390

Дещо про дискримінацію, гомофобію, ксенофобію, сексизм та інші “незрозумілі слова”…

— Богдан Глоба

Чи стикалися ви з дискриминацією? Відчували на собі ксенофобію або сексизм? А може ваші власні дії та наміри порушували чиїсь права або ображали гідність?…


Для більшості пересічних громадян поняття дискримінації, ксенофобії та сексизму  нові і незрозумілі.  Якщо ви молодий здоровий білий чоловік із слов’янською зовнішністю, гетеросексуальною орієнтацією, дружиною і двома дітьми — ви маєте повний набір суспільних привілеїв і навряд чи усвідомлюєте, що для інших людей ситуація може бути кардинально відмінною. Якщо хоча б один фактор з наведеного списку відсутній, ви вже можете зазнавати утисків, ставати об’єктом образ і недолугих жартів, і навіть жертвою насильства. І добре, якщо ви сильна людина, здатна себе захистити. 

Через певні життєві обставини і свою сексуальну орієнтацію, я сам зіткнувся з дискримінацією дуже рано, ще в школі (звісно, тоді я ще не розумів, що це дискримінація).  Моє обурення  буллінгом з боку однолітків було настільки сильним, що вже у вісімнадцятирічному віці я опинився за 500 кілометрів від домівки, в Києві. Я втік від свого старого несприятливого оточення, але одразу ж отримав стусана від держави, яка не бажала сприймати мене як повноцінного громадянина. Після 5 років роботи в громадянському секторі, спрямованої на захист прав і свобод ЛГБТ, я зрозумів кілька базових речей:

Хробак дискримінації (гомофобії, расизму) сидить в кожному з нас. Ми з дитинства засвоюємо суспільні стереотипи і в результаті виявляємо неповагу до оточуючих, до близьких людей, до самих себе. Інколи підсвідомо. Інколи автоматично. Здається це вросло в нас на рівні ДНК. Чому? Науковці кажуть, що так склалося історично, таким нас зробило суспільство, в якому ми виросли. Інколи це такий собі сидром совка — всі мають бути однакові, а якщо ти не такий як всі, тебе засудять і “розберуть” на партійних зборах. А можуть і ув’язнити, і навіть розстріляти, якщо побачать, що ти “невиправний”.

Ми досі до кінця не розуміємо, що таке дискримінація – звісно це прогалина нашої системи освіти, де молодим громадянам не пояснюють базові засади функціонування суспільства і процеси, що в ньому відбуваються (часто виникає питання, чому вчить наша освіта, крім навичок корупції?))). І хоча завдяки численним проектам Європейського Союзу сам термін дискримінація зараз часто звучить в медіях, ми досі не до кінця розуміємо, що це і з чим це їдять. Більшість населення при слові дискримінація уявляє як б’ють афроамериканця.

На жаль, дискримінація набагато ближча до наших реалій. Дискримінація — це коли не хочуть приймати жінок на роботу, дискримінація — це коли б’ють хлопця, який товаришує з дівчатками в школі, а не грає з усіма «справжніми чоловіками» у футбол, дискримінація — коли гея або лесбійку звільняють з роботи, бо «неприпустимо таким людям працювати в школі».

Ми щодня стикаємось з ксенофобією: в рекламі, на телебаченні, в політиці, в житті і просто на вулиці. Але найчастіше просто мовчки ковтаємо це і йдемо далі, намагаючись забути і не звертати уваги. Така собі нація терплячих людей. Тільки кому від цього краще?

Тиждень тому я провів невеликий експеримент і надіслав ось цей демотиватор кільком моїм друзям і знайомим в соціальній мережі.

     

Я отримав цікаве спостереження: більшість друзів і знайомих сказали, що це смішно.  Частина моїх колег засудили демотиватор, частина промовчали.

Найцікавіше тут співвідношення: кількість знайомих, яким було просто смішно — 70% від загалу.

Співвідношення серед свідомих друзів (правозахисників): 2 з 10 обурились, інші промовчали, значить погодилися із демотиватором? )))

До слова, в США мене б уже засудили, там так навіть не поексперементуєш. Цікаво, як їхні науковці працюють в таких умовах?))

Після цього експерименту я зробив  висновок: боротьбу з дискримінацією треба починати з себе. Слід відстоювати свої права в суді, чесно і відкрито говорити правду,  полемізувати з церквою і політиками, які нас дискримінують, часто і голосно говорити про те, якою є ситуация насправді.

Друзі, приєднуйтесь! Давайте перестанемо дискримінувати себе, почнемо засуджувати ксенофобію, расизм, сексизм і припинимо сміятись з негідних жартів.

Рейтинг
5
Ваша оценка
Подписывайтесь
на наши аккаунты