207

Українська Гельсінська спілка у своєму звіті не оминула права ЛҐБТ


Українська Гельсінська спілка з прав людини представила звіт про права людини в Україні. Ми опрацювали його та вибрали звідти інформацію, яка стосується ЛҐБТ.

Українська Гельсінська спілка у своєму звіті не оминула права ЛҐБТ

У своєму звіті правозахисники нагадують про відсутність ознак сексуальної орієнтації та ґендерної ідентичності в законопроекту про Трудовий кодекс, в проекті нової Конституції та про потребу внесення цих ознак у вже прийнятий закон про протидію дискримінації. У звіті також не оминули цьогорічний Марш рівності.

Захист від дискримінації 2015

Так, УГСПЛ  посилаючись на періодичний універсальний огляд ООН, який Україна проходила в 2012 році (2-й цикл), в якому рекордну кількість рекомендацій становили побажання щодо покращення ситуації з запобіганням та протидією дискримінації вразливих груп, таких як ЛҐБТ.

УГЛСП наводить коротку оцінку ситуації від Коаліції з протидії дискримінації: 

1. Рекомендації 97.18 та інші щодо відхилення будь-яких законів, що обмежують свободу слова для ЛҐБТ, не були прийняті державою, однак виконані в 2014 та 2015 роках, коли з розгляду Верховної Ради були зняті законопроекти № 8711, № 10290 та № 1155.

2. Рекомендації 97.25 та інші, що стосуються прийняття законодавства, яке б явно захищало ЛҐБТ від дискримінації, не були виконані; жодного разу до проектів антидискримінаційного закону не було включено ознак «сексуальна орієнтація», «ґендерна ідентичність» Уряд все ж заявляє про готовність включити ознаку «сексуальна орієнтація» до нового Трудового Кодексу, однак наразі в законопроекті, що зареєстрований в парламенті, ця ознака відсутня.

3. Рекомендація 97.26 та інші щодо прийняття антидискримінаційного закону — виконані. Питанням залишається гармонізація системи національного права для ефективної роботи та відповідно — практичне впровадження закону. Адже вважати досягненням лише існування закону на папері не достатньо; крім іншого, закон визначає обов’язки органів державної влади та місцевого самоврядування із запобігання та протидії дискримінації та створює простір для розробки та запровадження позитивних дій, чого бракує за період 2012–2015 років.

4. Рекомендація 97.57 та інші щодо чіткого закріплення ознаки «сексуальна орієнтація» в антидискримінаційному законі не були виконані.

УГСПЛ рекомендує додати відсутні ознаки сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності в 42-гу статтю проекту нової Конституції. В звіті зазначено, що "важливим є не тільки коректне відображення ознак задля уникнення неоднозначного трактування у майбутньому, як от вказування ознаки «інвалідність» замість «обмеженої працездатності», так і додавання нових ознак, як «стан здоров’я», «членство у профспілках», «сексуальна орієнтація», «ґендерна ідентичність» та «громадянство». Такий підхід буде відповідати напрямку розвитку європейського антидискримінаційного права, що повинно слугувати орієнтиром для України".

Правозахисники відзначають, що члени робочої групи, попри велику кількість не прийнятих рекомендацій, "показали широту поглядів, та відійшли від традиційного та консервативного визначення шлюбу як виключно союзу жінки та чоловіка", оскільки такі зміни в подальшій перспективі можуть вирішити проблему невизнання будь-яких одностатевих партнерств в країні та гарантувати рівні права в сфері сімейного життя для ЛҐБТ".

У висновку, організація зазначає, що "головним бар’єром на шляху ефективного практичного впровадження положень Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» залишається небажання уряду припинити приховувати проблему дискримінації та розпочати системну роботи з її попередження" та рекомендує додати ознаки «сексуальна орієнтація» та «ґендерна ідентичність» до експліцитно цитованого переліку ознак в ст. 1 ЗУ «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні»; додати ознаки «сексуальна орієнтація» та «ґендерна ідентичність» до переліку ознак в статті 2 Кодексу законів України про працю.

Марш рівності

УГСПЛ нагадує, що "6 червня 2015 р. у Києві відбувся Марш рівності з приводу важливості захисту прав меншин, якою традиційно вважають ЛҐБТ-спільноту, в якій брали участь представники групи громадського спостереження «ОЗОН», в рамках здійснення моніторингу під час Маршу.

За результатами робочої групи «ОЗОН», було підготовлено звіт «Марш рівності — лакмусовий папір рівня свободи мирних зібрань та толерантності суспільства в Україні». Відповідно до його матеріалів про наміри проводити Марш рівності організаційним комітетом зібрання було повідомлено завчасно за допомогою ЗМІ, нових медіа та на офіційному сайті заходу, учасники проходили попередню реєстрацію на згаданому сайті.

"На територію проведення зібрання не допускались незареєстровані учасники. Учасники Маршу рівності пройшли організованою колоною всю відмежовану територію Оболонської набережної, загалом були присутні близько 250 людей. Під час маршу на учасників зібрання було здійснено напади агресивно налаштованими людьми. За офіційною інформацією ГУМВС України в м. Києві в результаті нападів за медичною допомогою до лікарів звернулося 9 працівників міліції, постраждалих під час сутички на Марші рівності. За підозрою в скоєнні хуліганських дій під час Маршу рівності міліція затримала біля 30 осіб", - йдеться у звіті.

В ньому відзначено, що "міліція здійснювала охорону зібрання, виконуючи свій позитивний обов’язок забезпечувати свободу мирних зібрань, проте наявні й ряд зауважень, зокрема не забезпечення супроводу учасників Маршу рівності до безпечних територій, громадського транспорту після закінчення мирного зібрання, що зробило можливим ряд нападів на учасників зібрання зі сторони агресивно налаштованих груп людей".

Правозахисники нагадують, що Amnesty International відзначила з цього приводу, що незважаючи напівтори тисячі міліціонерів, до такого результату частково призвела недостатня координованість дій органів міліції, адже про відношення до проведення Маршу рівності з боку деяких груп людей відомо з досвіду минулих років.

Повний звіт звіт про права людини в Україні від УГСП за перше півріччя 2015 року.

Підготував Левчук Тимур

Підписуйтесь на аккаунт Національного ЛҐБТ-порталу України в ВКонтактеTwitter і Facebook: в одній стрічці - все найцікавіше з ЛҐБТ-життя України та світу.

Підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти