419

HRW: закон про "гей-пропаганду" в Росії провокує насильство


У доповіді міжнародної правозахисної організації Human Rights Watch повідомляється, що російська влада не протидіє насильству щодо сексуальних меншин.

HRW: закон про "гей-пропаганду" в Росії провокує насильство

Більше того, автори доповіді стверджують, що після прийняття в 2013 році федерального закону, що забороняє "гей-пропаганду", напади на представників російської ЛГБТ-спільноти почастішали.

По суті, стверджують представники HRW, цей закон виправдовує дискримінацію щодо представників сексуальних меншин і переводить їх у розряд громадян другого сорту.

Повсякденне насильство

Звіт базується на свідченнях десятків представників та активістів ЛГБТ-спільноти в 16 містах Росії, які стали жертвами нападів або відчули на собі дискримінацію у зв'язку з гомосексуальною орієнтацією або гендерною ідентичністю.

За їх словами, вони піддавалися побиттю, незаконним затриманням, приниженням і образам з боку гомофобно налаштованих груп добровольців і окремих осіб. Всі ці факти ворожого ставлення мали місце на вулицях, у нічних клубах, кафе, а в одному випадку - навіть під час співбесіди при влаштуванні на роботу.

"Насильство по відношенню до представників ЛГБТ-спільноти в Росії безперечно мотивується гомофобією, однак влада свідомо ігноруює злочини такого роду і не захищає їх жертв, - стверджує Таня Купер, що займалася дослідженнями в Росії за завданням Human Rights Watch. "Російська влада зобов'язана карати за насильство на ґрунті гомофобії та припинити випадки дискримінації щодо представників ЛГБТ".

Більшість опитаних співробітниками Human Rights Watch представників гей-спільноти скаржилися на насильство і дискримінацію в повсякденному житті, яка помітно посилилися після прийняття закону 2013 року.

У деяких випадках за нападами стоять угруповання радикально налаштованих націоналістів, які заманюють геїв під приводом зустрічі, а потім насильно утримують і знімають на відео з метою принизити і викрити. Сотні таких відео зі сценами насильства щодо геїв з'явилися останнім часом в мережі.

В інших випадках представники сексуальних меншин розповідали про переслідування та фізичні напади на них з боку незнайомців, які прилюдно ображали їх і звинувачували в "гомосексуалізмі".

Переважна більшість активістів ЛГБТ підтвердили в ході інтерв'ю, що з 2012 року принаймні один раз піддавалися нападам під час громадських заходів, організованих на підтримку ЛГБТ.

Потурання поліції

При цьому вони стверджують, що незважаючи на те, що образи і нападки на їх адресу стали буденними, поліція не робить ніяких адекватних заходів для їх захисту.

З 78 жертв нападів на ґрунті гомофобії, інтерв'ю з якими лягли в основу доповіді, 22 людини побоялися повідомити про це в поліцію, оскільки побоювалися, що їхні заяви не будуть розглянуті всерйоз. І навіть у випадках, коли заяви подавались, це вкрай рідко призводило до порушення розслідування.

"Російські правоохоронні відомства мають всі можливості для покарання насильства на ґрунті гомофобії, однак не мають жодного бажання робити це", - вважає Таня Купер.

Як з'ясувала Human Rights Watch, російська влада відмовляються розглядати навіть найвідвертіші напади на ґрунті гомофобії як злочин з ненависті, хоча відповідні закони в країні є. У тих же випадках, коли справи заводилися, вони велися абияк, і часто жертву саму звинувачували у провокуванні нападу.

Лише в 3 з 44 випадків, коли потерпілі звернулися в поліцію із заявами, справа закінчилася судовим вироком. При цьому двоє нападників були засуджені, однак суворість покарання жодним чином не відповідала тяжкості злочинів.

Замість публічного засудження насильства і риторики, спрямованої проти сексуальних меншин, російське керівництво або в кращому випадку відмовчуватися, або відкрито висловлює ненависть до ЛГБТ-спільноти, йдеться в доповіді Human Rights Watch.

У ряді випадків представники або захисники прав ЛГБТ, що працюють в школах чи інших освітніх центрах, самі ставали мішенями інформаційних кампаній, що виставляли їх як загрозу для дітей виключно в силу їх сексуальної орієнтації. Більшість цих людей в результаті позбулися роботи.

Закон від 2013 забороняє "пропаганду нетрадиційних сексуальних відносин серед підлітків". Порушення цього закону карається різними штрафами.

Закон про заборону пропаганди насправді нікого не захищає, а лише дає зручний привід гомофобам вважати, що представники ЛГБТ в очах влади є людьми другого сорту, стверджує Таня Купер. "Російському уряду слід було б скасувати цей закон і припинити дискримінацію російських громадян гомосексуальної орієнтації", - говорить представник Human Rights Watch.

Джерело: BBC

Підписуйтесь на аккаунт Національного ЛГБТ-порталу України в ВКонтактеTwitter і Facebook: в одній стрічці - все найцікавіше з ЛГБТ-життя України та світу.

Підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти