143

Заява Проекту “Без кордонів” у День Жалоби


23 лютого Проект “Без кордонів” та його друзі традиційно, вже не один рік, відзначає День безпеки біженця – чи ж то День захисників біженців (“День захисника від вітчизни”). Цього року, на жаль, 23 лютого стало днем жалоби за людьми, які виступили за свої права, і наклали у цій боротьбі головою. Команда Проекту “Без кордонів” висловлює глибоке співчуття всім родичам, близьким і друзям загиблих героїв – українських та іноземних громадян, вихідців з різних регіонів України та з інших країн, у т.ч. імігрантів та біженців чи їх рідних.

Заява Проекту “Без кордонів” у День Жалоби

Ми переконані, що винні у тій трагедії, що сталася, мають бути притягнені до відповідальності у рамках прозорої процедури, яка відповідає стандартам прав людини.

Протягом останніх трьох місяців учасниці й учасники Проекту брали участь у різних групах та ініціативах, пов’язаних із протестом, і маємо намір робити це і надалі. Ми вдячні колегам і колежанкам, з якими нам довелося працювати пліч-о-пліч протягом цих місяців у дуже різних умовах, і хочемо сказати їм: ми пишаємося знайомством з вами. Однак основні сфери роботи Проекту залишаються незмінними і в цей час: це – допомога біженцям, обстоювання свободи пересування, і протидія дискримінації.

Команда Проекту “Без кордонів” також готувалася, на випадок найгішого сценарію розвитку подій, надавати допомогу тим активістам і активісткам Майдану та їхнім близьким, яким могла загрожувати небезпека через їх діяльність – ми були готові консультувати з питань виїзду за кордон та процедури отримання статусу біженця. Ми глибоко вдячні всім нашим колегам і друзям, які взяли участь у цій ініціативі. Вона триває і надалі, – хоча ми щиро сподіваємося, що потреби в ній не буде.

Проект “Без кордонів” звертається до урядів та міграційних служб тих країн, куди можуть прибути особи, які були пов’язані з попереднім владним режимом в Україні та причетні до порушення прав і свобод населення України. Просимо пам’ятати про положення Конвенції ООН про статус біженців 1951 р., за яким особи не можуть вважатися біженцями, якщо є серйозні підстави вважати, що вони: “a) вчинили злочин проти миру, військовий злочин або злочин проти людяності, як це визначено в міжнародних актах, укладених з метою вжиття заходів щодо подібних злочинів; b) вчинили тяжкий злочин неполітичного характеру за межами країни, яка надала їм притулок, і до того, як вони були допущені до цієї країни як біженці; c) винні у вчиненні дій, які суперечать цілям і принципам Організації Об’єднаних Націй” (ст.1F Конвенції 1951 р.). Ми також просимо засоби масової інформації не вживати на позначення таких осіб слово “біженці”: це – некоректно і образливо для справжніх біженців.

Ми звертаємося до органів державної влади, передовсім – до Служби безпеки України, з вимогою, поміж іншим, скасувати ганебні заборони на в’їзд до України, ухвалені щодо низки іноземних громадян з суто політичних міркувань перед і протягом подій на Майдані, та публічно вибачитися перед ними. Поміж іншими подібними, мова йде про заборони стосовно Юрія Барабаша, Бориса Нємцова, Андрія Юрова (Російська Федерація), Давіда Какулії, Георгія Кіквадзе (Грузія), Стюарта Фармера (США), громадян Польщі, чиї імена нам натепер невідомі, та інших. Ми закликаємо Державну Прикордонну Службу не виконувати ці політично вмотивовані рішення про заборони як незаконні та такі, які стануть предметом розслідування.

І насамкінець, ми хочемо ще раз нагадати: на Майдані люди боролися за власні права і свободи. Якщо ми не хочемо згаяти результати цієї боротьби – Україна, яку ми будуємо зараз, має бути вільною від дискримінації й ксенофобії, права і свободи людей мають дотримуватися на всіх рівнях, мають існувати ефективні механізми, передовсім запобіжні, захисту громадян від свавілля держави, хто би не перебував при владі. Створити таку Україну – наше спільне завдання.

Права людини – понад усе.

Команда Проекту “Без кордонів”, ГО “Центр Соціальна Дія”

Підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти