814

“Маматерапія”: Хто і як допомагає батькам ЛҐБТ-дітей?


Основною метою організації "ТЕРГО" є об'єднання батьків, родичів, близьких і друзів, які піклуються про життя і долі їхніх ЛҐБТ-дітей або друзів в Україні.

“Маматерапія”: Хто і як допомагає батькам ЛҐБТ-дітей?

 В 2014 році було зафіксовано 54 випадки порушення прав людини на підставі сексуальної орієнтації та ґендерної ідентичності жертви, а також було скоєно 11 нападів на ґей-клуби у різних містах України. В 2015 році ця тенденція не покращилася. 

Однак негативне, а іноді і жорстоке ставлення суспільства до ЛҐБТ-громадян не зрівняється з несприйнятям ЛҐБТ-людини власною родиною. Сльози матері, крики батька, відхрещення від власної дитини та повне юридичне безправ’я. Це реальність, з котрою стикаються тисячі хлопців та дівчат. Саме для того, щоб гармонізувати відносини між батьками та їх ЛҐБТ-дітьми і просувати рівність для ЛҐБТ-громадян у всіх сферах суспільства шляхом просвіти, психологічної допомоги та адвокації прав у 2013 році була створена Ініціатива для батьків ЛҐБТ-дітей “ТЕРГО”. 

Основною метою організації є об'єднання батьків, родичів, близьких і друзів, які піклуються про життя і долі їхніх ЛҐБТ-дітей або друзів в Україні. 

Відносини з батьками - це одне з найбільших актуальних і складних питань для ЛҐБТ, адже у більшості випадків, батьки ще перебувають у полоністереотипів через те, що тривалий час прожили у доволі консервативному суспільстві, яке заперечувало просто секс, вже не кажучи про ґеїв, лесбійок чи трансґендерів, яких радянська ідеологія демонізувала і продовжує демонізувати, не дивлячись на розпад СРСР. 

“На зустрічах з батьками ми всі дуже багато дізнаємося про життя наших ЛҐБТ-дітей. Так, ми відрізняємося і про це добре б знати кожному з батьків, у кого такі діти. Крім цього, наші зустрічі значно сприяють особистісному зростанню. Наші психологи, а з ними нам дуже пощастило, допомагають нашому самопізнанню”, - каже голова правління “ТЕРГО” Олена Глоба. 

За її словами, організація домогає батькам повернути своїх дітей. 

“Ми намагаємося донести інформацію до батьків про нормальність їх дітей. Розуміючи своїх дітей, батьки можуть щиро їх підтримати. Підтримка батьків - дуже важлива дітям. Якщо хочете, без розуміння і любові батьків, людині дуже важко стати успішним. А якщо ще врахувати, що наше суспільство буває дуже нетолерантним, то батьки повинні стати справжнім тилом і щитом своїм ЛҐБТ-дітям. Але зробити це часом буває не просто, тому що об'єктивної інформації про гомосексуальність в нашій країні не багато і то треба пошукати. Я думаю, наша організація серед небагатьох, які дійсно можуть цю інформацію надати”, - розповідає пані Олена. 

Рівні права та адвокація - це те, за що борються активісти організації.

“Досягаємо цієї мети всіма доступними нам методами - це і особисті бесіди у своєму оточені і участі в живій бібліотеці і просто підтримка тих хлопців і дівчат, які не можуть відкритися вдома або не знаходять розуміння і тепла. Просто як сміються наші хлопці - "маматерапія”, - каже одна із співзасновниць руху Ганна Медко. 

З часом, в організаціїї бажають збільшити ряди однодумців, перетворивши ініціативу у велику організацію, яка слугуватиме людям.

“Нам дуже б хотілося змінити суспільство, певну культуру відносин, яка складалася століттями, а тепер людство увійшло на високий щабель розвитку і, напевно, принцип "з'їж несхожого на себе" безнадійно застарів. Це в широкому розумінні нашої мети. Для початку, ми поставили більш реальну і прагматичну мету: постаратися зібрати батьків ЛҐБТ-громадян в одну велику організацію, тоді стає зрозуміло, що в нашій країні є ЛҐБТ і необхідно забезпечити цих людей життєво важливими правами”, - каже Олена Глоба. 

У межах своєї боротьбі у співпраці з організацією “ТЕРГО” та ВБО “Точка опори” письменниця Анастасія Живкова та фотограф Олексій Салманов створили фотовиставку “Наші рідні”, яка зачіпає надважливу тему: стосунки ЛҐБТ з рідними.  У ній представлені історії батьків чи рідних, які пройшли шлях прийняття своїх дітей ЛҐБТ, який завжди починався з шоку і у підсумку перетворювався у порозуміння інакшості дитини. 

“Нам хочеться, щоб наші співгромадяни знали і розуміли, що наші ЛҐБТ-діти виросли в хороших, люблячих родинах і вони є гідними громадянами своєї країни", - сказала голова правління батьківської організації "ТЕРГО" Олена Глоба під час відкриття виставки. 

Авторка виставки Анастасія Живкова розповідає, що має надію на те, що нас чекає утопічне майбутнє в плані прав людини. 

“Мене батьки з дитинства навчали, що наша природа досконала, а суспільство - не дуже. Я в захопленні від тих героїнь і героїв, які наближують недосконалість нашого суспільства до досконалості нашої природи. Мої рідні - це, в першу чергу, любов, краса і різноманітність, а також гумор та сарказм і, звичайно, сльози та втома. Але у сухому підсумку - це надія. Надія на те, що утопія настане”, - каже вона. 

Живкова в коментарі “Радіо Свобода” зізнається, що спочатку було важко переконати героїв говорити про сприйняття своїх дітей. В Україні ЛҐБТ або засуджують, або сприймають так, наче їх не існує.

"Та матері, брати, інші близькі знайшли в собі силу говорити. І моєї сміливості в тім не було. Моя роль – лиш як правдиво передати емоції...", – каже Анастасія.

Довідка. Виставка «Наші рідні», організована громадськими організаціями «TЕРГО», «Точка опори», а також Open Foundation та GIZ Ukraine за підтримки «Американського дому»,  відкрита до 9 жовтня в «Американському Домі» (America House Kyiv) за адресою: Київ, вул. Пимоненка, 6. Її, при наявності посвідчення особи, може відвідати будь-хто щоденно, крім неділі та понеділка. 

Підготував Олексій Сімончук

Підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти