6472

Як кандидати в президенти ставляться до прав ЛГБТ?


В Україні значна частина населення не лише не підтримує ЛГБТ-спільноту, а й відкрито зневажає її представників. Ба більше, часто політтехнологи будують чорний піар на плітках про "не таку" орієнтацію кандидата

Як кандидати в президенти ставляться до прав ЛГБТ?

17 травня 1990 року Генеральна асамблея Всесвітньої організації охорони здоров'я виключила гомосексуальність зі списку психічних захворювань. 18 червня 2018 - трансгендерність. МЗС України запевняє: держава виступає проти будь-яких проявів дискримінації. А кандидати у президенти України переконують у своїх європейських цінностях. Україна у 2014 році зробила свідомий крок в сторону декларування і сповідування загальноєвропейських цінностей. Президент - інститут державної влади, до основних обов'язків якого входить зовнішня політика, дипломатія, позиціювання України на міжнародній арені. Саме тому, редакція iPress зібрали заяви кандидатів у президенти про їх ставлення до ЛГБТ.

Кандидатка у президентки Ольга Богомолець у відео навпроти Михайлівського собору пообіцяла "стати гарантом справедливості". Трохи раніше, 9 листопада вона організувала круглий стіл під назвою "Науково-методичні підходи до проблеми гендерної рівності". Саме на цьому заході, під керівництвом Богомолець, Ганна Турчинова зробила ряд заяв про ЛГБТ.

В березні Богомолець визнала - має на меті "захистити майбутнє нашої держави і стати прикладом для країн, які сьогодні зашорені, у яких не вистачило сили, мудрості і мужності захистити своє майбутнє".

За її словами, "ми повинні демонструвати всім, що можна жити інакше, і що життя має затверджувати цінність і гідність бути чоловіком і щастя бути жінкою”. Висловлювання Богомолець прозвучали на "IV Всеукраїнському форумі сім’ї", де також були присутні Юлія Тимошенко та Петро Порошенко. Одна з цілей форуму - вироблення стратегії протистояння актуальним загрозам українській сім'ї (спроба ратифікації у ВР України Стамбульської Конвенції; різноманітні антисімейні законодавчі ініціативи, "гей-паради", ліберальні рухи та освітні програми). 

Юлія Тимошенко часто публічно ухиляється від обговорень питань рівності та дискримінації. Її висловлювання, на відміну від присутнього там Олександра Турчинова не були настільки радикальними. Юлія Володимирівна обережно зазначає"українці повинні будувати Україну на правильних законах, правильній вірі та правильних цінностях”. Що для Юлії Тимошенко є "правильним" і чи не порушує це права людини, кандидатка у президенти не уточнила.

Для Петра Порошенка цей форум став "правильним сигналом". На його думку, українцям потрібно "зміцнювати родину".

Раніше, у травні минулого року, Порошенко заявив"наше спільне завдання - побудувати толерантне, демократичне та європейське суспільство в Україні". Він також апелює до статті 24 Конституції України, яка гарантує всім громадянам і громадянкам рівні права. І статті 6 ЗУ "Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні" забороняє будь-які форми дискримінації, зокрема й за ознакою сексуальної орієнтації. Відповідну заяву Президент зробив після створення петиції пастором церкви Євангельських християн "Щодо захисту традиційних сімейних цінностей та інституту сім’ї", яка набрала 25 тисяч підписів. 

Окрім форумів, політики долучалися і до Всеукраїнських сімейних протестів. 22 червня 18 року до мітингу приєдналися два кандидати в президенти - Віктор Кривенко та Юрій Тимошенко.

Депутати висловили солідарність з мітингувальниками, які тримали плакати: "Марш рівності на крові - ось лице ЛГБТ", "МОН не вирізай тата і маму з підручників". Протест виник як відповідь на ЛГБТ-парад, після якого противники маршу заявляли про травми, а поліціянти постраждали від сутичок із націоналістами.

Якщо Віктор Кривенко став лише учасником сімейного протесту, то кандидат Юрій Тимошенко написав у Facebook гнівний пост про те, що дістане представників ЛГБТ "з під землі".

Тимошенко зазначає: "Це вам ще не та Європа, в якій всі за вас". Кандидат у президенти обіцяє не зачіпати представників ЛГБТ, якщо вони не втручатимуться у "наше життя", наголошуючи на тому, що секс-меншини вже давно не зазнають утисків. "Але їм це не до вподоби, вони хочуть уваги і слави. Вони хочуть втручатися в наше життя, парадувати галасливими парадами під нашими вікнами, ходити в школи до наших дітей і розказувати їм, що їхні батьки і церква дурні, і тільки вони геї знають як правильно жити... Геї та прочі хто з вами!"

Солідарний з підтримкою християнських цінностей (тобто традиційних) і Роман Безсмертний.

У себе в блозі кандидат написав: потрібно "будувати Україну на принципах людиноцентризму, горизонтальної ієрархії, християнських цінностей (але без паразитування на вірі), демократії". 

У соціальних мережах свою думку стосовно ЛГБТ висловив ще один кандидат у президенти - Віталій Купрій. Він опублікував фотографію двох чоловіків, яких прийняв за представників ЛГБТ-суспільства і зазначив: "Зараз на Хрещатику. Не розумію я таких речей. Може, батьки не тому вчили?"

У відповідь обуреним коментатором Купрій написав просто і лаконічно: "Я не гомофіл"

Трохи далі за обурення в соцмережах вийшла ситуація Володимира Зеленського, який балотується на вибори президента. Співачка Зіанджа припинила співпрацю з телеканалом "1+1", оскільки у "Кварталі 95" її назвали "воно".

У вибаченні телеканал зазначив, що визнає свій жарт "не зовсім коректним". Не зовсім схоже на вибачення, однак від Володимира Зеленського і його представників не пролунало жодних офіційних пояснень.

Піднести на інший рівень гендерну дискримінацію намагався й кандидат Олександр Вілкул. Нардеп вважає, що інститут сім’ї перебуває під загрозою, тому необхідно змінити терміни у законодавстві, зокрема: "сексуальна орієнтація", "гендерна ідентичність", "гендерна рівність" та "гендерно-правова експертиза" на "рівність прав та можливостей жінок і чоловіків", "правова експертиза забезпечення рівності прав та можливостей жінок і чоловіків", "культура забезпечення рівності прав та можливостей жінок і чоловіків". Вілкула обурюють положення 2015 року, оскільки вони несуть “загрозу національній безпеці держави та єдності українського суспільства”. Як вирішення, Олександр Вілкул пропонує запровадити адміністративну та кримінальну відповідальність за виробництво і поширення продукції, яка пропагує одностатеві стосунки та пропаганду одностатевих сексуальних відносин, що може негативно вплинути на фізичне і психічне здоров'я, моральний та духовний розвиток дитини. 

Стосовно законодавства ще один кандидат - Юрій Бойко висловився значно раніше, ще у 2015 році. Він заявив, про річ, яка об'єднує і владу, і опозицію: "Я вам скажу, що нас об'єднує - і владу, і опозицію. І де ми з вами, мабуть, можемо порушити закон про основи зовнішньої і внутрішньої політики. Ось я впевнений на 100%, що якщо ЄС наполягатиме на ухваленні ВР закону про одностатеві шлюби, то і влада, і опозиція буде голосувати проти". 

Схожої думки у 2013 році дотримувався і кандидат від ВО "Свобода" Руслан Кошулинський: "Хочу нагадати, що, наприклад, Литва нещодавно схвалила закон про заборону популяризації подібних речей. Наші європейські партнери чудово розуміють, що в багатьох суспільствах дискусія щодо таких законопроектів тривала до десятка років, і вимагати його схвалення від України з традиційними християнськими цінностями є неправильним. Тому зараз це питання навіть не піднімається в такому контексті"

До речі, кандидат у президенти Віктор Бондар у 2013 році заявив, що "З точки зору правової культури, ставлення до прав людини ... є такі люди, є. Їх навіть піввідсотка (джерело даних депутат не вказав), але ми повинні приймати європейські норми в усіх напрямках. Ми не можемо сказати: тут, Європа, ми з вами, а в цьому питанні ми не з вами". 

Цікавою виявилась і заява Сергія Капліна. Він вважає, що українське суспільство не готове прийняти закон про одностатеві шлюби, якщо це вимога Європейського Союзу. Однак вважає прийнятним кохання між жінкою та жінкою, а от між чоловіками - ні.

Зазначимо, дружина Капліна раніше звинувачувала його у гомосексуальних стосунках. Її підтримав також інший кандидат Ілля Кива, який у інтерв’ю з Дмитром Гордоном зауважив, "гей-спільнота України і Європи його (ред - Капліна) не підтримає в тому, що він через це кинув своїх дітей".  

Сам Ілля Кива вважає, що проблеми з одностатевими стосунками - не існує, а гомосексуалізм - агресивна культура. У всьому Кива звинувачує ЄС, що змушує Україну діяти за власними правилами. "Хтось у Верховній Раді відпрацьовує гомосексуальні гранти і намагається нав'язати нам свою гру. Мене турбує майбутнє наших дітей. Мене цікавить те, щоб мій син і дочка ніколи не зіткнулися і не були ущемлені в правах, тому що сьогодні вже починається цей процес, коли порушуються права гетеросексуальних людей"

Це не перша ситуація, у якій політики вішають ярлики одне на одного. Зокрема кандидатка Інна Богословська заявила в інтерв’ю, що у Олега Ляшка "комплекс голодного дитинства, комплекс нетрадиційної сексуальної орієнтації, комплекси кількох кримінальних справ, які у нього були, комплекси хабарів (....)Це все комплекси. Нормальна людина так поводитися не буде. Це плата за нелюбов, іноді за бідність, плата за зраду ідеалів, про які ти говориш..". Богословська назвала нетрадиційну сексуальну орієнтацію - комплексом, прирівнюючи її до корупції, хабарництва.

Сам Олег Ляшко висловлюється узагальнено стосовно прав людини. "Особисте життя людини – це її особиста справа. Я вважаю, що жодна держава, жодна влада не має права втручатись у особисте життя людини. Я нормально ставлюсь до людей будь-якої орієнтації. Це їхній вибір, це їхнє право, але це не моя справа як президента розповідати, з ким йому спати і що йому робити. Моє завдання, щоб в країні поважали права кожної людини", - зазначив він.

Проте вже у 2016 році Олег Ляшко заявив, про обов'язок держави захищати виключно "традиційну сім'ю"

"Коли ви говорите про ратифікацію конвенції, подивіться на сусідню Польщу. Вони затверджували конвенцію із застереженнями, які прийнятні для польського суспільства. Ми пропонуємо зробити те ж саме". - сказав він.

Нейтральну позицію займає кандидат Анатолій Гриценко“Я буду гарантом захисту прав усіх громадян, незалежно від будь-яких ознак: раса, мова, релігія, голосував чи не голосував за мене – ніхто не буде дискримінований". Гриценко, щоправда виступає проти пропаганди гомосексуальності, проведення гей-парадів чи інших публічних акцій.

Виступає за проведення маршів - Геннадій Балашов. Він вважає, що "Україна одужує. Те, що уряд і поліція почали захищати гей-паради – дуже позитивний момент". Балашов також підтримує одностатеві шлюби.

Ще задовго до балотування у президенти Геннадій Балашов заявляв"Спробуйте знайти багату людину-ксенофоба. Багаті - всі громадяни світу. Спробуйте знайти людину-гомофоба, яка відбулася. Та будь-якій поважній людині, яка досягла успіху, на це просто начхати. Успішні, заможні люди заклопотані собою, а не поведінкою інших людей. Вони стурбовані своїм станом рахунку, своєю родиною, своїми відносинами, а не тим, хто і що робить в ліжку, або якого кольору його шкіра". Балашов дещо радикально висловлюється про тих, хто дискримінує права сексуальних меншин, вважаючи їх "безробітними або з мінімальним доходом, психологічно неблагополучними, а також людьми, чий культурний і освітній рівень вкрай невисокий"

*від редакції ЛГБТ-порталу: Анаталій Гриценко заявив: "Я – проти дискримінації (обмеження прав) людей за ознакою сексуальної орієнтації. Так само як не приймаю дискримінації за расою, релігією, мовою, соціальним статусом, професією чи будь-якою іншою ознакою. Разом з тим, я проти того, щоб сексуальна орієнтація із суто приватної справи людини перетворювалася на засіб пропаганди-агітації чи відверто-агресивної демонстрації ЛГБТ-уподобань, нав’язування свого способу життя іншим, в т.ч. шляхом проведення парадів, маршів чи інших публічних акцій серед людей, які не поділяють чи не сприймають таких поглядів і цінностей". Про це написав правозахисник Левчук Тимур у соціальні мережі Facebook.

За даними опитування Фонду "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва 21% українців вважає, що права геїв, лесбіянок, транссексуалів безумовно повинні бути обмежені, 26% вважають, що їхні права можуть бути обмежені за певних обставин. 38% заявляють, що обмежувати права геїв, лесбіянок, транссексуалів не можна. Зазначимо, частково обмежені права - теж дискримінація. Суспільство не готове бути толерантним, а гарант прав людини, тобто президент - обличчя свого народу. ООН закликає розслідувати напади на активістів ЛГБТІ-спільноти, Європарламент закликає підтримувати Марші рівності, а Freedom House заявляє, що праворадикальні екстремістські групи негативно впливають на розвиток демократії в Україні. Однак, навіть якщо не брати до уваги думку міжнародних організацій, варто звернути увагу і на рівень насильства в межах нашої держави. 

Джерело матеріалу: https://ipress.ua/articles/na_zahysti_prav_lyudyny_284449.html

 

 

Підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти