816

«Я є!», або Марш Рівності по-українськи


Марш Рівності – це правозахисна вулична акція з вимогами забезпечити рівні права й можливості для всіх громадян і громадянок України, незалежно від їхньої сексуальної орієнтації, ґендерної ідентичності чи будь-яких інших ознак.

«Я є!», або Марш Рівності по-українськи

Марш Рівності проводиться щороку в Україні в рамках Міжнародного форуму «КиївПрайд» (англ. Pride – «гордість»), започаткованого представниками та представницями ЛГБТ.

Нерідко «КиївПрайд» (KyivPride) помилково вважають «гей-парадом».

Фото: УНІАН

Перші жертви «KyivГордості»

20 травня 2012. …Його били ногами. Семеро на одного. Повалили на землю й завдали низку ударів ногами по торсу й голові. Бо вважали, що він головний організатор «гей-параду». На Святослава Шеремета накинулися, не зважаючи на журналістів з камерами (або навмисно?!). Під поки що мирним небом України. Мирним?

Організатори KyivPride планували першу ходу на підтримку геїв, лесбійок, бісексуальних і трансґендерних людей (ЛГБТ) і задля ствердження прав людини. Тоді люди в Україні ще не знали Євромайдан, а найближча війна з реальними жертвами була в пошарпаних підручниках історії…

Фото: Тетяна Печончик, Центр інформації про права людини

Уздовж Набережного шосе від станції метро «Дніпро» – щільні ряди автобусів, ще щільніші ряди правоохоронців. Жменька активістів і активісток «КиївПрайду», які планували звернутися до парламенту і президента із закликом відхилити гомофобні законопроекти, й припинити мову ненависті до ЛГБТ.

На той час серйозну загрозу свободі слова становив ухвалений Верховною Радою в першому читанні з подачі тодішнього (й нинішнього) нардепа Павла Унгуряна законопроект 8711 про «заборону пропаганди гомосексуалізму».

Підтримати KyivPride приїхали гості з Німеччини, Іспанії, Латвії, депутати Європарламенту.

А з найближчої станції метро все виходили і виходили агресивно налаштовані молодики і… жінки в хусточках та з іконами, представники релігійних організацій. Противників «КиївПрайду» ставало критично більше – не зважаючи на те, що місце проведення до останнього зберігалося в таємниці.

Одразу після того, коли з міркувань безпеки організатори оголосили про скасування І Маршу Рівності й пояснювали це журналістам, на них напали близько 10-12 молодиків…

Фотокадри нападу побачив світ. Миттєво на них відреагувало політичне керівництво ЄС, зокрема,

Верховний представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Кетрін Ештон виступила з відповідною заявою.

Резонансний напад став каталізатором прийняття восени того ж року базового антидискримінаційного закону «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні».

Напередодні І Маршу Рівності невідомі розгромили фотовиставку «Своя кімната» художниці Євгенії Білорусець, присвячену українським ЛГБТ-родинам. Чимало фоторобіт було пошкоджено. Однак організатори виставки не відмовилися від показу. Більше того – вирішили залишити пошкоджені фотографії як нагадування про українську «гомофобію в дії».

Міліція не спромоглася встановити осіб, які вчинили організований напад на організаторів «КиївПрайду».

Як розповів постраждалий тоді Святослав Шеремет, згодом він отримав багато інформації про нападників: «Я дізнався імена трьох із них. Один, до речі, вчився на факультеті філософії КНУ імені Шевченка. Іншого «видали» його ж колеги з правого руху через те, що він повів себе не шляхетно, ще одного… Зрештою, я трохи зрозумів внутрішні мотиви цих хлопців і вирішив не передавати інформацію про них до міліції… Життя вчинило жорстокіше. Одного з нападників вбили в АТО…».

Двісті метрів Перемоги

25 травня 2013. Рік потому для ЛГБТ-спільноти став більш успішний – ІІ Марш Рівності таки відбувся.

З півсотні громадських активісток і активістів пройшлися ходою уздовж проспекту Перемоги від Кіностудії імені Олександра Довженка в напрямку метро «Шулявська». Українських «піонерів» підтримували представники дипломатичних місій США та Німеччини, приїхали мешканці міста-побратима Мюнхена та мер міста Хеп Монатцедер, а також активісти з Білорусі та Росії.

Учасники Маршу Рівності проголошували гасла недискримінації, рівності, прав людини, зокрема прав і свобод для ЛГБТ-спільноти.

З рекомендацій до проведення Маршу Рівності. Зняти усі прикраси з вух і шиї, щоб у разі провокацій їх не зірвали, вбратися у дві футболки, одну з яких бажано зняти після ходи, розходитися групами. У разі погоні – не втікати, а зайти в людне місце й викликати міліцію.

Однак і цього разу не було все безпетардно. Навколо «КиївПрайд» упродовж кількох тижнів розгорнулася потужна інформаційна війна: опоненти, «захищаючись» дітьми, погрожували розправою.

З метою безпеки організатори до останньої моменту не оголошували місце і час проведення Маршу Рівності – ані учасникам, ані журналістам. Через це із заявлених 500-та бажаючих на місці події в потрібну годину опинилася лише десята частина.

Журналісти про місце збору дізнавалися через смс. І навіть тоді понад годину вимушені були чекати від організаторів згоду на приїзд.

Попри таємничість – деякі противники KyivPride з’явилися на місце ходи вчасно й з «подарунками».

І знову щільні загони правоохоронців (уже з «Беркуту»). І знову напад, але тепер уже не на організаторів, а безпосередньо на колону учасників та учасниць.

Двічі з їхніх рук нападники виривали плакати, чути було вибух петард. Щоб уникнути нових провокацій правоохоронці ізолювали близько десяти чоловіків, які перетинали проїжджу частину в невстановленому місці й прямісінько рушали на процесію.

Тоді було затримано одного з організаторів «священної протидії» — проросійського активіста, лідера «Народного Собору» Ігоря Друзя, який виривав плакати з рук людей, які прийшли на Марш. Пізніше він став старшим радником одного з лідерів так званої ДНР Ігоря Стрєлкова-Гіркіна.

Учасників та учасниць Маршу Рівності з місця проведення потайки вивозили кількома автобусами. 

Уже в червні того ж року в своєму щорічному посланні до Верховної Ради України тодішній президент України Віктор Янукович визнав, що ЛГБТ-рух належить до топ-10 суспільних рухів України.

«Не можемо гарантувати безпеку…»

5 липня 2014. В останню мить організатори скасовують уже третій за рахунком Марш Рівності – київські правоохоронці не спромоглися гарантувати безпеку.

Фото: Левчук Тимур, Національний ЛГБТ-портал України

На знак протесту проти неможливості реалізувати право на мирні зібрання представники ЛГБТ-руху заклеїли роти під час брифінгу. Місце для зустрічі з журналістами вибрали невипадково – у конгрес-холі із символічною назвою «Хол чемпіонів» спортивного комплексу «Олімпійський» у самому центрі Києва.

Вкотре «фундаментальне право» громадян на проведення мирної акції було порушено, прокоментувала голова українського відділення Amnesty International Тетяна Мазур.

«КиївПрайд» – це не гей-парад, яким так «лякають» противники, це Марш Рівності всіх людей із гаслами проти дискримінації, зокрема ЛГБТ, зауважила співорганізаторка, голова громадської організації «Інсайт» Олена Шевченко.

«Ми підтримували Марш минулого року і тепер. Фактично КМДА (Київська міськадержадміністрація – авт.) дискримінувала ЛГБТ, не забезпечивши права на мирний протест», - наголосила тоді співголова Коаліції з протидії дискримінації Ірина Федорович.

Димові шашки, петарди, сльозогінний газ…

6 червня 2015. Проведення IV Маршу Рівності під загрозою зриву.

Мер Києва Віталій Кличко, турбуючись про безпеку людей, які могли би вийти на Марш, «радить» скасувати KyivPride, мовляв, «не на часі». Гра у перетягування каната між КМДА та організаторами KyivPride завершується «благословенням» президента-«європейця». Власне слова Петра Порошенка стали тим довгоочікуваним сигналом від держави – правам людини наразі бути.

Президент України Петро Порошенко: «Я ставлюся до Маршу Рівності як християнин і як президент-європеєць. Це поєднувані речі. Я не буду в ньому брати участь, але я не бачу жодних підстав, щоб хтось йому перешкоджав, бо це є конституційне право кожного українського громадянина»

…На Оболонську набережну о 10 ранку пропускали тільки зареєстрованих учасників та учасниць.

Міліція – як і завжди під час Маршів Рівності – стояла тісним кільцем.

Організатори й волонтери з питань безпеки формували колону. 2015 рік став рекордним за кількістю учасників – понад 250.

До Маршу Рівності приєдналися традиційна делегація з Мюнхена, а також гості з Канади, Грузії, Вірменії, Молдови, Білорусі, Росії. Також серед гостей – посол Швеції Андреас фон Бекерат, російська опозиційна журналістка Маша Гессен та ЛГБТ-активіст Ігор Ясин

Уперше взяли участь українські парламентарі – Світлана Заліщук, Сергій Лещенко. Марш Рівності також публічно підтримали українські письменниця Лариса Денисенко та мисткиня Ірена Карпа, поет Олег Барліг, продюсер Анатолій Єрема, журналістка Ірина Славінська, ді-джей Anna Lee

«Права не дають – права беруть», «Права людини понад усе» – лунали гасла. Колона учасників й учасниць поволі рухалася. Як назустріч вибігли з десять молодих людей і почали кидати димові шашки. Міліція відреагувала миттєво – ізолювала учасників Маршу Рівності від нападників.

Однак дуже швидко стало зрозуміло, що одного правоохоронця сильно поранено в шию осколком саморобного вибухового пристрою. За його життя боролися медики швидкої близько години.

Міліціонер вижив. До слова, за ініціативи учасника Маршу Рівності, громадського діяча Зоряна Кіся і громадської організації «Гей Альянс Україна» вдалося зібрати близько 45 тисяч гривень на його лікування й реабілітацію.

Нападників відтіснили до стін найближчих будинків.

Організатори відновили рух колони. Марш тривав не довше півгодини. Після цього активістів попросили згорнути прапори й гасла та розходитися, не привертаючи увагу.

Утім, напади продовжувалися і після ходи. Так, молодики відстежували учасників на вулиці Героїв Сталінграда, біля метро «Мінська». Серед постраждалих ставали випадкові перехожі, які навіть нічого не знали про KyivPride.

«Організатори обрали безпечне місце, адресу до останнього тримали в секреті, міліція забезпечила супровід колони. Але що мене вразило? Коли акція пройшла – потрібно розходитися. А це все та ж демонстрація, і вона також потребує охорони…», - прокоментувала спостерігачка, адвокат із Страсбурга Карина Москаленко.

Оболонський суд міста Києва дав 2 роки умовно тільки чотирьом нападникам із числа тих кількох десятків молодчиків, які вчинили напад на Марш Рівності та міліцію. Під час нападів постраждали дев’ять правоохоронців (один з яких – тяжко поранений) і щонайменше дев’ять учасників Маршу Рівності.

Напередодні ювілейного…

12 червня 2016. Україна в очікуванні уже оголошеного V Маршу Рівності.

Організатори анонсували, що він відбудеться під загальним гаслом «За вашу і нашу безпеку!».

Далі буде…

Підготувала Ірина Виртосу, Центр інформації про права людини

Фото: Ірина Виртосу, Центр інформації про права людини

Підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти