165

Гомосексуалів в Китаї досьогодні «лікують» електрошоком


Протягом останніх п'ятнадцяти років ставлення влади до сексуальних меншин в Китаї стає терпимішим. Одностатева любов в КНР більше не вважається ні злочином, ні психічним розладом. У китайських ЛГБТ є безліч «своїх» сайтів і клубів. Проте в країні як і раніше діють центри, де сексуальну орієнтацію намагаються коригувати за допомогою електрошоку.

Гомосексуалів в Китаї досьогодні «лікують» електрошоком

В останній день липня в пекінському суді розпочався процес у вкрай незвичайній для КНР справі: молодий чоловік, що приховується під псевдонімом Сяо Чжень, подав до суду на клініку, де його лікували від гомосексуальності. Позивач стверджує, що електрошокова терапія була болюча, а сам він тепер травмований. При цьому судитися Сяо став не тільки з клінікою, але і з інтернет-пошукачем Байду, користуючись яким він і знайшов адресу медичного закладу.

За словами позивача, почувши, що гомосексуальнысть виліковна, він почав шукати інформацію про це в інтернеті. Першим сайтом, який за його запитом видав Байду, стала домашня сторінка клініки «Синьюй Пяосян». Прочитавши, що персонал цього закладу володіє «приголомшливими навичками у справі коригування сексуальної орієнтації», а відсоток пацієнтів, які  «вилікувалися»  «дуже високий», Сяо вирішив довіритись експертам.

Терапія, яку йому призначили, була така: Сяо вводили у стан гіпнозу і, коли він за наказом лікаря починав уявляти омосексуальну еротичну сцену, той пропускав через його тіло електричний розряд. Весь курс лікування Сяо мав складатися з п'яти фаз, кожна з яких включала шість сеансів терапії. За час одного сеансу йому належало від трьох до чотирьох ударів струмом. «Я подумав, що після всього цього просто збожеволію», - зізнався Сяо кореспонденту газети Global Times.

Згодом пацієнт звернувся до суду, сподіваючись довести, що його права були порушені як клінікою, що надає неякісні послуги, так і пошукачем Байду, який поширює рекламу подібних установ.

Електрошок проти «гомосексуальності»

Гомосексуальність не вважаєся кримінальним злочином в КНР з 1997 році. У квітні 2001 року вона офіційно була виключена з переліку психічних розладів. Проте коригувальна терапія в Китаї досьогодні активно практикується.

Сумну історію молодого китайця Лінь Яня, який вирішив побороти в собі схильність до одностатевого кохання, описав журнал The Economist. У 2011 році Лінь звернувся в психологічний консультаційний центр в Шеньчжені. До цього кроку його підштовхнуло побоювання, що батьки не зможуть змиритися з його орієнтацією. У підсумку Лінь заплатив 1700 доларів за три місяці «конверсивної терапії». Лікування проводилося таким чином: йому показували гомоеротичні картинки і за допомогою введення спеціального препарату провокували блювоту. При цьому психотерапевт невпинно повторював, що рідні ніколи не пробачать Ліня за його сексуальні уподобання і що бути геєм - аморально. Все це сам пацієнт охарактеризував як «психологічні тортури». Справжні ж муки почалися, коли в хід пішла електрошокова терапія.

Але перенесені Лінем страждання виявилися марними. Витративши на «лікування» всі заощадження, він почав лисіти, страждати від безсоння і мучитись від почуття тривоги. Проте жінки так і не стали здаватися йому привабливішими за чоловіків. У підсумку Лінь все ж зізнався батькам, що є геєм. Хоча на це пішло кілька місяців, але вони зуміли прийняти сина таким, яким він є. Зараз мати Лінь Яня навіть жартує з цього приводу, кажучи, що, якщо вже він збирається привести додому коханця, то той неодмінно повинен бути багатим і красивим.

Можна сказати, що ця історія закінчилася хеппі-ендом. Але такий фінал - швидше виняток, ніж правило. Багато пацієнтів, що спробували змінити своє життя за допомогою «конверсівной терапії», переривають лікування, сказавши, що воно вже допомогло їм. Однак насправді вони просто не витримують болі, заподіюваної в процесі терапії. Виписавшись з корекційних клінік, вони повертаються до звичайного життя, намагаючись приховати свою гомосексуальність зі страху бути підданими дискримінації.

Сімейні цінності

Історично китайці ставилися до гомосексуалів дуже терпимо. Релігійного заборони на одностатеве кохання жителі Піднебесної не знали. Тому в художніх творах та історичних хроніках можна зустріти описи сексуальних відносин між чоловіками, позбавлені негативного забарвлення. Відомий голландський синолог Роберт ван Гулик писав з цього приводу наступне: «У літературних джерелах ставлення до гомосексуальності зазвичай нейтральне, якщо мова йде про два дорослих чоловіків: вважалося, що близькість між двома ян (чоловічий принцип) не може привести до повної втрати життєвої сили жодного з них. В таких випадках засуджувалося, коли один з партнерів використав емоційний зв'язок для отримання надмірної матеріальної вигоди або для примусу свого партнера до неправедних або злочинним діянням (що, згідно з китайськими історичними джерелами, нерідко траплялося в придворних колах). Гомосексуальні відносини високо цінувалися, якщо вони спонукали до великим художніх витворів».

Ситуація почала змінюватися лише до кінця XIX століття, коли в Китай стала проникати західна культура і притаманна їй мораль. А вже в ХХ, після приходу до влади комуністів, гомосексуальнісь була оголошена патологією.

Посилило проблему введене наприкінці 1970-х правило обмеження народжуваності «одна сім'я - одна дитина». У китайській традиції велике значення приділяється продовженню роду. Батьки розраховують, що їх єдиний син не буде бездітним. Тому визнання спадкоємця у своїй гомосексуальності часто стає справжнім ударом для сім'ї.

У підсумку переважна більшість геїв в КНР намагаються тримати свою орієнтацію в секреті від рідних. За словами відомого сексолога професора Чжан Бейчуань з Університету Циндао, 90 відсотків гомосексуалів в Китаї перебувають у шлюбі, боячись конфлікту з батьками та осуду з боку суспільства. Всього ж, стверджує дослідник, близько 16 мільйонів чоловік перебувають в таких фіктивних союзах.

Не дивно, що, згідно з даними дослідження, проведеного Інститутом психології Китайської академії наук, 30 відсотків дорослих геїв і лесбійок в КНР схильні до депресії, а ще для 20 відсотків ризик депресії вкрай високий. Таким чином, люди гомосексуальної сексуальної орієнтації в чотири рази частіше страждають від депресії, ніж інші громадяни Китаю.

«Чи будуть наші діти страждати від дискримінації?»

Між тим політика «одна сім'я - одна дитина» в деякому розумінні сприяла збільшенню числа геїв в Піднебесній. Через селективних абортів в державі виник гендерний дисбаланс: співвідношення статей 118 до 100 на користь чоловіків (для порівняння: в Росії на 100 чоловіків припадає 116 жінок). Така ситуація загрожує зростанням соціальної напруги. Існує думка, що усвідомлення цієї проблеми змусило китайське керівництво пом'якшити державну політику щодо гомосексуалів. Мовляв, нехай вже краще радощів одностатевої любові віддаються, ніж замислюються про те, чи не помилилася Компартія, створивши умови в яких мільйони молодих чоловіків ніколи не зможуть знайти собі дружину.

Змінилося життя китайських представників гомосексуальної орієнтації і завдяки поширенню інтернету. Хоча місцевий сегмент всесвітньої павутини знаходиться під пильною увагою контролюючих органів, до спеціалізованих гей-ресурсам вони особливого інтересу не проявляють. «Уряд ніколи нас не блокує. Якщо ми дотримуємося правила - ніякої порнографії та політики - у нас не буває проблем », - наводить у книзі« Global Gay: як гей-революція міняє світ» Фредерік Мартель слова власника сайту Feizan.com Лін Цзюедіна.

Сьогодні у великих містах КНР відкрито працюють гей-клуби. А активісти ЛГБТ намагаються привернути увагу влади до своїх проблем. Так в лютому минулого року група з 100 батьків геїв і лесбіянок направила делегатам Всекитайських зборів народних представників (ВЗНП) відкритий лист, в якому закликали їх дозволити гомосексуальні шлюби. Автори послання вказували на те, що зараз представники сексуальних меншин позбавлені багатьох прав (наприклад, всиновлювати дітей). «Невже наше законодавство спрямоване на те, щоб гомосексуаи вступали в шлюби з гетеросексуалами? Чи не створює це великі соціальні проблеми? »- Зверталися автори листа до членів ВЗНП.

А через кілька місяців ще один відкритий лист було відправлено дружині голови Сі Цзіньпіна Пен Ліюань. Оскільки перша леді Китаю є послом доброї волі ВООЗ з питань туберкульозу та ВІЛ, її нагадали, що відсоток хворих на СНІД серед геїв вище, ніж серед гетеросексуалів. «Але головне, що нас хвилює, - йшлося в листі - чи будуть наші діти страждати від дискримінації».

Підписуйтесь на аккаунт Національного ЛГБТ-порталу України в ВКонтактеTwitter і Facebook: в одній стрічці - все найцікавіше з ЛГБТ-життя України та світу.

Підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти