178

Як у Празі активістів навчали домовлятися з владою щодо ЛГБТ-спільнот


Коли в Чехії тривають дебати про надання права всиновлювати дитину гомосексуальним парам, в Україні лиш недавно заборонили дискримінацію на роботі за ознаками сексуальної орієнтації та ґендерної ідентичності (СОГІ).

Як у Празі активістів навчали домовлятися з владою щодо ЛГБТ-спільнот

 Прийнявши 12 листопада антидискримінаційну поправку до Кодексу законів про працю, Верховна Рада чи не вперше на законодавчому рівні визнала існування ЛГБТ-спільноти (лесбійки, геї, бісексуали і трансґендери).

Не все так райдужно було свого часу і в Чехії. Так, щоб мати закон про реєстроване партнерство, чеським ЛГБТ-активістам довелося п'ять разів зазнавати поразки - саме стільки законопроект провалювався на голосуванні в парламенті. Аж поки у 2006 році його таки не прийняли...

Як відстоювати свої права ЛГБТ-активістам, як знаходити спільну мову з владою, як реагувати на дискримінацію - про це та багато іншого дізнавалися українські громадські активісти під час стажування в Празі. Серед учасників була і наша журналістка, головна редакторка сайту Ірина Виртосу.

Програма "Зміцнення співпраці між організаціями сексуальних меншин та покращення їх діалогу з представниками влади" містила різні питання: історія ЛГБТ-руху в Чехії, зміна думки громадськості за допомогою фестивалю фільмів про сексуальні меншини "Між поверхами" (Mezipatra), як уряд реагує на потреби ЛГБТ-спільноти, секрети успіху Празького Прайду (Prague Pride), соціальні та психологічні потреби людей з ВІЛ тощо.

Кожен з дев'яти українських учасників - громадських активістів, представників влади, журналістів - міг відшукати корисну для себе інформацію.

"Участь у цій програмі надихнула мене приділити більше уваги інформаційній роботі з молоддю від 10-12 років задля зниження рівня гомофобії як оточення, так і самих сексуальних меншин. Після повернення з Праги планую організувати тренінг для шкільних психологів з питань консультування ЛГБТ. На жаль, в Україні психологи поки що не мають відповідних знань та не можуть надавати учням школи якісні послуги", - прокоментував заступник директора Запорізького благодійного фонду "Гендер Зед" Олександр Витвіцький.

Українським колегам слід взяти на озброєння інструменти лобіювання й впливати на владу не тільки акціями протесту. Це відзначила голова правління Вінницької громадської організації "Інформаційно-просвітницький центр "Вісь", експертка Коаліції з протидії дискримінації Світлана Дубина.

"Я людина прямого активізму. Але тут, у Празі, переконалася, що існують історії успіху домовленостей або лобіювання. Мене дуже вразила професійність і ретельність чеських активістів у підготовці й просуванні антидискримінаційного законодавства", - зазначає Світлана Дубина.

Учасницю програми також вразила зустріч із співзасновником Руху за рівність геїв Іржи Громадою. "Іржи сказав: "Ми своє зробили. І ми можемо піти. А далі - боротьба молодих". От ця солідарна комунікація між поколіннями активістів неймовірна, це те, чого нам так бракує", - вважає експертка.

Діяльність чеських колег із роботою українського Офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини порівнював під час стажування Сергій Пономарьов, заступник начальника Управління з питань дотримання прав дитини, недискримінації та ґендерної рівності Секретаріату Уповноваженого.

"Найперше, мені було цікаво дізнатися, що місцевий омбудсман чимало уваги приділяє дослідженням з питань дискримінації. Це та практика, яку варто було б запровадити у нас. Водночас я відзначив, що ми не обмежуємося моніторингом порушень прав людини, і часто виступаємо лоббі антидискримінаційних законів", - зазначив Пономарьов.

Перебування громадських активістів у Празі збіглося з історичними подіями в Україні - прийняттям десяти законопроектів у рамках виконання Плану дій щодо лібералізації Європейським Союзом візового режиму в Україні. Тож під час зустрічі з чеськими колегами учасники програми оперативно інформували про гарячі події в Україні.

Так, у день, коли прийняли поправку до Кодексу законів про працю, учасники були в гостях в організаторок Prague Pride. Зокрема, віце-президентка Катержина Сапарова (Katerina Saparova) та піар-менеджерка Богдана Рамбовськова (Bohdana Rambovskova) розповіли майже авантюрну історію, як вони до Празького Прайду запросили Кончіту Вурст.

"Це надзвичайно важливо, коли такі заходи підтримують знаменитості. Їм довіряють, а це, у свою чергу, допомагає руйнувати стереотипи щодо сексуальних меншин. Так, у Києві Марш рівності 2015 року публічно підтримали депутати Сергій Лещенко та Світлана Заліщук, письменниця Лариса Денисенко, громадська активістка Ірина Славінська та інші. На черзі пані Вурст?", - ділилася враженнями віце-президентка громадської організації "Харківське жіноче об'єднання "Сфера" Анна Шаригіна.

Джерело: Центр інфомації про права людини

Підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти