110

Правозахисники попросили спеціальних доповідачів звернутися до уряду України з приводу захисту прав транссексуальних людей


Неурядові організації виступили із заявою, що під час проходження трансґендерними людьми процедури "зміни/корекції статевої належності" у державних психіатричних закладах різних міст України порушують права людини.

Правозахисники попросили спеціальних доповідачів звернутися до уряду України з приводу захисту прав транссексуальних людей

Це виявили під час опитування міжнародною правозахисною організацією Human Rights Watch (HRW) 16 трансґендерних людей з 6 міст України про їхній досвід проходження процедури "зміни/корекції статевої належності" в період з вересня 2013 року по травень 2014 року.

Згідно з Наказом № 60 Міністерства охорони здоров'я України, діюча процедура юридичного визнання ґендеру в Україні включає в себе, зокрема, вимоги до трансґендерних людей, котрі планують змінити стать: обов'язкове обстеження в умовах психіатричного стаціонару терміном від 30 до 45 днів за місцем проживання особи з метою підтвердження або виключення діагнозу "Транссексуалізм"; не перебувати в шлюбі і не мати неповнолітніх дітей; вимога примусової стерилізації; численні медичні обстеження, які вимагають тривалого часу, значних грошових витрат, поїздок, і часто не пов'язані з Процедурою; спостереження сексологом протягом одного року для визначення "ступеня соціальної адаптації".

"Процедура юридичного визнання ґендерної ідентичності в Україні є дуже тривалою і включає у якості обов’язкових вимог втручання, що вимагають значних грошових витрат; деякі з людей, опитаних HRW заявили, що вони витратили на цей процес від одного до чотирьох років. Також деякі з опитаних трансґендерних людей повідомили HRW, що вони відчували себе глибоко приниженими під час зустрічей або обстежень працівниками психіатричних лікарень, а також під час засідань державної Комісії зі зміни/корекції статевої належності", - йдеться в заяві.

Із цією заявою, яку підписали громадська організація "Інсайт", незалежна міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch (HRW) і європейська неурядова організаціяTransgender Europe (TGEU), звернулися до Спеціального доповідача з тортур та інших жорстоких, нелюдських або принизливих для гідності видів поводження чи покарання Хуана Мендеса та Спеціального доповідача з питання про право кожної людини на найвищий досяжний рівень фізичного і психічного здоров’я Дайнюса Пураса.

HRW, «Інсайт» і Transgender Europe вважають, що вимоги Наказу № 60 порушують право трансґендерних людей на найвищий досяжний рівень фізичного і психічного здоров'я, фізичну недоторканність і свободу від нелюдського та принизливого для гідності поводження, а також на повагу до приватного і сімейного життя.

Заявники просять спеціальних доповідачів звернутися до уряду України з рекомендаціями.

Зокрема, переглянути Наказ № 60 та розробити нову ефективну, недорогу та прозору процедуру юридичного визнання ґендерної ідентичності, яка відповідала б міжнародним зобов’язанням України.

Скасувати будь-які вимоги медичних обстежень чи процедур, включаючи примусову чи де-факто обов’язкову стерилізацію, у якості попередніх умов для юридичного визнання ґендерної ідентичності.

Скасувати госпіталізацію до психіатричного стаціонару як одну з вимог до юридичного визнання ґендерної ідентичності.

Скасувати вимоги, що стосуються розлучення та відсутності неповнолітніх біологічних дітей, які порушують право трансґендерів на приватне і сімейне життя, а також право на створення сім'ї. 

Джерело: humanrights.org.ua

Підписуйтесь на аккаунт Національного ЛҐБТ-порталу України в ВКонтактеTwitter і Facebook: в одній стрічці - все найцікавіше з ЛҐБТ-життя України та світу.

Підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти