379

"Життя Адель" (2013) реж. Абделатіф Кешиш


Більшість фільмів, які останніми роками перемагали на Каннському кінофестивалі чекала досить суперечна оцінка глядачів. Адже в основному ці фільми були новим словом в кінематографі. Одні за формою. Інші - за змістом. Стрічка "Життя Адель", в центрі сюжету якої кохання двох дівчат, від травневого тріумфу на найпрестижнішій кіноподії світу все ж добралась і в Україну.

"Життя Адель" (2013) реж. Абделатіф Кешиш

Перше, що вражає у фільмі - це дивовижно епічний хронометраж. Фільм йде рівно три години. Здавалося б це найважче - змусити глядача безвідривно спостерігати за досить скромним, незаплутаним сюжетом протягом тривалого відрізку часу. Але в авторів картини це вдалося. Фільм тримає увагу, можливо тому, що в ньому дуже просто віднайти схожий досвід не лише для представників ЛГБТ, але й для інших людей. Можна подумки замінити двох дівчат на двох хлопців, чи на хлопця і дівчину. Та чомусь видається, що у випадку наявності на екрані пари "хлопець та дівчина", цей фільм втратив би левову частку свого шарму і не було б причини дивитись його три години. Адже таких стандартних гетеросексуальних історій є безліч в різних інтерпретаціях.

Неймовірно гарна героїня на ім'я Адель ще не знає хто вона, але її потяг до жінок все ж більш явний. Вона знайомиться з не менш привабливим юнаком, але нічого окрім імітації кохання не виходить. Після цього стає зрозуміло, що Адель закохається по-справжньому лише в представницю своєї статі. І кохання це буде не лише романтичним, захоплюючим і прекрасним. Воно матиме і зворотній бік. Адель подорослішає, її стосунки обернуться зрадою, яку вона ж і вчинила. Та ми все одно будемо більше вірити їй, а ніж її блакитноволосій коханій Еммі. Бо для Адель все вперше і вона мала право на помилку. Інше питання: чи не були її скромні походеньки на ліво, так ще й із хлопцем, лише приводом аби позбутися неї, з її набридливою зацикленістю на пристрасті.

Фільм "Життя Адель" - це дуже ніжне кіно

Автори сюжету не намагались відобразити логічність і доконаність дії. У фільмі дуже багато замовчуваного і врешті-решт недосказаного. Другорядні герої, які мали б слідувати за основними дійовими персонажами дуже швидко зникають. Наприклад батьки Адель чи її однокласники. Вони як спалахи, з'явившись і проговоривши декілька важливих слів, щезають. Ми так і не дізнаємось про них нічого, адже це життя лише Адель. Її внутрішній простір, в який вона впускає дуже неохоче і потім болісно прощається з тими, хто зумів туди пробратись.

Фільм "Життя Адель" - це дуже ніжне кіно. Пошуки сексуальної ідентичності в дещо перебільшеній, занадто емоційній, мелодраматичній трактовці можуть по-справжньому торкнути лише тих, хто вміє ностальгувати і надривно переживати близькість із коханими людьми. Для любителів реалізму і правди життя на показі цього фільму робити нічого, адже це в першу чергу майстерно відображена фантазія, з її суперечністю і відсутністю закономірностей. Головною ж прикрасою всього дійства є 19-річна французька актриса Адель Экзаркопулос, якій вдається реалістично передати всю емоційну палітру. По суті саме через її бездоганну гру ця історія змушує задуматись над тим, як змінює людину кохання.

Гучних і відомих фільмів про лесбійок з настільки відвертим проникненням в їх інтимний світ дуже мало. Особливо недостатньо картин, які не мають на меті копирсатися у білизні, а просто продемонструвати світ відчуттів. "Життя Адель" - це суцільне довгограюче почуття, яке хоч і згасає з фінальним титром, але залишається в пам'яті назавжди. Режисеру вдалося не лише філігранно проілюструвати сексуальну близькість дівчат, не скотившись при цьому в примітивну вульгаризацію, а й змусити повірити у те, що бурхливо твориться і руйнується сексуальним потягом. А також кількома зайвими думками, словами і діями.

Максим Івануха

Короткі відомості про фільм:

Жанр: драма, мелодрама
Режисер: Абделатиф Кешиш
У головних ролях: Адель Экзаркопулос,Леа Сейду
Тривалість: 179 хв.
Країна: Франція
Рік: 2013
IMDb: 7.9 
Konopoisk: 7.8

Трейлер фільму

Тепер, завдяки Aperio Lux, ЛГБТ-портал можна читати на iPhone та iPad або підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти