424

Про одеську заборону "Маршу рівності", яка суперечить рішенню ЄСПЛ


Після короткого, але вдалого «Маршу рівності» в Києві, в одному з найперспективніших міст Україні, в якому представлена чи ненайбільша кількість ЛҐБТ-ініціатив, вирішили повторити досвід київських колег та анонсували Марш рівності в Одесі.

Про одеську заборону "Маршу рівності", яка суперечить рішенню ЄСПЛ

Попри те, що це була перша ініціатива такого типу в Одесі, взяти участь в Марші виявило близько двохсот людей. Це безперечно демонструє потенціал регіонів у боротьбі за права ЛҐБТ-спільноти в Україні, а головне – це ресурс, який донедавна не був використаний. Враховуючи активізацію правих рухів та посилення тиску на ЛҐБТ-спільноту в Україні можна, що саме регіональні ініціативи стануть основним ресурсом у боротьбі за права ЛҐБТ.

Різка зміна поглядів представників держави

Заява в мерію, за словами організаторів, на проведення публічної акції була подана за всіма правилами 29 липня 2015. 10 серпня заступник начальника ОМУ ГУМВС України в Одеській області, полковник міліції Євген Рудковський заявив про те, що Марш Рівності в Одесі охоронятимуть 300 міліціонерів. В заяві йдеться про те, що «громадськість з міліцією встановили чіткий маршрут руху», а також про готовність міліції карати порушників: «за порушення громадського порядку правопорушники будуть притягуватися до відповідальності».

Вже 12 серпня суд розглянув адміністративний позов, поданий представником виконкому Одеської міськради. Засідання суду почалося о 20:30, рішення про заборону всіх публічних заходів було винесено в 2:30.

Позивач наполягав на забороні всіх без винятку заходів, однак суд задовольнив вимогу лише частково: організаторам заборонили влаштовувати публічні акції в Одеси 15-16 серпня.

13 серпня Одеський окружний адмінсуд заборонив проведення в Одесі маршу рівності. Таке рішення було винесено за позовом Одеської міськради, повідомляє Інтерфакс-Україна.

"Судова заборона маршу при боягузькому офіційному мовчанні і неофіційному тиску ода на організаторів маршу, у тому числі через залякування і шантаж щ боку правоохоронних органів - це сором для всієї свідомої Одещини і України, як слушно, хоча і чемно натякнуло посольство США у своїй заяві" - заявила одеська громадська активістка Аліса Пивоварчук.

Серед аргументів на свою користь, які навела міськрада, було те, що в місті існують негативні настрої в суспільстві по відношенню до майбутньої події, а також є висока ймовірність застосування насильства до учасників маршу, порушення громадського порядку під час проведення заходу. Крім того суд врахував факт проведення в місті 14 і 16 серпня футбольних матчів.

«З урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд дійшов висновку, що проведення заходу «Марш Рівності» може створити реальну небезпеку і загрозу громадському порядку в місті, здоров'ю та життю осіб, які братимуть в ньому участь, а також інших громадян та гостей міста Одеси, є підставою для обмеження права на мирне зібрання шляхом»

Таке рішення Одеського окружного адмінсуд суперечить рішенню ЄСПЛ, які українські суди повинні виконувати. ЄСПЛ вказує, що дотримання в державі таких статей, як 10 (право на свободу вираження поглядів), 11 (право на мирні зібрання), 3 Протоколу № 1 (право на вільні вибори), є «лакмусовим папірцем демократичності держави». І однією ймовірності порушення порядку недостатньо для заборони заходу: аналізуючи ситуацію, влада повинна оцінити потенційний масштаб загрози для того, щоб застосувати ресурси, необхідні для врегулювання небезпеки. Інакше, вважає Суд, якби кожна ймовірність напруги між опозиційними групами під час демонстрацій була підставою заборонити такі демонстрації, суспільство було б позбавлене можливості чути різні думки щодо певних питань.

Як видно із рішення Європейського суду у справі «Алєксєєв проти Росії», визначаючи критерії «демократичного суспільства», Суд приділяє особливу увагу плюралізму і толерантності. І хоча у цьому контексті інтереси окремих осіб повинні узгоджуватись з інтересами певної групи, демократія не означає, що інтереси більшості завжди переважають: має бути досягнутий баланс, який би забезпечував належний та справедливий захист інтересів меншості та унеможливлював будь-яке зловживання переважаючою позицією. Раніше, у рішенні в справі «Інформацьйонсферайн Лентіа та інші проти Австрії», Суд вказав, що держава є єдиним гарантом принципу плюралізму. Справжня та ефективна повага до свободи зібрань не може бути зведена лише до обов'язку держави не втручатись; така негативна концепція не відповідала б ні цілям статті 11, ні Конвенції загалом. Тому, наголошує Європейський суд, повинні виконуватись позитивні зобов'язання держави, аби забезпечити ефективне використання цих свобод.

«Правий сектор» - не проти

Після нападу на «Марш рівності» у Києві, в якому звинуватили «Правий сектор», той вирішив від цієї теми ізолюватися. Лідер Одеського обласного відділення "Правого сектору" Сергій Стерненко на своїй сторінці у соцмережі Facebook написав, що його побратими не збираються бити учасників ЛГБТ-ходи в Одесі. І аби точно перевести стрілки, заявив, що «Марш рівності» розганятимуть: «військові-фронтовики, ультраси та звичайні громадян, які аж ніяк не закриють на це очі».

ВО «Свобода», яка давно забула не тільки про ЛҐБТ, а про діяльність, вирішила скористатися моментом та нагадати про себе в досить дивний спосіб: взявши відповідальність за напад, який відбудеться 15 серпня, на себе.

Варто зауважити, що громадські активісти виступила за "Марш рівності" в Одесі, так Аліса Пивоварчук зявила, що "підтримує марш, бо у боротьбі, точкою відліку у якій є Майдан, боротьба за права людини є червоною лінією. Ми тим і хочемо відрізнятись від Росії, що будуємо у суспільстві не стіни, а мости і дороги, виходячи на наступній цивілізаційний рівень, де суспільство щасливих людей - це суспільство різних індивідуальностей, чия свобода обмежена лише законом, який дозволяє людині все, що не порушує свободи інших людей.

Були і ті, які Павло Паламарчук закликали одеситів прийти на "Марш рівності": "Всім одеситам, хто прочитав в житті більше 3 книжок, особливо ті хто з дітьми, беріть дружин, дівчат, сім'ї і йдіть помахати кульками. Якщо буде 500-700 одеситів, у провокаторів нічого не вийде. Якщо мова дійсно про права людей, і про захист їх честі та гідності - ми не маємо морального права вчинити інакше. Я особисто, як християнин, вважаю людські відносини, не любов, а саме статеві контакти в середовищі ЛҐБТ гріхом. Рівнозначним гріху нерозбірливості у особистому житті поза шлюбу, до речі, вони рівнозначно грішні (і така ж думка навіть у священиків РПЦ, про більш толерантні конфесії промовчу) Бо Бог є Любов".

Маршу нема, а напад є

15 серпня приміщення в якому проходили заходи, було атаковане невідомими радикалами. Близько 15 людей, викрикуючи погрози і патріотичні гасла, увірвалися в приміщення і кинули кілька петард. При спробі втекти були затримані співробітниками правоохоронних органів, які весь цей час чергували навпроти. Відповідальність за напад взяла на себе ВО «Свобода».

Організатори заявили, що «Організаційний комітет впевнений, що напад на центр для ЛҐБТ-спільноти було ініційовано маргінально-екстремістським угрупуванням. Ми не розглядаємо це як акт агресії з боку правонаціональних, інших патріотичних і релігійних об'єднань. Цей інцидент був продиктований сліпою ненавистю і ворожнечею. Сьогоднішня соціально-політична ситуація в місті призвела до гострої реакції на обговорення теми прав людини в контексті прав сексуальних меншин».

"Істерика навколо ЛҐБТ-маршу була інспірована правоохоронцями і владою міста та області, підхоплена ЗМІ та радикалами. А от флешмоби, проведений "активістами свідчить, що одесити переважно толерантні люди", - прокоментувала, одеська громадська активістка Аліса Пивоварчук.

Організатори висловили сподівання на «неупереджене розслідування і адекватне покарання», які повинні стати «сигналом для всіх маргінальних груп про караності подібних дій». Цей напад став історичним, оскільки, під час нападу були затримані всі учасники атаки.

Активісти не полиши бажання пройти вулицями міста та провели одиночні пікети і флешмоби.


Gay Pride interdite à Odessa en Ukraine: des... 20Minutes

Попри те, що маршу не було, в місці відбулися поодинокі пікети на Приморському бульварі перед облрадою та флешмоб на Тещиному мосту.

16 серпня вранці ЛҐБТ-активісти провели два флешмобу: кілька людей запустили в повітря райдужний прапор на повітряних кульках, ще 11 людей зняли соціальний ролик про права людини.

Один із активістів, Ігор Захарченко написав у соціальні мережі Facebook, про реакцію власної матері. Він написав, що матір звинуватила його у її «ганьбі» та додав, що досить важко пояснити рідним, чому ти виходиш на акції та флешмоби, попри те, що таких проблем немає коли спілкуєшся з чужими людьми.

Захід «розчарований» та «занепокоєний»

Посольство США в Україні оприлюднило заяву тимчасового повіреного у справах США в Україні Брюса Донаг’ю.

«Для уряду немає важливішого завдання, ніж захист фундаментальних свобод і прав людини для свого народу. Саме тому ми шкодуємо про те, що минулими вихідними в Одесі ЛҐБТ-активістам було відмовлено у праві на вільне зібрання, їх залякували, у них кидали димові шашки за те, що вони виступали за розширення громадянських прав і рівний законодавчий захист», – зазначив Донагʼю.

У посольстві наголосили, що «Одеса як живе перехрестя багатьох культур і космополітичний центр має надзвичайний потенціал, але вона має забезпечити, щоб права малозахищених груп не ігнорувалися і не забувалися і щоб усі люди мали право на життя, вільне від насильства і дискримінації».

Він послався на Президента США: «Як сказав Президент Обама, права ЛҐБТ – це права людини. Сполучені Штати твердо підтримують тих в Україні, хто виступає за рівні права і однаковий законодавчий захист для всіх людей, включаючи лесбійок, гомосексуалів, бісексуалів та трансгендерних осіб».

Згодом, заступник Посла ЄС в Україні Томас Фреллесен, прокоментував відміну запланованованого «Маршу рівності» в Одесі та заявив: «Ми розчаровані рішенням місцевої влади Одеси просити рішення суду про заборону проведення мирної демонстрації на підтримку рівних прав та недискримінації в Одесі. Нам прикро, що громадян позбавляють права на мирні зібрання та те, що вони зазнають переслідувань за висловлення своїх думок та громадянських прав. Місцева поліція та влада зобов'язані ефективно захищати право на свободу мирних зібрань та гарантувати безпеку її учасникам».

В кінці він дав чіткий сигнал українській владі: «Повага до різноманітності та людської гідності – це основні цінності, що лежать в основі відносин між ЄС та Україною. ЄС продовжуватиме працювати з українською владою для забезпечення доступу всіх осіб до повного спектру прав людини».

Підписуйтесь на аккаунт Національного ЛҐБТ-порталу України в ВКонтактеTwitter і Facebook: в одній стрічці - все найцікавіше з ЛҐБТ-життя України та світу.

Підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти