з розумінням. І нам, кубинцям, все-таки простіше в цьому сенсі. Етап гомофобії тут давно пройдений. Крім того, всі ці роки нам допомагали революційний досвід і ленінське мислення.

Робота «Сенесекса» довела, що ґей залишиться ґеєм, змінити його вже неможливо. Важливо лише змінити підхід до нього з боку держави. І тут Ленін і раніше залишається для мене прикладом. Саме він зняв кримінальну відповідальність за гомосексуальність, яка потім все-таки була відновлена ​​в СРСР. Толерантне ставлення до гомосексуалів в моїй країні змінило весь вигляд Куби на міжнародному рівні і допомагає розвивати всі інші наші суспільні інститути. А ви, росіяни, за останні сто років пережили занадто багато бід і різних трансформацій загальноприйнятих цінностей. Мені б дуже хотілося, щоб зараз в Росії стало набагато менше гомофобії. Я б особисто попросила про це президента Путіна - через свої соціальні та медіаінструкменти не дискредитувати сексуальні меншини в країні. Адже гомофобія завжди йде рука об руку з ксенофобією і неонацизмом.

Підписуйтесь на аккаунт Національного ЛҐБТ-порталу України в ВКонтактеTwitter і Facebook: в одній стрічці - все найцікавіше з ЛҐБТ-життя України та світу.

Тепер, завдяки Aperio Lux, ЛГБТ-портал можна читати на iPhone та iPad або підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти