103333

Гомо чи гетеро: як дізнатись, хто я?


Визначитись з сексуальною орієнтацією не так вже й легко. На жаль, не існує такого тексту, який би зробив це за вас. Аби знайти відповідь на питання, хто ви, доведеться проаналізувати свої почуття, згадати своїх партнерів та прислухатись до інтуїції. Проте ми зібрали для вас кілька порад, які, можливо, допоможуть визначитись зі своєю сексуальністю. «Невеличке уточнення»: терміном «гей» в цьому матеріалі позначені всі форми гомосексуальності та бісексуальності.

Гомо чи гетеро: як дізнатись, хто я?

Частина 1. В яких випадках не обов’язково вважати себе геєм чи лесбійкою?

Сексуальні фантазії про людину однієї з нами статі нічого не говорять про нашу орієнтацію. Гетеросексуали теж іноді фантазують на тему одностатевого сексу. Жінка може уявляти себе в ліжку з іншою жінкою, а чоловік думати про поцілунки з іншим чоловіком. Ми не завжди відповідальні за мрії та думки, які виникають у нас в голові, і не завжди прагнемо втілювати їх у життя.

З іншого боку, якщо ви фантазуєте переважно про людей вашої статі та робите це доволі часто, є привід задуматися. Рекомендуємо вам знайти спосіб та поекспериментувати з представниками і вашої статі, і протилежної. Проте пам’ятайте: абсолютно необов’язково, експериментувати, аби зрозуміти, хто ви.

Сексуальний досвід з людиною однієї статі не означає, що ви гей. Викуривши одну сигарету, ми не стаємо курцями. Так, є й протилежна думка, проте вона має мало спільного з реальністю. Курцями, геями чи натуралами нас робить певний стиль життя і певна поведінка, а не одноразовий досвід.

Ви можете бути лише в процесі розуміння своєї ідентичності. Багато геїв мали в своєму житті гетеросексуальні зв’язки, деякі навіть цілком вдалі. Гетеросексуали також експериментують з представниками своєї статі через цікавість. Одна ніч ще нічого не каже про вашу орієнтацію.

Майте також на увазі, що визначившись зі своєю сексуальністю, ви не перемикнете тумблер у себе в голові та не почнете автоматично відчувати себе по-іншому. Ніхто не гарантує, що з часом ви не зміните свою думку.

Сексуальність – це потік, який тече вільно. Наприклад, багато трансгендерів спочатку ідентифікували себе як геїв, і лише згодом зрозуміли про себе більше.

Якщо у вас був сексуальний досвід з кимось вашої статі, і він не був задовільний, можливо, це був просто неправильний партнер. Намагайтеся не робити узагальнюючих висновків про свою орієнтацію. Ви можете знати напевно лише те, що людина, з якою ви були, вам не підходить.

Якщо вас приваблюють транссексуали чи трансгендери, це не означає, що ви гей. Проте спочатку треба зрозуміти, хто такі трансгендери і що означає бути ними.

Багато з нас чули та навіть спілкувались з транс-жінками (визначеними при народженні як чоловіки). Транс-жінки такі ж самі жінки, як і будь-які інші. Якщо ви чоловік, і вам подобається транс-жінка, ви не гей! Насправді ви можете навіть і не здогадуватись, що зустріли транс-жінку. Часто трансгендери роблять «перехід»: це означає, що вони будуть виглядати так саме, як і цис-гендери (люди, у яких гендер співпадає з приписаною при народженні статтю).

З іншого боку, якщо вас приваблюють жінки, у яких є чоловічі геніталії, це може щось говорити про вашу сексуальність. Проте навіть це не обов’язково означає, що ви гей чи бісексуал. Ви можете бути полісексуалом чи пансенкуалом. Зробіть власне дослідження! Існують сотні сексуальностей та гендерних ідентичностей. Вивчайте себе і свої відчуття в кожній конкретній ситуації.

Якщо ви чоловік, який любить перевдягатись у жіночій одяг, це може бути просто фетіш. Або ви – трансгендер. Зазвичай все залежить від того, як це впливає на ваше життя в цілому.

Пам’ятайте про різницю між маскулінними/фемінними рисами та суто гендерними рисами. Гендер – дуже складне поняття. Якщо вам подобаються більш мужні жінки чи жіночніші чоловіки, це може нічого не говорити про сексуальну орієнтацію. Насправді є багато рис, що традиційно чи біологічно асоціюються з одним гендером, проте зараз вважаються привабливими і для іншого. Наприклад, яскраво виражене підборіддя у жінок або довге волосся у чоловіків.

Якщо ви були чи є у гетеросексуальних стосунках з кимось, хто відкрив свою трансгендерність і вирішив зробити перехід, це не свідчить про вашу гомосексуальність. Втім, якщо ви залишитесь з вашим партнером після переходу, можливо, вам варто ідентифікувати себе як біромантика. Романтичні почуття і сексуальний потяг – це різні речі: ви можете продовжувати любити вашого партнера і не міняти свою орієнтацію. Проте можливо, вам буде важко залишатися в романтичних стосунках з кимось, хто робить перехід, особливо якщо ви не хочете ніяких змін.

Вам не подобається протилежна стать? Це не значить, що вам подобається ваша стать. Ви можете бути асексуалом – людиною, яка взагалі не відчуває сексуальний потяг до будь-кого і не має інтересу до сексу. На романтичні стосунки це не впливає: ви можете ходити на побачення та відчувати прихильність до когось.

Частина 2. Як визначити, що я гей?

 Розбираємося у термінах. Є кілька версій, що саме робить людину гомосексуалом. Хтось вважає, що все залежить від того, з ким ти спиш. Інші стверджують, що головне, якому гендеру ти надаєш перевагу в цілому. Є й думка про те, що сексуальність так чи інакше нав’язується соціумом. Незважаючи на те, у що вірите саме ви, варто розібратися з термінами:

Гетеросексуал (натурал) – людина, яку сексуально приваблюють люди протилежної статі та які не мають сексуальних чи романтичних почуттів до представників своєї статі.

Бісексуал (бі) – людина, яку сексуально чи романтично приваблюють представники більше ніж одного гендеру.

Бі-допитливий (bi-curious) – людина, що проявляє цікавість до обох гендерів та/або не має достатньо досвіду, аби визначити свою сексуальність.

Гомосексуал (гей) – людина, яку сексуально приваблюють представники її статі і у якої немає романтичних або сексуальних почуттів до протилежної статі.

Пансексуал – людина, яку приваблюють всі гендери: чоловіки, жінки й ті, хто знаходиться за рамками бінарної гендерної системи. Деякі пансексуали «сліпі» щодо гендеру та вподобають будь-яких людей. Інших приваблюють всі, але комусь вони надають перевагу (наприклад, більше люблять чоловіків, але звертають увагу і на жінок, і на трансгендерів).

Асексуал – людина, яка не має сексуального потягу до будь-якої статі.

Розбираємось, що говорить про геїв наука. Дослідження виявляють значний вплив генетики на формування сексуальної орієнтації. Наразі вчені розвивають епігенетичну теорію гомосексуальності та вивчають, як негенетичні фактори впливають на експресію генів. Генетики висунули гіпотезу, що гомосексуальність пов’язана з так званими епі-маркерами – додатковими шарами генетичної інформації, які визначають порядок експресії генів. Зазвичай епі-маркери зникають, коли гени передаються від батьків до дітей. На думку вчених, у гомосексуалів вони зберігаються і передаються або від батька до доньки, або від матері до сина.

Вчені також вважають, що у чоловіків, який має кількох старших братів, збільшуються шанси стати геєм – в середньому на 2%.

Вчені мають великі сумніви, що оточення грає роль у формуванні сексуальності. На їхню думку, у людини немає можливості обирати, ставати геєм чи ні, так само, як і способу перетворитися на натурала – примусово чи за власним бажанням. Є також гіпотеза, що бути геєм – це перевага з еволюційної точки зору («гіпотеза балансувального відбору»).

 Згадайте про свої колишні стосунки. Як ви почувалися, коли людина протилежної статі вас цілувала? Ви колись закохувались у людину протилежної статі або фантазували про неї? Якщо у минулому у вас були романтичні чи сексуальні стосунки з представником протилежної статі, і вони досі здаються вам позитивними, є великий шанс, що ви натурал чи принаймні бісексуал.

Згадайте романтичні моменти чи фантазії про людину вашої статі. Чи були люди, в яких ви закохувались і боялись в цьому зізнатися? Ви фантазували про когось вашої статі? Вам ніколи не здавалось, що вам не подобаються ті, хто мав би подобатись? Якщо у вас були романтичні моменти чи фантазії про людину вашої статі, і вони досі вас хвилюють, є великий шанс, що ви гей чи бі.

Проаналізуйте вашу поведінку з друзями та знайомими. Чи були такі випадки, коли ви відчували потяг до друзів чи знайомих вашої статі? Ви вже знаєте, що сексуальні фантазії автоматично не роблять вас геєм, проте постійні думки про представників вашої статі можуть щось значити.

Жінки: чи була у вас близька подруга, до якої ви відчували особливу прихильність? Така, з ким ви хотіли бути найближчими друзями та яку ревнували навіть до її бойфренда? Оголене жіноче тіло здається вам привабливим? Не в контексті «так, вона нічого», а з думками «вау, я її хочу»?

Чоловіки: вам хочеться бути ближчим до друга, чим би ви не займались разом? Ви іноді дивитесь на нього зацікавлено? Ви намагаєтесь кинути погляд на його тіло у вбиральні чи переодягальні? Наприклад, коли він знімає сорочку?

6. Проаналізуйте, хто вас збуджує сексуально. Намагайтеся позбутися будь-яких упереджень. Уявіть голого чоловіка та голу жінку: яка стать вас більше збуджує, якщо якась збуджує взагалі?

Частина 3. Як пишатися тим, що ти гей, і почуватися комфортно.

Пам’ятайте: ви не один. Якщо ви гей, знайте, що в світі є багато, багато геїв, лесбійок, бісексуалів та натуралів, які були на вашому місці. Сумніви, почуття провини, невпевненість – через це проходили тисячі людей. Намагайтеся не сприймати ваші нові сексуальні вподобання як тягар – ставтеся до них як до звільнення. Немає нічого неправильного в тому, щоб бути геєм. 

Знайдіть того, хто дасть відповідь на всі ваші запитання та не буде засуджувати або, що навіть гірше, розповідати про вас іншим. Поговорити з друзями і рідними можна і пізніше, коли ви будете більш упевнені у собі.

Пам’ятайте: бути геєм, лесбійкою, бісексуалом, пансексуалом, трансгендером чи кимось посередині – нормально. Жодна людина не змусить вас почуватися ніяково через те, ким ви є всередині. Якщо ваші друзі – справжні, вони любитимуть вас будь-яким. Якщо ваша родина любить вас, вона поважатиме вас, незважаючи на те, хто ви.

Люди, які принижують вас, ймовірно мають власні проблеми. Вони зазвичай виплескують злість на інших, бо почуваються нещасливими.

Оминайте тих, хто наполягає, що ви просто розгублений гетеросексуал. Особливо якщо вони не знають вас або намагаються тиснути, аби ви дотримувались неприйнятних для вас поглядів. Так, ви можете бути розгубленим чи просто експериментувати, проте лише ви можете визначити, ким ви є.

Майте на увазі: є безліч шляхів виявити свою сексуальність. Хтось змалку знає, що він гей, а комусь потрібен час, аби знайти своє справжнє «я» (часом це відбувається у зрілому віці). Немає ніяких рамок чи обмежень для того, щоб розібратись у своїх почуттях та вподобаннях. Намагайтесь бути вдячними за те, що врешті зрозуміли себе – деякі люди не можуть цього зробити протягом всього життя.

Є багато гіпотез з приводу природи гомосексуальності, проте це не значить, що вони мають щось спільне з вами. Фройдисти, наприклад, вважали, що гомосексуальність – результат виховання в владною матір’ю без участі батька, або наслідок затримки у так званій «анальній фазі» (фройдистська теорія психосексуального розвитку). Ці гіпотези хоч і цікаві, проте мають слабке наукове підґрунтя та спростовуються сучасною психологією.

Пам’ятайте: сексуальність – дуже складне поняття. Надважливо не приймати рішення щодо своєї ідентичності під тиском ззовні. У тому, що стосується сексуальності, багато градацій, і ніхто не має збивати вас з пантелику.

Кожен «відтінок» сексуальності має право на існування. Є люди, які вважають себе стовідсотково геями чи натуралами, і ніколи не сплять ні з ким «поза межами» своєї орієнтації. Натомість деякі лесбійки іноді мають партнерів-чоловіків, а деякі геї час від часу знаходять партнерів-жінок.

Якщо ви не вкладаєтесь у рамки певної категорії, можливо, ви бісексуал. Не дозволяйте вішати на вас ярлики, поки і якщо ви ще не готові до цього.

Незважаючи на те, якому гендеру ви надаєте перевагу, ви маєте повне право бути інакшим. Наше суспільство ставить забагато рамок, що стосуються гетеронормативного сексу: чоловіки нібито мають домінувати, а жінки підкорятись. Не зважайте на штампи! Багато гетеро-чоловіків люблять бути пасивнішими, а жінки – домінантними.

Не знецінюйте вираження сексуальності інших людей. Поважайте тих, хто не спішить зробити камінг-аут. Розібратися в собі та визначити свою орієнтацію надзвичайно важко – не ускладнюйте життя людям, які тільки шукають себе.

Пошук своєї сексуальності – це не боротьба, оскільки тут не треба перемагати ні себе, ні інших.  Це, швидше, дослідницька подорож. Протягом цієї подорожі не забувайте шукати однодумців, з якими можна обговорювати питання, що вас хвилюють. Навіть якщо ви не позиціонуєте себе як гея, лесбійку чи бісексуала, ви можете допомагати іншим захищати свої права та просто знайомитись з відмінними від вас людьми.

Не забувайте про те, що зміна сексуальної ідентичності може нести за собою й інші зміни. Після камінг-ауту як гей чи лесбійка деякі люди починаюсь одягатися й поводитись інакше – аби бути більше схожими на представників субкультури. Це відбувається, бо людина хоче відповідати певним стандартам, і в цьому немає нічого поганого. Гірше, коли оточення не приймає таких змін і починає дорікати людині у неприродній поведінці. Якщо ваші друзі роблять так, ігноруйте їх. Пишайтесь тим, ким ви є, поводьтесь і одягайтесь так, як вам подобається, і ні в кого не питайте дозволу!

Пам’ятайте про те, що ви можете подобатись різним людям і самі звертати увагу на різних людей. Дехто вірить, що має певні сексуальні вподобання ще з народження, а дехто – ні. Проте будь-яка ідентичність є цілісною. Ви можете зніяковіти, відчувши потяг до людини вашої статі, тому що ви намагаєтесь відповідати очікуванням суспільства щодо ваших вподобань. Ви можете позиціонувати себе як гея, лесбійку, натурала, квіра, бісексуала, а можете й не вішати на себе жодних ярликів.

Ви можете закохуватись та/чи займатись сексом з ким завгодно, незважаючи на думку суспільства. Будьте відверті з собою. Дехто закохується тільки в людей протилежної статі, дехто – в обох. Ви можете не відносити себе до жодної з груп, якщо жодна вам не підходить. Просто досліджуйте себе, закохуйтесь та займайтесь сексом у своє задоволення.

 Поради

Будьте собою та ігноруйте всіх, хто намагається принизити вас за гомосексуальність.

Пам’ятайте просту істину: хороший психолог допоможе зрозуміти, що ви думаєте. Поганий психолог розкаже, що вам думати.

Якщо когось приваблює представник певного гендеру, це не значить, що його приваблюють всі представники цього гендеру. І не кожна людина певної сексуальної орієнтації буде приваблювати вас. У повсякденному житті більшість з нас має дружні чи професійні стосунки, а не сексуальні.

Не хвилюйтесь, якщо вас засуджують за гомосексуальність. Не слухайте нікого. Навколо вас є інші геї, тож ви не одинокі. Байдуже, що думають про вас люди, просто будьте собою.

Якщо ви боїтесь бути частиною сексуальної меншини, спробуйте познайомитися з представниками цієї меншини. Ви переконаєтесь, що перед вами такі самі люди, як і всі інші.

Пишайтеся собою та не дозволяйте нікому вас принижувати. Ті, хто не може прийняти вас таким, яким ви є, не потрібні вам.

Навіть якщо вас не збуджують люди, які за стандартами вважаються сексуально привабливими, це не означає, що вам не подобається гендер в цілому. Можливо, вам до вподоби худорляві або атлетично складені люди, або жінки з маленьким бюстом? Спробуйте пофантазувати про людей вашої або протилежної статі (необов’язково про когось знайомого). Спитайте себе, що вам здається привабливим, що вас заводить.

Пам’ятайте: ваша сексуальна орієнтація значить тільки те, який гендер вас приваблює, і більше нічого. Також майте на увазі, що прайди не демонструють звичайне щоденне життя геїв. Це ніби судити про побут людей під час святкування Гелловіну. До речі, це нормально бути натуралом і в той же час брати участь у прайдах або інших подібних заходах. Ваша цінність як людини не визначається вашою сексуальною орієнтацією чи манерою одягатися.

Якщо вам хочеться, можете ніяк не позиціонувати себе. Вам просто подобаються ті, хто вам подобається: ви любите людей, а не гендер.

Вас можуть засуджувати, проте не звертайте на це увагу: краще спілкуйтеся з людьми, які приймають вас як гея, лесбійку чи бі, та дозволяють вам бути собою.

Будь-ласка, майте на увазі: це не підручник про те, як розібратися зі своєю сексуальністю. Насправді тільки ви можете визначити свою гомосексуальність. Насолоджуйтесь процесом дослідження!

Відвідайте психолога. Він може допомогти знайти свій шлях та зрозуміти свою природу.

Можливо, ви будете задавати багато запитань щодо своєї сексуальності. Якщо ви будете ділитися сумнівами з рідними та друзями, вони можуть «записати» вас у геї та підштовхувати до камінг-ауту. Вони вважатимуть, що допомагають вам, хоча насправді це не так. Існує багато натуралів, які задаються питанням чи не геї вони, - може, ви один з них?

Пошукайте в інтернеті історії геїв, лесбійок та бісексуалів. Вони не обов’язково будуть схожі на вашу, оскільки кожен приходить до розуміння своєї природи по-різному. Проте подібні історії можуть надихнути та надати більше інформації. Не ігноруйте й можливість поспілкуватися онлайн з іншими людьми.

Розбираючись у собі, не думайте про секс, думайте про інші прояви уваги. Уявіть поцілунки та обійми з чоловіками та жінками, проаналізуйте свою реакцію. Якщо вам байдуже, можливо, вас не приваблює той чи інший гендер.

Немає нічого поганого в тому, щоб відносити себе то тої чи іншої групи, але не забувайте прислухатися до себе. Деякі лесбійки закохуються у чоловіків-натуралів, геї – у трансгендерів, натуралок, хлопців-бі, дівчат-бі. І це нормально. Ідентифікуйте себе, але ставте свої почуття вище за правила гетеросексуальної чи ЛГБТ-спільноти.

Ви зрозумієте, що приваблює вас у інших, щойно знайдете це. Довіряйте своїм почуттям. 

Застереження

Не дозволяйте іншим примушувати вас до самоідентифікації. Якщо ви робите це добровільно, пам’ятайте: ніхто не має права піддавати сумніву визначену вами ідентичність. Ви можете вважати себе ким завгодно та займатися сексом з ким вам захочеться – незважаючи на те, що говорять ваші батьки, ваш духовник, ваші квір- чи гетеро-друзі. Будьте тим, ким ви себе відчуваєте. А якщо ви з часом зміните думку, не варто відчувати провину. Ви не маєте відповідати нічиїм очікуванням

Не тікайте від своїх переживань до наркотиків та алкоголю. Стимулятори та замінники лише ускладнять процес прийняття себе, додадуть проблем і збільшать шанс заробити нервовий зрив.

Не закривайтеся від гетеросексуального світу і не припиняйте спілкування з друзями-натуралами. Сексуальна орієнтація хоч і важлива частина вашого життя, проте вам потрібне спілкування з різними людьми.

Обирайте друзів з розумом. Не варто заводити дружбу з ЛГБТ лише через те, що ви нещодавно зрозуміли свою гомосексуальність. З іншого боку, друзі-геї можуть підтримати вас та допомогти знайти відповіді на ваші питання. Шукайте відкритих та небайдужих людей, які поділяють ваші інтереси.

Практикуйте безпечний секс. Одностатевий секс так само може призвести до захворювань.

Зрозумівши, що ви гей, ви можете переживати різні, часом навіть протилежні емоції. Не виключено, що вони не дадуть вам поводитися раціонально під час першого одностатевого сексу. Піклуйтесь про себе та не втрачайте голову, досліджуючи свою сексуальність. 

 Матеріал базується на статті "How to Know if You Are Gay".Тепер, завдяки Aperio Lux, ЛГБТ-портал можна читати зручніше на iPhone та iPad.

 

Підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти