419

Мої 30 років «поза шафою»


Топ-менеджер Microsoft розповідає про те, як відкритість поєднується з кар’єрою

Мої 30 років «поза шафою»

Багато чого змінилось за останні 30 років. У деяких країнах вже легалізовані одностатеві шлюби, визначні публічні особи не цураються робити камін-аут, суспільство стає більш толерантним до лесбійок, геїв, бісексуалів і трансгендерів. Очевидно, що для ЛГБТ-людей життя стало простішим.

Проте гомофобія та ненависть нікуди не зникли. Не всі пам’ятають про те, що гідність та рівні й невід’ємні права притаманні кожній людині. Політики рівності дотримуються переважно лише великі світові корпорації, такі як Microsoft.
Я хочу розказати власну історію – точніше, описати свою подорож. Давайте повернемося на 30 років назад, у 1985 рік, коли я жив у Х’юстоні і працював у великій нафтогазовій компанії, що входила до престижного рейтингу Fortune 500. Місто в той час активно змінювалось. Економіка розквітала, був обраний новий прогресивний мер – до речі, жінка. Вона була далекоглядною і розуміла, як важливо для бізнесу дотримуватись ідеї мультикультуралізму. Мер подала до міської ради проект постанови проти дискримінації за сексуальною орієнтацією при прийнятті на роботу. Міська рада підтримала цю ініціативу, проте представники бізнес-організацій Х’юстона вимагали відкликати постанову.

Вночі гей, вдень натурал

В той час я вів «подвійне життя»: вночі був геєм, а вдень вдавав з себе натурала (мушу визнати, це прямий шлях до психіатра). Я так вперто намагався видратись корпоративними сходами нагору, що ігнорував все зайве – навіть свою справжню суть. Тож коли я був на засіданні виконавчого комітету моєї компанії, де обговорювався відклик антидискримінаційної ініціативи, я, як і всі, підтримав цю ідею. Той день я пам’ятаю, ніби це було вчора: жарти моїх колег та гнівні вислови, що Х’юстон перетворюється на «другий Сан-Франциско».

Тоді все і змінилось. Я був емоційно виснажений і більше не міг переховуватись. Того ж вечора я розпочав кампанію за рівність та почав збирати гроші біля одного з міських гей-барів. Моє волонтерство тривало кожен вечір до самих виборів: я шукав фінансування, сидів на телефоні, зустрічався з людьми.

На жаль, гомофобія перемогла, і більшість проголосувала за анулювання антидискримінаційної постанови.

«Ти більше ніколи не знайдеш роботу в корпоративній Америці»

За кілька місяців після того засідання я покинув компанію. Наступні десять років я працював в організаціях Каліфорнії, Вашингтону та Нью-Йорку, які захищали права ЛГБТ та боролись проти ВІЛ/СНІДу.

Живучи подвійним життям у Х’юстоні, я теж допомагав поширювати страх, необізнаність та дискримінацію: мало хто у великих корпораціях усвідомлював, що члени ЛГБТ-спільноти – звичайні люди, які є й серед працівників компаній, й серед клієнтів, і серед інвесторів тощо. Я зрозумів, що мій камін-аут допоможе зруйнувати стереотипи.

Йдучи з компанії, я розповів другу про свої плани. Він сказав: «Щасти тобі. Але ти маєш зрозуміти, що більше ніколи не знайдеш роботу в корпоративній Америці». І певним чином він був правий. Я більше ніколи не працював у тій корпоративній Америці, яку залишив у Х’юстоні.

У листопаді 2015 я відзначив свій 17-й ювілей на посаді керівника департаменту бізнес- та корпоративної відповідальності корпорації Microsoft. Ця посада дозволяє мені спілкуватися і з робочими групами в середині компанії, і з крупними акціонерами, обговорювати багато питань – в тому числі права людини. Також я маю можливість допомагати моїй прекрасній колезі Синтії Пер-Лі (Cynthia Per-Lee), куратору проекту GLEAM (Gay and Lesbian Employees at Microsoft, Геї та лесбійки, що працюють у Microsoft).

Коли в 1998 році я наймався у Microsoft, мене оцінювали не тільки з позиції досвіду роботи, а й як особистість: я був відкритим геєм, який пишався тим, що встиг зробити, захищаючи права ЛГБТ-спільноти та ВІЛ-інфікованих протягом десятиліття.

Microsoft була прихильною до ідеї мультикультуралізму ще до того, як я прийшов туди працювати. У 1993 році вона стала першою компанією з рейтингу Fortune 500, яка підтримувала одностатеві партнерства, та була одною з перших, хто включив сексуальну орієнтацію зі своєї антидискримінаційної політики. Ми давно адаптуємо під себе передові світові ідеї щодо рівності для всіх.

За гомосексуальні стосунки досі засуджують до страти

Під час цьогорічного економічного форуму в Давосі ми з моєю колегою Бет Брук-Марсіньяк (Beth Brooke-Marciniak), віце-президентом департаменту суспільної політики EY, провели зустріч з представниками багатьох світових компаній. Ми обговорили спільні плани щодо захисту прав ЛГБТ-спільноти та боротьби з дискримінацією. За рік, що пройшов з моменту нашої минулої зустрічі, в цьому напрямі були зроблені гігантські кроки.

Тільки у 2015-му одностатеві шлюби легалізували в Люксембургу, Словенії, Ірландії та Сполучених Штатах. Проте цей прогрес не відображає ситуацію в усьому світі. У багатьох країнах, навіть в окремих штатах США досі немає законів проти дискримінації за сексуальною орієнтацією та гендерною ідентичністю. Гомосексуальні стосунки вважаються кримінальним злочином (та подекуди навіть караються смертю), представникам ЛГБТ не дозволяють всиновлювати дітей чи робити операції зі зміни статі.

Ось чому проблеми захисту прав ЛГБТ, які ми ще будемо піднімати в Давосі цього місяця, настільки важливі. Великі світові компанії співпрацюють з громадськими спілками, керівниками урядів, членами релігійних та правозахисних організацій, інвесторами та мають змогу впливати на впровадження ідеї мультикультуралізму.

Ми в Microsoft вважаємо цю ідею основою для успішного бізнесу. Ми створюємо новітні технології, які допомагають мільйонам людям і компаній досягати більшого, і робимо це лише завдяки нашим працівникам. І ми будемо підтримувати їх, аби вони теж були успішними та щасливими.

Я покинув гомофобне й трансфобне суспільство, аби стати тим, хто я є. І це допомогло мені отримати набагато більше.

Автор: Ден Брос (Dan Bross), керівник департаменту бізнес- та корпоративної відповідальності Microsoft, виконавчий директор Центру захисту прав людини в Microsoft.

Джерело: Індекс корпоративної рівності - це національне дослідження корпоративної політики, правил та практик українського бізнесу щодо заборони дискримінації на робочому місці та підримки рівності і розноманіття.

Прийняти участь в ІКР-2016.

 

Підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти