254

Українське танго з правами ЛГБТ перед Брюселем


27-29 листопада у Вільнюсі пройде саміт Східного партнерства, на якому Україна планує підписати угоду про асоціацію з Європейським союзом та вступити в другу фазу плану з візової лібералізації. Без перебільшення, для України це одна з найважливіших подій з часу отримання незалежності. Фактично, ця угода визначить цивілізаційний вибір країни: захід чи схід, Європа чи Азія.

Українське танго з правами ЛГБТ перед Брюселем

І хоча українська сторона виконала більшу частину «домашнього завдання», і досі лишається низка невирішених проблем. Однією з них є захист ЛГБТ-спільноти від дискримінації. І хоча законопроект № 2342, який вносить зміни в трудовий кодекс і забороняє дискримінацію за ознакою сексуальної орієнтації у сфері працевлаштування, був поданий урядом ще в квітні,  парламент досі не спромігся за нього проголосувати.

Українські депутати опинилися на роздоріжжі: з одного боку, для переходу до другого етапу плану візової ліберелізазації лишилося тільки прийняти антидискримінаційний законопроект, з іншого — депутати не бажають резикувати своєю репутацією серез консервативно налаштованого електорату. Щоб уникнути прийняття непопулярного закону, законодавці намагаються довести надмірність окремого нормативного акту, говорячи про наявність відповідних гарантій у Контитуції. Їхні опоненти, представники громадських і правозахисних організацій, заперечують, справедливо вказуючи на те, що норми Конституції, як правило, декларативні, а для їхньої реалізації потрібні закони та механізми контролю.

Європейські чиновники на хитрощі українських парламентарів також не купилися. Комісар ЄС Стефен Фюле в своєму інтерв’ю для газети «Комерсант Украина» заявив, що ЄС не відступить від своєї вимоги закріплення заборони дискримінації ЛГБТ в трудовому законодавстві. 

Олена Шевченко, директорка громадської організації «Інсайт», коментує ситуацію таким чином: «На мою думку,  зараз дуже важливий момент для України в питанні розвитку та просування ЛГБТ-спільноти, тому що наша країна робить свій стратегічний геополітичний вибір, і першою групою, яка відчує наслідки цього вибору, буде ЛГБТ-спільнота. Або ми будемо наближатися до стандартів захисту прав людини для всіх, або, якщо почнемо орієнтуватися на Росію, підемо шляхом цензури, дискримінації та насильства».

В українському парламенті є чимало депутатів,  що позиціонують себе як ліберали. Віталій Кличко та очолена ним опозиційна партія «Удар» заявили, що будуть голосувати за законопроект № 2342, незважаючи на суспільний осуд, адже він «є кроком до європейських цінностей». Партія «Батьківщина» ще офіційно не визначилися, але в неофіційних розмовах з активістами ЛГБТ-організацій депутати обіцяють віддати більшість голосів фракції за європейську перспективу.

Голова владної фракції пан Єфремов заявив, що Партія регіонів буде голосували «вільно», тобто кожен депутат сам визначатиме — підтримувати цей закон чи ні.

ЛГБТ-активісти наразі  активно працюють з депутатами, проводячи формальні і неформальні зустрічі, і лобіюють прийняття антидискрімінаційного законопроекту. Головною проблемою є те, що через рік в Україні стартують нові вибори президента України, і жодна політсила не хоче «псувати собі репутацію». Адже за останнім дослідженням, яке проводили Gfk, 79,4% громадян України налаштовані проти одностатевих стосунків. 

Правозахисники та ЛГБТ-активісти впевнені — якщо до Вільнюського саміту не вдасться прийняти законопроект № 2342 і заборонити дискримінацію ЛГБТ в трудовій сфері, то після саміту шанси на такі зміни вкрай малі.

Поведінка уряду України зараз нагадує  танго: у міцних обіймах Брюсселя уряд робить один крок вперед і два кроки назад. З одного боку, уряд вносить в парламент необхідний законопроект, з іншого — не докладає зусиль для того, щоб парламентська більшість за нього проголосувала. А поки політики перекидають одне одному «гарячу картоплю», боячись взяти на себе відповідальність за внесення в національне законодавство терміну «сексуальна орієнтація», в української ЛГБТ-спільноти вже уривається терпець. Так чи інакше, 28 листопада ми всі побачимо останнє «па» цього танцю. А до того часу тисячі громадян залишатимуться без захисту від дискримінації.

Богдан Глоба

Тепер, завдяки Aperio Lux, ЛГБТ-портал можна читати на iPhone та iPad або підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти