659

Конституційний Суд України з'ясовує, чи забороняє Конституція дискримінацію за сексуальною орієнтацією


Виконавчий директор "Точки опори" Богдан Глоба звернувся з конституційним зверненням до Конституційного суду України, на предмет трактування частин другої статі 24 Конституції. Зокрема ст. 24 забороняє дискримінацію за цілим рядом ознак, та має відкритий список «інші ознаки». В той же час, опоненти ЛГБТ-руху наполягають на тому, що Конституція не забороняє дискримінацію за ознакою сексуальної орієнтації.

Конституційний Суд України з'ясовує, чи забороняє Конституція дискримінацію за сексуальною орієнтацією

8 січня Всеукраїнська благодійна організація «Точка опори» звернулась зі зверненням до Конституційного суду України з проханням тлумачення частини другої статті 24 Конституції України і просить надати офіційне трактування, чи входить ознака «сексуальна орієнтація» в перелік категорії «інші ознаки». Повний текст Конституційного звернення доступний за посиланням.

Як відомо, частина друга статті 24 Конституції України визначає перелік ознак за якими заборонено надавати привілеї чи обмежувати громадян. Згідно цього переліку не може бути надано переваг чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Цим зверненням «Точка опори» бажає отримати офіційне тлумачення Конституційного суду та поставити крапку в різних трактування, чи забороняє конституція дискримінацію за ознакою сексуальної орієнтації, чи ні. Відсутність терміну «сексуальна орієнтація» в законодавстві в поєднанні з неефективними механізмами захисту від дискримінації, недовірою громадян до правоохоронних і судових органів створює труднощі в захисті гомосексуальних громадян / громадянок від дискримінації.

Відповідь Конституційного Суду матиме вагомий вплив на подальшу долю розгляду антидискримінаційного законодавства, і не лише у галузі трудових прав громадян. 24-та стаття Конституції України гарантує усім без виключення жителям держави «рівні конституційні права і свободи», і у випадку позитивної відповіді КСУ, щодо наявності визначення «сексуальна орієнтація» в переліку «інших ознак», ЛГБТ-спільнота зможе отримати чіткий юридичний механізм захисту від дискримінації.

Зазначимо, що однією з вимог по виконання I етапу плану візової лібералізації з ЄС є наявність правової норми, яка забороняє дискримінацію за ознакою сексуальної орієнтації. Законопроект 2342, який був внесений в парламент урядом так і не був проголосований. Тлумачення Конституційного суду може стати необхідним рішенням для переходу України на II фазу візової лібералізації.

Конституційне звернення «Точки опори» на даний момент направлено на розгляд КСУ і знаходиться на опрацюванні в Колегії суддів. Розгляд звернення може тривати від декількох місяців до півроку.

Підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти