279

“У Криму такі люди не потрібні”: як живуть ЛҐБТ на анексованому півострові


“У Криму такі люди не потрібні”: як живуть ЛҐБТ на анексованому півострові

Два роки тому президент Російської Федерації Володимир Путін підписує закон про “заборону пропаганди гомосексуалізму”. У той же час, ЛҐБТ-спільнота АР Крим на вулицях Сімферополя протестує проти прийняття аналогічного закону Верховною Радою України. В Україні цей закон так і не був прийнятим, але кримчанам зараз від цього не легше. Адже через анексію півострова і приєднання Криму до РФ, там почало діяти російське законодавство. 

Публічно висловити свою думку, ЛҐБТ-громадянам у Криму вже неможливо. Відразу ж після анексії, “голова” республіки Сергій Аксьонов гарантував, що жодних ЛҐБТ-заходів у Криму ніколи не буде. 

"У Криму такі люди ( ЛҐБТ - Ред.) не вітаються, вони не потрібні, і публічні заходи вони ніколи проводити не будуть. Я це гарантую", - пообіцяв Аксьонов і пригрозив силовим відпором будь-яким ЛҐБТ-ініціативам:

 
 

"Хто хоче підтримати мужиків - міліція і “самооборона” дуже швидко зреагують - протягом трьох хвилин, швидко прояснять напрямок і орієнтацію, яку потрібно тримати".

"При Україні відчувалося більше свободи"

Вже півтора роки кримчани живуть за новими законами, які у сфері прав людини набагато жорсткіші за українські. Чи не найбільше через нові порядки та законодавство страждають представники ЛҐБТ-спільноти. 

“Ґеїв дуже багато, але основна маса веде прихований спосіб життя, тому що якщо дізнаються - не зрозуміють, засудять, будуть проблеми. Я спілкуюся з ґеями, дружу з ними, але ніяких активних акцій у нас не проводиться, думаю, це ясно і не треба пояснювати чому”, - розповідає Дмитро, який мешкає у Сімферополі. 

Коли Крим контролювався українською владою, за словами хлопця, життя було більш вільнішим, ніж зараз.

“Відчувалося більше свободи в цьому плані і ще існував центр, який фінансувався Голландією та надавав часто важливу психологічну допомогу ґеям і поширював засоби контрацепції, причому безкоштовно. Нічого цього зараз немає і знайомства ґеїв перемістилися в основному в інтернет”, - каже він. 

 
Фото: Главком
 

У той же час, Євген (мешканець Севастополя) каже, що у нього немає жодних проблем з життям у навколишньому світі. 

“Про Крим сенсу говорити немає. Ґеі - такі ж “ватники”, як і вишиватники”. З тим же відсотком. Хто хотів і міг - поїхав, хто не хотів або не міг- залишилися. Це не ІДІЛ, це звичайна РФ. З будинків ґеїв не скидають. Скрізь повно ґеїв, просто вони менше відкриті”, - розповідає хлопець. 

"Росія - це країна, в якій у тебе немає права на свою думку, а якщо вона є - ти ворог"

Поки кримські ЛҐБТ звикають до життя у підпіллі, окупаційна влада Криму не перестає робити гомофобні заяви і показувати, що гомосексулам не місце на півострові. 

Так, спочатку до висловлювань Аксьонова приєдналась членкіня Ради Федерації РФ від Криму Ольга Ковітіді і назвала одностатеві союзи "протиприродними", а її колега Сергій Цеков заявив, що країни Заходу порушують права людини, "нав'язуючи" своїм громадянам "моду на одностатеві шлюби". До цього списку приєдналася і одіозна кримська прокурорка Наталя Поклонська, яка радіє введенню західних санкцій: 

"Я хочу подякувати Заходу за санкції, - сказала Поклонська в інтерв'ю "Комсомольскій Правді". “Тому що це гарна оцінка моєї роботи на благо Росії. Адже бояться Росію! Та, слава Богу, що ці санкції є. У них там і шлюби одностатеві, аморальність суцільна, розкладання абсолютно всього", - заявила вона. 

У той же час, не усі відкриті ґеї змогли продовжувати жити на півострові після його анексії.  Як розповідає Андрій, мешканець Сімферополя, він не зміг продовжувати жити при новій "владі" і був змушений покинути Крим, бо людям там забороняли мати власну думку. 

"Соціально активні кримчани, час від часу зникали або сідали в тюрму. Треба розуміти, що Росія - це країна, в якій у тебе немає права на свою думку, а якщо вона є - ти ворог. Я зміг прожити після анексії лише чотири місяці і за цей час декілька разів на мене з друзями нападали і били, тому що знали, що ми ґеї, хоч ми намагалися це не демонструвати. Так далі не могло продовжуватися", - каже хлопець. 

"Крим - це острівець СРСР"

Однак, частина ЛҐБТ-спільноти просто вирішила піти у “тінь” і тихенько жити своїм життям. У той же час, вони не бачать суттєвих змін. 

“Загалом-то все як було, так і є, якщо не кричати на кожному кроці, що ти спиш з хлопцями, то всі ставляться лояльно. У мене, наприклад, про мою орієнтацію знають багато друзі і знайомі з різних сфер діяльності і ніхто негативно не озивається, хоча багато хто не розуміє”, - розповідає Кирило з Сімферополя. 

Він також додає, що вечірки і різноманітні ЛҐБТ-заходи припинилися ще, коли Крим був під контролем української влади, бо “вони нікому не були потрібні”.

“Вони припинилися ще при Україні за не потрібністю, дуже мало людей приходило. Особисто я на них майже не ходив, це не мій формат”, - каже хлопець. 

Павло живе у Ялті і каже, що в Криму дуже багато ґеїв, але вони усі ведуть прихований образ життя,  “бо якщо люди дізнаються - не зрозуміють, засудять, будуть проблеми”. 

За його словами, багато ЛҐБТ погано ставляться до Росії через гомофобні закони, однак головне - це реакція людей. 

 
Фото: Подробности
 

“Основна маса людей різко негативно оцінює ґеїв, зберігаючи про них, в основному, помилкове і стереотипне мислення. Це все від браку інформації, але й отримати її їм ніде. Пропагується, в основному, "здорова і традиційна сім'я", і я не можу дорікати в цьому державі, однією з головних проблем якого є зменшення населення”, - каже Павло і додає, що Крим - це “маленький островок СРСР і тому тут такі люди”. 

“Стан речей ніяк не змінився, що при Україні, що зараз. Крим взагалі ніколи не був ні Україною, ні Росією, це - острівець СРСР, з усіма витікаючими наслідками”, - підсумував він. 

Гомофобні закони Російської Федерації та негативне ставлення суспільства до ЛҐБТ, змусили активних членів спільноти залишити півострів, усі останні - спокійно живуть, зачинившись у своєму світі, боячись сказати суспільству, ким вони насправді є. 

 
Підготував Олексій Сімончук 
 

Підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти