1710

Злочини на ґрунті ненависті - виправдання для порушення закону


Злочини на ґрунті ненависті - виправдання для порушення закону

Підпал кінотеатру “Жовтень”, вбивства гомосексуалів, напади на Марші Рівності - це все злочини на ґрунті ненависті, які в Україні не розслідуються належним чином, а винні не отримують справедливого покарання. Більш детально про цю тему - у матеріалі “Національного ЛГБТ-порталу“.

Що таке злочин на ґрунті ненависті? 

Якщо говорити мовою термінології, то злочин на ґрунті ненависті - це класифікація особливого роду злочину проти особистості, який викликаний під тиском ненависті до представників іншої раси, національності, статі, віросповідання, сексуальної орієнтації, ґендерної ідентичності тощо. 

Історія подібних злочинів дуже давня. Достатньо лише згадати численні релігійні війни, хрестові походи, міжнаціональні та міжетнічні конфлікти, погроми і переслідування на ґрунті антисемітизму. У кінці ХХ століття ці злочини отримали більш гостру соціальну увагу. У першу чергу, це пов’язано із розвитком цивілізації та лібералізації суспільств, людям стало болісно сприймати такі злочини.

Те, що було допустимим раніше - зараз вже не сприймається більшістю світу. Це еволюційний процес. 

Злочини на ґрунті ненависті завдають шкоди як особистим свободам, так і громадській безпеці. Вони ставлять під загрозу принцип верховенства закону, якщо залишаються не покараними. Адже таким чином посилюється сигнал, що можна лишити частину соціуму громадянських прав і свобод. Через це посилюється відчуття страху, який виходить далеко за межі однієї групи, а це, у свою чергу, може народити нові масштабні конфлікти.  

Слід розуміти, що відсутність ретельного розслідування злочинів на ґрунті ненависті і відмова від переслідування винних може стати сигналом про те, що зловмисникам ніщо не заважає продовжувати їхню злочинну діяльність. Це може надихнути інших на вчинення аналогічних злочинів. Безкарність винних у злочинах на ґрунті ненависті сприяє зростанню насилля. Також через відсутність захисту від насильства на ґрунті ненависті падає довіра меншин до правоохоронних і державних органів, і посилюється маргіналізація цих меншин. 

Світовий досвід

Поняття “злочин на ґрунті ненависті” присутнє у законодавстві деяких штатів США, а також у країнах Європейського Союзу. Воно передбачує посилення покарання для винних осіб. Наприклад, збільшення строку ув’язнення. 

Статистика злочинів на ґрунті ненависті (США, 2013)

У загальній декларації прав людини закладені основи принципів рівноправності та недискримінації: це перший міжнародний документ, в якому зазначено, що кожна людина повинна володіти всіма правами і свободами, проголошеними цією Декларацією, незалежно від раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних переконань, національного чи соціального походження, сексуальної та ґендерної ідентичності.

В ООН була створена система захисту прав людини, яка не вимагає від держав прийняття спеціальних законів проти злочинів на ґрунті ненависті. У той же час, зростає розуміння того, що держава зобов’язана розслідувати злочини на ґрунті ненависті, а також переслідувати і карати винних у цих злочинах. Оскільки держави надають ООН регулярні доповіді про дотримання прав, закріплених у договорах, то злочини на ґрунті ненависті все одно будуть детально вивчені.

У 2003 році ОБСЄ вперше офіційно використала термін «злочин на ґрунті ненависті».

Рада міністрів неодноразово заявляла, що такі злочини не тільки зачіпають окремих осіб, але і можуть призводити до широкомасштабних конфліктів і насилля. Усі 57 держав-учасниць ОБСЄ погодилися дотримуватися відповідних зобов'язань, розроблених і затверджених на основі консенсусу і несуть політично обов’язковий характер. Україна входить до складу країн ОБСЄ. 

Що в Україні?

У жовтні правозахисники ЛҐБТ- центру "Наш світ" заявили, що за вісім місяців вони зафіксували 34 випадки інцидентів і злочинів на ґрунті гомофобії, 16 з них із застосуванням фізичного насилля. 

За даними центру, найбільше число випадків сталося у Києві - 11, у Дніпропетровську - 5, Одесі - 4 та в Житомирі 3. Крім того, по 2 злочини було зафіксовано в Запоріжжі, Івано-Франківську, Харкові та Чернівцях і по 1 злочину в Чернігівській, Полтавській областях та у Луганську.

Адвокат Олександр Ружицький каже, що нормативна база, яка існує, не відповідає тим потребам, які сьогодні виникають.

"На сьогоднішній день, законодавство України не включає норми, яка б захищала таку соціальну групу як сексуальні меншини від актів насильства і актів ненависті.  Це призводить до того, що всі злочини, скоєні проти цієї соціальної групи, не розслідуються з такою ж ефективністю і такою ж сильною експертизою, як це має бути і як це відбувається в Європі ", - розповів він.

Найбільш резонансними злочинами на ґрунті ненависті у цьому році були - вбивство ґея у Харкові і підпал кінотеатру “Жовтень” під час показу фільму на ЛГБТ-тематику. 

Вони яскраво продемонстрували тенденцію українського законодавства враховувати гомофобію, як своєрідне виправдання злочину. 

Так, винний у вбивстві ґея у Харкові отримав мінімальне покарання - 8 років позбавлення волі за двадцять ударів ножем у тіло жертви. У справі по підпалу кінотеатру суд також виніс мінімальний вирок. Одного з підсудних засуджено до трьох років позбавлення волі з випробувальним терміном два роки. Другого підсудного, обвинуваченого в хуліганстві, засуджено до двох років в'язниці з випробувальним терміном у два роки.

 

Як вирішити цю проблему? 

ВБО "ТОЧКА ОПОРИ" висунула пропозицію до МВС України по створенню окремого підрозділу в структурі Національної поліції, який буде розслідувати злочини на ґрунті ненависті до меншин та різних вразливих груп (ромів, ЛГБТ-спільноти, іноземців, людей з темним кольором шкіри та інші), напади на різні групи, в тому числі, за ознаками сексуальної орієнтації, віросповідання, антисемітські заклики та інше. Адже чвсі злочини на ґрунті ненависті в Україні кваліфікуються та розслідуються як хуліганство. 

Однак у МВС не квапляться створювати окремий підрозділ.

“В слідчих підрозділах визначено працівників, які здійснюють контроль за досудовим розслідуванням у кримінальних провадженнях щодо правопорушень, учинених на ґрунті расової, національної чи релігійної нетерпимості, а також моніторинг Єдиного реєстру досудових розслідувань у частині зазначеної категорії злочинів”, - сказано у міністерській відповіді. 

Також там додали, що триває реформування органів внутрішніх справ, тому питання створення окремого підрозділу в структурі Національної поліції, який буде здійснювати запобігання злочинам, що вчиняються на ґрунті ненависті, і розслідування таких злочинів може розглядатися лише після формування структури поліції, яку затверджуватиме керівник поліції. 

Радикали напали на Марш Рівності у Києві

 

Однак нещодавно начальник Головного слідчого управління МВС заявив, що насилля через сексуальну орієнтацію та ґендерну ідентичність, потрібно включити в перелік обтяжуючих обставин.

Наразі, в Україні склалася ситуація, коли злочини на ґрунті ненависті або ігноруються, або вважаються своєрідним виправданням у скоєні злочину, відповідно, злочинці отримують мінімальне покарання і почувають себе безкарними. Такий стан справ дивний для країни, яка обрала шлях до Європейського Союзу і декларує дотримання прав та свобод людини. 

Підготував Олексій Сімончук

 

 

Підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти