1010

"Не тільки футбол і вулкани": Як живуть ЛГБТ в Ісландії


"Не тільки футбол і вулкани": Як живуть ЛГБТ в Ісландії

Маленька острівна держава заявила на весь світ своїм блискучим виступом на Чемпіонаті Європи з футболу, який зараз проходить у Франції. Вікінги зуміли дійти до вісімки найкращих команд турніру і завоювати серця сотень тисяч вболівальників. 

Через це цікавість до країни та її життя значно зросла. “Національний ЛГБТ-портал” підготував основні відомості про життя ЛГБТ-людей в Ісландії. 

Ісландія вважається однією з найпрогресивніших країн у плані забезпечення прав людини для ЛГБТ-спільноти. Наприклад, у лютому 2009 року до влади в країні прийшов уряд на чолі з Йоханною Сігурдардоттір - першою в світі відкритою представницею ЛГБТ, що очолила державний уряд. 

Ісландія займає перше місце в “Індексі щастя геїв” і займає одне з провідних місць в рейтингу Spartacus International Gay Guide.

"Кожен в Ісландії гей. Що я маю на увазі? Коли мова йде про толерантність, ми стоїмо перед усіма країнами світу. Адже геїв у нас приймає не тільки держава і законодавство, але і усі сусіди. Нам не потрібно казати про свою сексуальну орієнтацію, ми ті, хто ми є і нас такими завжди приймають", - пише блогер Ейолфур Гісласон

Закон про криміналізацію одностатевої сексуальної активності був скасований в 1940 році. У 1992 р вік згоди був встановлений на рівні 14 років, а в 2007 році він був підвищений до 15 років, незалежно від статі і сексуальної орієнтації.

Можливість реєструвати одностатеві партнерства в країні з`явилася у 1996 році. А у 2010 році парламент одноголосно схвалив законопроект, який дозволяє одностатевим парам одружуватися. 

Однією з перших одностатевих пар, які скористалися наданим правом стали прем'єр-міністр Ісландії Йоханна Сігурдардоттір і її партнерка, письменниця та журналістка Йоунінa Леоусдоуттір. Вони перереєстрували свій громадянський союз в повноцінний шлюб.

Таким чином, в офіційний одностатевий шлюб вперше в світовій історії вступила глава уряду. 

Через півтора місяці після цього гетеросексуальний мер Рейк'явіка Йон Гнарр відвідав місцевий гей-прайд, будучи одягненим в жіноче плаття.

Йоханна Сігурдардоттір

Влітку 2012 року парламент ухвалив закон, який стверджує, що Національна Університетська лікарня Ісландії зобов`язана створити відділ, присвячений діагностиці ґендерної дисфорії (стан, коли людина не може повністю взяти свій ґендерний статус чоловіка чи жінки). А також робити операції зі зміни статі. Після успішного завершення процесу (який продовжується 18 місяців) кандидати з'являються перед комітетом професіоналів. Якщо комітет визначає, що діагноз GID доречний, вони повідомляють Національний реєстр, і заявник обирає нове ім'я, щоб відобразити свою стать і людині видається новий ідентифікаційний номер і посвідчення особи.

Слід зазначити, що не потрібно робити операцію зі зміни статі для офіційної зміни імені та статі визнання.

Більше того, з 27 червня 2006 року ісландські одностатеві пари отримали право на ряд законів, в тому числі доступ штучного осіменіння та спільного усиновлення дітей. А можливість офіційно прийняти біологічну дитину свого партнера діє ще з 2000 року.

У 1996 році ісландське законодавство почало забороняти дискримінацію, мову ненависті і злочини на ґрунті сексуальної орієнтації та ґендерної ідентичності. 

Незважаючи на невелике населення,у столиці Ісландії Рейк`явіку є достатньо видиме гей-життя. Зокрема, там можна знайти кілька тематичних барів і кафе. ЛГБТ-прайди у країні зазвичай проходять у серпні. А минулого року дорогу однієї з центральних вулиць столиці розмалювали веселковими кольорами. 

Більше того, в Ісландії тема ЛГБТ зовсім не табуйована, про неї можна говорити відкрито.  Місцеве населення без проблем може отримати всю необхідну інформацію про сексуальну орієнтацію.

Наприклад, у 2015 році у популярній ісландській телепрограмі для дітей торкнулися теми гомосексуальності і пояснили її доволі просто і зрозуміло. 

“Деяких хлопців тягне до інших хлопців, деяких хлопців тягне до дівчат. Деяких дівчат тягне до хлопців, а деяких дівчат - до інших дівчат, - говорилося у програмі,- Ти не можеш вказувати своєому серцю, як йому битися. Воно просто б'ється”.

 ООН регулярно складає рейтинг найщасливіших країн світу, де Ісландія завжди займає провідні місця. Це чергове підтвердження того, що толерантне відношення до меншин та надання їм громадянських прав напряму впливає на розвиток і добробут країни. 

Підготував Олексій Сімончук

 

Підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти