214

Дві українські одностатеві пари будуть добиватися у Євросуді з прав людини визнання свого партнерства


Одна пара - з Києва, хлопці живуть разом з 2010 року в орендованому житлі, а також в будинку в селі Чернігівської області. Друга пара - з Луганська. Вони познайомилися в 1998 році, через шість років спільно купили квартиру, де жили до липня 2014 року - через бойові дії на Донбасі змушені були виїхати і зараз проживають у Києві у друзів.

Дві українські одностатеві пари будуть добиватися у Євросуді з прав людини визнання свого партнерства

Про це повідомляє "Центр інформації про права людини".

Обидві пари ведуть спільне господарство, за час спільного життя зробили низку великих покупок (машину, квартиру, побутову техніку), однак це майно належить тільки одному з партнерів. Майнові взаємини, у тому числі на володіння власністю, українським законодавством ніяк офіційно не визнаються і не регулюються. Тому у випадку розлучення, хвороби або смерті одного з партнерів з розділом майна виникнуть проблеми.

За словами заявників, національне законодавство України позбавляє їх можливості зареєструвати шлюб, тому що стаття 51 Конституції України передбачає, що "Шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки і чоловіка...", а відповідно до частини 1 статті 21 Сімейного кодексу України "Шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка".

Заявники посилаються на рішення ЄСПЛ у справі Schalk and Kopf v. Austria (no. 30141/04, ECHR 2010), в якому Суд визнав, що відносини співжиття одностатевої пари, яка живе в стабільному de facto партнерстві, підпадають під поняття "сімейного життя".

Також у скарзі заявники нагадують, що в Україні існує інститут цивільного шлюбу. Так, пара, яка не зареєструвала шлюб, але живе як одна сім'я, володіє набутим спільно майном на рівних. Іншими статтями Сімейного кодексу передбачено право усиновити дитину і взяти на утримання партнера, який став непрацездатним.

Однак ці права стосуються лише різностатевих пар.

"Заявники стверджують, що ця різниця в правах не переслідує законних цілей і є дискримінаційною, оскільки не має об'єктивного і розумного виправдання. Вони вважають, що вони піддаються дискримінації за ознакою сексуальної орієнтації", - зазначено в тексті скарги.

У випадку з однією з пар, що раніше проживала в Луганську, не всі їхні рідні схвалюють їх спільне проживання, що може створити багато проблем при розділі і спадкуванні майна.

"Крім того, невизнання державою самого факту існування нашої родини приносить нам моральні страждання, оскільки з точки зору закону ми є абсолютно чужими один одному людьми, і це дозволяє суспільству заперечувати значущість наших подружніх стосунків, які для нас є вкрай важливими", - зазначають заявники.

Нагадаємо, 21 липня ЄСПЛ ухвалив рішення, яким вимагає від Італії надання одностатевим парам більше прав для узаконення свого союзу. Оскільки Україна є членом Ради Європи, то рішення ЄСПЛ поширюються і на нашу країну. Також у судовому органі Ради Європи діє прецедентний принцип, тому даний випадок зможуть використовувати як аргумент при розгляді інших справ. 

Підписуйтесь на аккаунт Національного ЛҐБТ-порталу України в ВКонтактеTwitter і Facebook: в одній стрічці - все найцікавіше з ЛҐБТ-життя України та світу.

Підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти