148

Говорити про одностатеві шлюби в Україні ще зарано - експерти і правозахисники


Під час проекту «Жива бібліотека», де книгами виступають люди, до яких суспільство зазвичай ставиться з упередженістю, "Голос Америки" поспілкувався з лесбійкою Анастасією Баранюк, яка виступала у якості книги.

Говорити про одностатеві шлюби в Україні ще зарано - експерти і правозахисники

Наразі вона хоче мігрувати до США чи Іспанії. Одна з основних причин – неможливість публічно проявляти свої почуття до людини однієї статі, вийти за неї заміж, отримати всі юридичні гарантії, які отримує офіційний шлюб.

«Тут це неможливо. Напевне, треба більше таких людей, як я, щоб ми якось виступали за свої права. Певні закони потрібні. Є люди серед моїх знайомих, які живуть підпільно, зображують подруг по 12 років, мають свій бізнес. І от трапляється так, що вони хочуть розійтися, але вже мають спільний бізнес. І як це поділити? Чоловік і жінка це роблять за допомогою Сімейного кодексу. В іншому випадку немає жодної юридичної підтримки», – розповідає Анастасія "Голосу Америки". 

Вона сподівається, що колись питання легалізації одностатевих шлюбів все ж таки піднімуть в Україні. Сьогодні важливішим залишається питання дискримінації та визнання існування такої групи людей на державному рівні.

«Я не боюсь, бо хочу бути тим, ким я є. Але я розумію, що це складно в нашій країні», – говорить Анастасія Баранюк.

Те, що дискримінація за сексуальною ознакою в Україні існує, констатують різні міжнародні правозахисні організації. Підтверджує це і "Amnesty International". В інтерв’ю "Голосу Америки" виконавча директорка цієї організації в Україні Тетяна Мазур зазначає, що дискримінація існує навіть на найвищому рівні, у парламенті.

Одне з останніх досліджень Інституту Горшеніна «Студенти – образ майбутнього» свідчить, що 56% опитаних визнають одностатевий шлюб як щось неприпустиме за будь-яких обставин, на відміну від, наприклад, польської молоді, яка ставиться до таких шлюбів більш терпимо.

Одна із причин такого ставлення до ЛГБТ-спільноти (лесбійки, геї, бісексуали та трансгендери) – «провінційність» українців, вважає директор фонду «Демократичні ініціативи» Ірина Бекешкіна. «Ми досить замкнуте патріархальне суспільство, яке вкрай нетерпимо ставиться до всього, що від нас відрізняється». На її думку, таке ставлення можна було б змінити, якби люди частіше їздили за кордон, бачили акції на захист гомосексуалів.

Проти однакових прав і свобод для усіх українців, незалежно від сексуальної орієнтації, залишається Церква. Так, священний Синод Української православної церкви Київського Патріархату нещодавно виступив проти ініціативи розширення поняття дискримінації, де критика з боку Церкви теж може розцінюватися як дискримінація. На думку Синоду Київського патріархату, наступним кроком може стати легалізація одностатевих шлюбів, «впровадження в систему освіти пропаганди позитивного ставлення до аморального способу життя».

«Тому для Церкви є неприйнятними сучасні прагнення, шляхом встановлення певних законів, віднести до числа основних прав людини те, що є противним природі людини та визначено Богом як важкий гріх», – постановив Синод УПЦ КП.

Підписуйтесь на аккаунт Національного ЛГБТ-порталу України в ВКонтактеTwitter і Facebook: в одній стрічці - все найцікавіше з ЛГБТ-життя України та світу.

Підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти