4358

Історія ЛГБТ-руху в Україні


ЛГБТ-спільнота всю історію України перебувала в певному підпіллі, основною причиною цьому слугувало кримінальне покарання за “мужеложество”, яке існувало в радянські часи

Історія ЛГБТ-руху в Україні

Проте, 12 грудня 1991 року відбулась відміна кримінальної відповідальності за добровільний гомосексуальний акт. Верховна Рада Української РСР першою на радянському просторі ухвалила закон, яким скасувала кримінальну відповідальність за добровільні гомосексуальні стосунки - Стаття 122.

Першою ЛГБТ-організацією в Україну була Миколаївська асоціація “ЛіГа”, зареєстрована у 1996 і працює досі. Згодом виник правозахисний центр “Наш світ, який переїхав з Луганської області до Києва та досі займається моніторингом порушення прав ЛГБТ.

1996 року Журнал “Один з нас” - перше зареєстроване друковане видання, як офіційний ЗМІ. Перший примірник цього ЛГБТ-видання побачив світ 19 грудня 1996 року. У попередні роки журнал «Один з нас» вільно продавався у Києві, обласних центрах, великих містах України та за підпискою. Зараз видання не видається.

15 березня 1996 року МОЗ України видає Наказ, відповідно до якого вперше в історії незалежної України з’явився документ, який почав регулювати питання зміни (корекції) статевої належності. Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства охорони здоров’я N 60 від 03.02.2011.

4 квітня 1998 року відкриття першого у Києві та Україні гей-клуб в приміщенні ДК “Росток” (назва «Big boy club», з 2002 р - «Андрогін»). Клуб закрився на початку 2014 року.

17 квітня 2000 року - зареєструвало першу суто лесбійську організацію України – «Жіноча мережа». Учасниці організації влаштовували флешмоби, літні табори для лесбійок, акції «Пробіг заради життя», активно брали участь у адвокації прав ЛГБТ. На сьогодні організація фактично припинила своє існування.

Жовтень 2001 року “Сонячний зайчик” В рамках Київського міжнародного кінофестивалю «Молодість» вперше продемонстрували підбірку фільмів «Інше кохання», яка була присвячена питанням життя ЛГБТ-спільноти. Ця ЛГБТ-програма, яка згодом отримала постійну назву «Сонячний зайчик», стала другою у світі квір- програмою в рамках кінофестивалів, після знаменитого «Teddy Award» на Берлінському МКФ.

22 березня 2005 року МАУП відрахувала зі своїх лав студента-гея за те, що він поширював серед однокурсників листівки з закликом до захисту прав геїв і лесбійок. Відрахований студент подав до суду позов проти МАУП. Голосіївський суд прийняв рішення на користь студента, зобов’язавши МАУП виплатити йому компенсацію у розмірі 600 гривень (120 доларів).

20 червня 2011 року Копіювання російської заборони гей-пропаганди Цього дня законопроект № 8711 був вперше зареєстрований у Верховній Раді. Авторами закону виступили 6 депутатів з усіх фракцій парламенту (КПУ, НУ-НС, БЮТ, Партія регіонів), окрім «Блоку Литвина». Поправки передбачали заборону виробництва і поширення продукції, що «пропагує гомосексуалізм».

2012 рік

16-19 травня 2012 року “КиївПрайд” Перший «КиївПрайд» у Києві. Скасування запланованої ходи у зв’язку з небезпечною ситуацією (погрози правих активістів).

30 червня 2012 року Елтон Джон закликав зупинити гомофобію в Україні Під час свого виступу у Києві в рамках благодійної акції, спрямованої на боротьбу з ВІЛ/СНІДом, знаменитий британський співак Елтон Джон закликав українців зупинити переслідування гомосексуальних людей.

2 жовтня 2012 року відбулась публічна акція проти прийняття проекту закону № 8711, який передбачав кримінальну відповідальність за «пропаганду гомосексуалізму». На жаль, в той же день законопроект був прийнятий Верховною Радою України в першому читанні. До прийняття закону в цілому у другому читанні справа не дійшла, через різку критику гомофобної ініціативи з боку міжнародної спільноти.

2013 рік

25 травня 2013 року Перший Марш рівності за права ЛГБТ у Києві. Приблизно 50-60 учасників Маршу рівності за права ЛГБТ пройшлися проспектом Перемоги біля кіностудії Довженка. Міліція склала 13 адміністративних протоколів за спробу перешкодити ході за права ЛГБТ в Києві.

6 листопада 2013 року з трибуни Верховної Ради України зробив камін-аут виконавчий директор ВБО «Точка опори» і ЛГБТ-активіст Богдан Глоба, ставши першим відкритим геєм, який виступив у вищому законодавчому органі держави.

14 грудня 2013 року спекуляція колишнього прем’єр- міністра на правах ЛГБТ Прем’єр-міністр Микола Азаров на мітингу проплачених активістів прихильників влади і противників Євромайдану (перший місяць Революції Гідності в Україні) заявив, що для того щоб отримати безвізовий режим з ЄС потрібно «узаконити одностатеві шлюби і прийняти закон про рівність сексуальних меншин». Азаров наполягав на тому, що наше суспільство не готове до цього, а тим паче – релігійні організації різних конфесій.

2014 рік

4 липня 2014 - Марш рівності скасовано, через відмову міліції забезпечити безпеку учасників.

29 жовтня 2014 року невідомі підпалили кінотеатр "Жовтень" під час показу ЛГБТ-фільму. Згодом двох хлопців визнають хуліганами та дадуть умовний вирок, суд не визнає їх винними у пожежі.

У 2014 році вперше за час існування інституту Омбудсмана у щорічній доповіді за 2013 рік з’явився спеціальний підрозділ «Дискримінація за ознакою сексуальної орієнтації та ґендерної ідентичності».

2015 рік

25 березня 2015 року Кабмін схвалив проект Національної стратегії у сфері прав людини та подав його в установленому порядку на розгляд Президенту України. До проекту Нацстратегії було включено окремий розділ "Подолання дискримінації".

24 квітня 2015 року - відбулась перша в Україні конференція батьків, які мають ЛГБТ-дітей. Конференцію відвідала Євродепутатка Ульріке Луначек та в ефірі ukrlive.tv заявила: ЄС не піде на спрощення візового режиму з Україною без захисту ЛГБТ від дискримінації.

05 червня 2015 - Історична заява Президента України. Петро Порошенко запевнив, що ставиться до гей-прайду як християнин, та як президент-європеєць.

6 червня 2015 - Марш рівності відбувся на Оболенські набережні під пильною охороною з боку правоохоронців. Марш зазнав нападу збоку радикально налаштованих людей.

13 серпня 2015 в Одесі заборонили марш рівності. 15 серпня 2015 року на Queer Home в Одесі напали невідомі з петардами під ЛГБТ-конференції в рамках якої був запланований Марш рівності. Постраждалих нема.

13 вересня 2015 Елтон Джон закликав українців бути терпимими до ЛГБТ, під час форуму Ялтинської європейської стратегії (YES).

31 жовтня 2015 року - в PinchukArtCentre відкрилась ЛГБТ-виставка «Патріоти, Громадян и, Коханці...», персональна виставка художника Карлоса Мотти. Це перша в Україні виставка присвячена ЛГБТ, яка тривалий час буде доступною на загал.

22 жовтня 2015 року - В Києві пройшла перша в Україні Міжнародна конференція «Трансгендерність у соціальному та медичному контексті»

12 листопада 2015 року - Народні депутати України ухвалили законопроект №3442 "Про внесення змін до Кодексу законів про працю України (щодо гармонізації законодавства у сфері запобігання та протидії дискримінації із правом Європейського Союзу)". Ним передбачається заборона дискримінації за ознаками сексуальної орієнтації та ґендерної ідентичності у Трудовому кодексі.

29 грудня 2015 році - У 2017 році в Україні можуть бути легалізовані одностатеві партнерства. Це передбачено планом з реалізації Національної стратегії у сфері прав людини на період до 2020 року.

2016 

10 березня 2016 року - На засідання Уряду  було скасовано рішення Кабінету міністрів України про прийняття розпорядження Кабінету Міністрів "Про призначення Буковинського А.Й. Урядовим уповноваженим з питань сім'ї". Це стало можливим після викриття ЛГБТ-порталом гомофобних заяв Буковинського.

19 березня 2016 року - Львівський окружний адміністративний суд заборонив проведення 19 березня акцій на площі перед оперним театром на проспекті Свободи, таким чином заборонивши проведення Фестивалю рівності

13 квітня 2016 року - В Києві відбулося перше символічне гей-весілля, що отримало суспільний розголос. 

26 квітня 2016 року - В Києві презентували Проект закону про цивільні партнерства.

Далі буде...

Підготував Левчук Тимур

 

Підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти