161

Не гей, слов'яни.


Російська влада відволікає увагу своїх громадян з нагальних проблем на секс-меншини. «Підступні» гомосексуали приперті до стінки за допомогою закону, який шокував Захід і правозахисників, пише Наталія Мечетна.

Не гей, слов'яни.

Недавній чемпіонат світу з легкої атлетики, що проходив на московському стадіоні Лужники, більше запам'ятався світові як битва за права ЛГБТ-спільноти, ніж як спортивна подія. Спочатку дві шведські спортсменки, стрибунка Емма Грін і бігунка Моа Хелмер, розфарбували свої нігті в кольори веселки на підтримку одностатевих пар. Так вони протестували проти нещодавно прийнятого в Росії закону про заборону гей-пропаганди.

Бойова розмальовка шведок не припала до смаку триразовій чемпіонці світу зі стрибків з жердиною Олені Ісінбаєвій, яка дорікнула колегам у неповазі до законів своєї батьківщини. Втім, потім, очевидно, побоюючись за свій імідж за кордоном, Ісінбаєва заявила, що її слова були трактовані не зовсім вірно і всьому виною її погана англійська.

Далі – більше. Дві російські спортсменки, Ксенія Рижова і Тетяна Фірова, після перемоги в естафеті 4x400 м привітали одна одну публічним поцілунком в губи. Журналісти досі вагаються, чи був цей поцілунок вираженням російської традиції або відвертим політичним жестом.

Увесь цей галас був спровокований нещодавно прийнятим у Росії законом, який забороняє пропаганду серед неповнолітніх нетрадиційних сексуальних стосунків і вводить за це адміністративну відповідальність. Так, штраф для простих громадян становить 4-5 тис. руб. ($ 120-150), посадові особи заплатять у десять разів більше, а організації, що проштрафилися, перекажуть за свій гріх державі до 1 млн руб. (понад $ 30 тис.). Якщо ж пропаганда велася через ЗМІ або інтернет, суми штрафів зростають у рази. У випадках, коли правопорушення скоюють іноземці, їх штрафуватимуть і видворятимуть з країни або замість штрафу вони зазнаватимуть адміністративного арешту на строк до 15 діб з подальшим видворенням.

Причому закон був зустрінутий громадянами РФ цілком прихильно: згідно з даними Всеросійського центру вивчення громадської думки, 88% населення країни підтримують введення заборони на пропаганду гомосексуалізму.

"За останні роки росіяни стали особливо нетерпимі до гомосексуалізму, в один голос кажуть соціологи. Тепер 42% громадян вважають, що нетрадиційна сексуальна орієнтація має тягти за собою кримінальну відповідальність"

За останні роки росіяни стали особливо нетерпимі до гомосексуалізму, в один голос кажуть соціологи. Тепер 42% громадян вважають, що нетрадиційна сексуальна орієнтація має тягти за собою кримінальну відповідальність – ще у 2007 році таких було тільки 19%. Крім того, 25 % опитаних на цей час упевнені, що гомосексуалізм повинен бути предметом громадського осуду (у 2007-му – 18%).

Водночас правозахисники не на жарт стривожені: формулювання закону настільки розмиті, що фактично будь-яку публічну діяльність ЛГБТ-спільноти можна трактувати як пропаганду серед неповнолітніх.

"З позиції правозастосовчої практики текст дуже неконкретний", – висловлює свою думку у коментарі Корреспонденту російський ЛГБТ-активіст Юрій Гавриков, лідер організації Рівноправність й один з організаторів петербурзького ЛГБТ-прайду. Він упевнений, що закон постараються застосувати для того, щоб обмежити право на публічні заходи ЛГБТ-спільноти.

"Оскільки проти пропаганди нетрадиційних сексуальних стосунків виступає більшість
виборців, то владі просто зручно піднімати тему, що об'єднує суспільство, для його мобілізації"

Політтехнологи у свою чергу стверджують, що цей закон вигідний для російської влади. "Це технологія відволікання уваги [громадян] від більш проблемних питань", – говорить виданню директор Міжнародного інституту політичної експертизи в Москві Євген Мінченко. А оскільки проти пропаганди нетрадиційних сексуальних стосунків виступає більшість виборців, то владі просто зручно піднімати тему, що об'єднує суспільство, для його мобілізації.

Що ж до негативної реакції Заходу, яку викликав закон, то аналітики вважають її не просто передбачуваною, а очікуваною Кремлем: його мешканці давно прагнуть позиціонувати Росію як антипод Європи та Америки.

Любити по-російськи

Російський закон про гей-пропаганду викликав небувалий резонанс на Заході. Політики і ЛГБТ-активісти заявили про різке неприйняття утиску сексуальних меншин, а також провели численні акції протесту. Приміром, у Стокгольмі пішохідний перехід, розташований біля будівлі російського посольства, розфарбували в кольори веселки, що символізують ЛГБТ-рух. Ряд британських барів висловили протест, оголосивши бойкот російській горілці. Протестні акції, в ході яких горілку просто виливали на землю, пройшли й у США. Десятки барменів у Нью-Йорку знищували міцний напій прямо біля будівлі російського консульства.

"Якщо горілка вже постраждала, то Олімпійські ігри 2014 року в Сочі можуть постраждати в майбутньому: правозахисники, активісти руху і кілька американських сенаторів закликали до бойкоту російських Ігор"

І якщо горілка вже постраждала, то Олімпійські ігри 2014 року в Сочі можуть постраждати в майбутньому: правозахисники, активісти руху і кілька американських сенаторів закликали до бойкоту російських Ігор. Глава Міжнародного олімпійського комітету Жак Рогге зажадав роз'яснити деталі закону, а президент США Барак Обама, хоч і не підтримав ідею бойкоту, заявив, що у нього немає терпимості до країн, де принижують представників секс-меншин. Переслідування геїв і лесбіянок не є унікальним для Росії, воно також має місце в деяких країнах Африки, провів паралелі американський президент.

Більш практично підійшли до російської законотворчості німецькі політики, виступивши з ініціативою про надання притулку російським гомосексуалам, які зазнають на батьківщині дискримінації та переслідувань. Поряд з Німеччиною про свою готовність прийняти геїв заявила і Канада. Рада у справах біженців, швидше за все, буде прихильно розглядати заяви з проханням про надання притулку, заявив міністр у справах імміграції Кріс Александер. Він зазначив, що Росія пішла неправильним шляхом, обмеживши основоположні права ЛГБТ-спільноти.

"Тоді як у всьому західному світі спостерігається лібералізація законодавства щодо ЛГБТ-спільноти, Росія йде від протилежного"

Тоді як у всьому західному світі спостерігається лібералізація законодавства щодо ЛГБТ-спільноти, Росія йде від протилежного, констатують оглядачі. "Навіть В'єтнам готується до легалізації одностатевих шлюбів", – зазначає у розмові з Корреспондентом Ігор Іванов, мешканець Лондона й учасник місцевої організації Quest, що об'єднує представників сексуальних меншин.

У своїй нетерпимості до секс-меншин сьогоднішня Росія більше схожа на Уганду, ніж на будь-яку іншу азіатську або європейську країну, продовжує Іванов: у Росії геїв б'ють на вулицях, знімають знущання над ними на відео і виставляють у соціальних мережах, констатує він.

Дійсно, в російських новинах регулярно з'являється інформація про знущання над представниками секс-меншин. Нещодавно десантники ледь не лінчували ЛГБТ-активіста, який ризикнув з'явитися на Палацовій площі в Санкт -Петербурзі з одиночним пікетом на захист сексуальних меншин у розпал святкування Дня ПДВ. Зупинити військових зміг тільки ОМОН, з яким вони вступили в бійку, хоча дії пікетника цілком можна було класифікувати як гей-пропаганду.

"Під пропагандою нетрадиційних сексуальних стосунків розуміється поширення інформації з метою формування у неповнолітніх нетрадиційних установок і привабливості таких стосунків, а також уявлення про те, що традиційні та нетрадиційні сексуальні стосунки рівноцінні"

Згідно з новим законом під пропагандою нетрадиційних сексуальних стосунків розуміється поширення інформації з метою формування у неповнолітніх нетрадиційних установок і привабливості таких стосунків, а також уявлення про те, що традиційні та нетрадиційні сексуальні стосунки рівноцінні.

Однак очевидцями будь-якого публічного заходу неминуче стає невизначене коло осіб, серед яких можуть опинитися і неповнолітні, коментує закон на прохання Корреспондента Дмитро Ісаков, ЛГБТ-активіст з Казані. Тому очевидно, що, приймаючи такий закон, влада переслідувала мету максимально ускладнити публічну діяльність гей-спільноти.

При цьому норми міжнародного права, в тому числі виражені в практиці Європейського суду з прав людини, наголошують на важливості реалізації права на свободу зборів і свободу слова для всіх груп населення, у тому числі сексуальних меншин без будь-якої дискримінації, нагадує активіст.

У лобістів скандального закону своя правда. Глава комітету думи у справах сім'ї та дітей Олена Мізуліна заявила, що закон переслідує чітку мету – захистити дітей від протиправної інформації. Але й вона визнала, що цей документ не вирішує проблеми толерантного ставлення до гомосексуалів.

"Так, є глибоке питання про толерантність суспільства, але будь-які закони повинні враховувати традиції, культуру, терпимість", – зазначає Мізуліна. За її словами, "адже людей дратують не геї, а нав'язування, демонстративність, пропаганда".

"Закон сформульований таким чином, що його можна трактувати значно ширше, стурбовані правозахисники"

Однак закон сформульований таким чином, що його можна трактувати значно ширше, стурбовані правозахисники. Приміром, тепер може бути закрито будь-який сайт, у тому числі суспільно-політичний, якщо там опублікована хоча б одна стаття, що містить інформацію про ЛГБТ-спільноту, – адже неповнолітні мають вільний доступ до інтернету. Також влада може заборонити будь-який публічний захід, якщо в ньому бере участь хоча б один гей.

Невидимий ворог

"Цікаво, що росіяни побоюються тих, кого не знають в обличчя. Так, недавнє опитування аналітичного Левада-центру виявило, що 80% респондентів особисто не знають жодного представника секс-меншин. За словами Гаврикова, це і породжує спотворене сприйняття цих людей суспільством – як у радянських громадян про абстрактних американців. А для самих геїв суспільне неприйняття виливається в конкретні неприємності."

Цікаво, що росіяни побоюються тих, кого не знають в обличчя. Так, недавнє опитування аналітичного Левада-центру виявило, що 80% респондентів особисто не знають жодного представника секс-меншин

Так, причетність до гей-руху Ісакова фактично коштувала йому кар'єри у Сбербанку Росії. Як він розповідає, формальною причиною звільнення стало розірвання строкового трудового договору з причини виходу на роботу співробітниці з декретної відпустки. Але в приватній бесіді з Ісаковим глава татарстанської філії Сбербанку заявив, що участь в гей-пікетах є несумісною з роботою у ВАТ Сбербанк Росії. Мовляв, Ісаков старанний і компетентний співробітник, але занадто екстравагантний.

Під екстравагантністю голова філії, очевидно, розуміє громадську діяльність на захист ЛГБТ і сексуальну орієнтацію, зазначає звільнений. Також він наголошує, що на роботі ніколи не обговорював своє особисте життя і діяльність, а також завжди одягався і виглядав відповідно до стандартів банківської сфери.

Ісаков подав заяву з проханням прийняти його знову на роботу без будь-якої дискримінації, як це передбачають норми міжнародного права. Відповіді немає до цього часу.

Причина зростання гомофобії в російському суспільстві полягає в політиці влади, вважає Ісаков. "Диктаторському режиму потрібна мобілізація населення. На жаль, часто для мобілізації та консолідації населення використовується механізм створення образу ворога", – зазначає він.

Активіст нагадує, що аналогічно, як у нацистській Німеччині це були євреї, роми, слов'яни, комуністи і геї, а в Радянському Союзі – кулаки, інтелігенція, інакодумці і знову геї, в сучасній Росії епохи Путіна "вороги" – це знову ж ліберали, атеїсти і геї.

Гавриков називає те, що відбувається в країні, домостроєм з релігійним забарвленням, націленим на згортання демократії. " Всі заходи влади спрямовані на відволікання людей від одного – критики влади і думок про зміну уряду", – переконаний правозахисник.

"По-справжньому громадян хвилює підвищення тарифів ЖКГ, питання охорони здоров'я, освіти, а влада намагається підмінити реальний порядок денний штучно сформованим"

По-справжньому громадян хвилює підвищення тарифів ЖКГ, питання охорони здоров'я, освіти, а влада намагається підмінити реальний порядок денний штучно сформованим, продовжує його думку Павло Салін, провідний експерт російського Центру політичної кон'юнктури. Він називає новий закон класичним маневром на відволякання. Також аналітик переконаний, що владі вигідна негативна реакція на закон міжнародного співтовариства.

"Це [засудження Заходом] вкидається в ЗМІ і подається в стилі, ніби Росія – осаджена фортеця, а вороги намагаються плести проти неї інтриги", – підсумовує Салін.

Джерело КорреспонденТ.net

Підписуйтесь на Telegram канал @lgbtorgua

Підписуйтесь
на наші акаунти